Jos äiti tekee töitä vauvalomalla niin eikö isomman ole ok olla hoidossa?
Kun keskustelu on käynyt kuumana tästä virikehoidosta niin ole miettinyt seuraavaa: Tein itse töitä esikoisen vauva-aikana niin, että meillä oli kahtena päivänä palkattu lastenhoitaja hoitamassa vauvaa. Jos saisimme toisen lapsen sitten, kun esikoinen on 4- tai 5-vuotias ja tekisin taas kaksi päivää viikosta töitä, niin olisiko se jotenkin ongelma, jos esikoinen olisi noina päivinä hoidossa?
Itsestäni ainakin tuntuisi, että tuon ikäiselle olisi kivempi olla oman ikäisten kavereiden kanssa tutussa hoitopaikassa kuin vauvan ja jonkun vauvaa hoitavan hoitajan kanssa ilman ikäistään seuraa.
Kommentit (5)
Jos äiti tekee töitä vauvalomalla niin eikö isomman ole ok olla hoidossa?
Teet niin tai näin, aina väärinpäin... :D Siis jos täällä palstalta kysyt! X)
täällä ei vaan huomioida sitä, että osa äitiys- ja vanhempainvapaalla olevista äideistäkin tekee töitä samalla.
Mikään mitä teet äitinä ei ole ok, kun täältä av:lta kysyt. Ota se lapsesi sinne töihin mukaan. Tai siis älä mene töihin ollenkaan, kotiäitiys on ainoa oikea tapa. Eiku mene sittenkin, ne kotiäidithän vaan loisii kotona lomailemassa yhteiskunnan rahoilla.
X)
kyttäisivät miten viet lapsen hoitoon ja tulet itse kotiin, räksyttäisivät täällä sitten miten väärin on viedä lapsi virikehoitoon