Miten lasten hankkimista pitää harkita?
Tämmöinen retorinen kysymys avoimesti kaikille ajatuksille. Omalta kannalta tätä on tietysti pohdittu, että mitä meidän pitäisi vielä ymmärtää ajatella, vai missä välissä hommaan voi ryhtyä ajatuksella, että elämä kantaa ja opettaa.
Kommentit (3)
Eli sen verran pitäisi vaan harkita että pystyy ja jaksaa ottaa vastuun toisesta ihmisestä ja luopumaan osittaan omasta mukavuudestaan ja vapaudestaan toisen vuoksi. Sitten jos kyse on perheestä jossa on jo lapsia niin joutuu punnitsemaan oman jaksamisensa ja terveytensä, mahtuuko meille vielä yksi lapsi tähän perheeseen jne.
Itse vierastan sellaista että lasten saamista lykätään siksi että puitteiden pitäisi olla kunnossa. Eli siis riittävästi(mikä on riittävästi?)rahaa, asunto, auto, ura yms. yms. Oikeastaan lapsi tarvitsee niin kovin vähän, rakastavat vanhemmat vain. Ei suurta asuntoa saati omakotitaloa. Aikaa ja jaksamista vanhemmilta vaan.
kannattas varmaan käydä pride-kurssi jokaisen, joka aikoo lapsia elämäänsä järjestää. :D
Vaikka miten suunnittelisi, lapsi yllättää, hyvässä ja pahassa... Se on sellainen shokki (ihan positiivinen sellainen, yleensä), että huhhuh. : ) Niinkuin jo sanoit, elämä ja käytäntö opettaa!
Itse kasvoin äidiksi pikkuhiljaa esikoisen opettaessa äitiyttä. Nyt odotan kolmosta.