Pirtsakka ja raikas kakuntäyte?
Kommentit (7)
Mutta oman makuni mukaan omenahillon kaverina täytyy sitten olla jotain pehmeämpää ja makeampaa. Eikä ole oikein ollut lasten mieleen. Olen laittanut myös joskus kiivin palasia ovat oikein piristäviä, esim ylimakean kinuskikuorrutteen kanssa, mutta ne ovat ehkä vähän vaikeita kun ovat irrallisia.
Todella raikasta, mutta makeaa. On sellainen hillon ja kastikkeen välimuoto, googleta ohjeita tai saa näitä käsittääkseni valmiina kaupastakin. Kaupan malleja en ole kokeillut, mutta mikä sinua estäisi :) Tämän voi sitten yhdistää moneen, kreemeihin, ihan kermaan, rahka-vaniljavaahtoseokseen jne... Hyvää ja ei-niin-perinteistä :)
Mutta oman makuni mukaan omenahillon kaverina täytyy sitten olla jotain pehmeämpää ja makeampaa. Eikä ole oikein ollut lasten mieleen. Olen laittanut myös joskus kiivin palasia ovat oikein piristäviä, esim ylimakean kinuskikuorrutteen kanssa, mutta ne ovat ehkä vähän vaikeita kun ovat irrallisia.
En ole kokeillut kaupanhilloja, ne on yleensä ottaen aika makeita joten kaupan omenahillokin voi olla kaikkea muuta kuin raikastavaa..
Just jotain tuon tyylistä ajattelin, mutta ananaksen tilalle jotain muuta. Mansikka ok.
Joku sitruuna / lime / appelsiini -täyte...?
Kakun päälle ja reunoille tulee sokerimassaa (+ kakkukuva) ja julmetun paljon karkkeja. :-D Eli makeutta löytyy päältä sen verran, että sisältö ei saisi olla mitään äklömakeaa. /ap
1 prk vispautuvaa vaniljakastiketta vispattuna
1 hovi tms tuorejuusto jotain makeaa makua tai sitten maustamaton
pakastemansikoita
Nämä kaikki vaan vispilällä sekaisin, ei ole turhan makeaa tuon tuorejuuston takia. Tulee tosin aika iso annos, mutta loput voi syödä vaikka jälkiruokana, en viitsi ikinä käyttää vain puolikasta vaniljakastike purkkia, kun ei sille niin muta käyttöä ole
Kiitokset vinkeistä. Noista löydän varmasti sopivan! / ap
Minä henk. koht. pidän pirtsakkana kakkua jossa täytteenä on kummassakin kerroksessa itsetehtyä vaniljakastiketta ohut kerros ja yhdessä kerroksessa viipaloitua mansikkaa/toisessa ananasmurskaa. Päällä tuota vaniljakastiketta ja mansikkaa.
Vaniljakastike on siis koostumukseltaan paksumpaa mutta notkeaa (vähän kuin englantilainen notkea "custard") eikä mitään kaupan liruläryä. Vaniljakastikkeessa on myös sitruunanmehua ja sitruunanmehua on käytetty myös pohjan kostutukseen.