Lue keskustelun säännöt.
ÄLYTÖNTÄ! Puheterapeuttiopiskelija ei saa antaa terapiaa
06.04.2009 |
Täälläpäin on kamalat jonot puheterapiaan. Saimme nyt opiskelijan antamaan 15 krt terapiaa lapsellemme. Hänellä on siis harjoittelu ja ohjaaja. Kysyimme, josko jatkaisi tuon koulun harjoittelun jälkeen kesälläkin vaikka kerran viikossa, maksaisimme toki. Lapsi tykkää paljon puheterapeutistaan ja edistystäkin on tapahtunut.
Mutta ei kuulemma käy! Joku laki kieltää, ettei saa tehdä epäpätevänä töitä, vaikka meidänkin opiskelijalla on kaikki pakolliset harjoittelut suoritettu, vain valmistuminen puuttuu. Miksi ihmeessä lääkäritki saa tehdä kandeina töitä? Miksei puheterapeuttiopiskeljat?? Niistä on vielä kamala pula ja pitkät jonot!!
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
onneksi ei saa tehdä ilman tutkintoa. Tai tottakai voi tehdä sitä 'pimeästi'.
Lääketieteen kandi on vähän eri asia, se kun kuuluu alan käytäntöön eli on osa opiskelua itse asiassa työnteko kandina. Ja mikäs onkaan opintoviikkomäärä takana kummallakin?