Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Kasvukipuihin apua!
04.04.2009 |
Millä kaikilla konsteilla voisi helpottaa ns. kasvukipuja?
Lapsella (2v.) särkee jalkoja ja käsiä usein. Kevyt hieronta/silittely kyllä auttaa mutta olisiko jollain lisää "poppaskonsteja"?
Lycka kiittää avuista jo etukäteen :)
Kommentit (3)
Itselläni oli lapsena kovia kasvukipuja ja mikään muu ei auttanut kuin villaiset säärystimet illalla jalkoihin (keinokuidut eivät tehonneet eli akryyli sun muut..) Eli neulomaan!
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Marja Entrich:ltä. Toimii tosi hyvin kasvukipuihin, eikä tarvi aina antaa särkylääkettä.Suosittelen.
[http://www.marjaentrich.fi/sumuCMS/sivu/tuoteti...|http://www.marjaentrich.fi/sumuCMS/sivu/tuotetiedot/tuote_id/293]
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Meillä sama ongelma viimeiset 3 vuotta... Ainoa mikä auttaa on mikrossa lämmitetty ohrapussi (on olemassa monta erilaista) ja aina lämpimät sukat jaloissa (jopa kesällä helteessä) nukkuessa. Tytär ei halua että hierotaan.
Ystävä kertoi että villasukat auttavat myöskin tai että pidät paikallaan lämmin käsi kipukohdassa.
En ole koskaan joutunut antamaan kipulääkettä vaikka kipu on ollut kova, mutta sitäkin enemmän mikrosta on tullut 'paras ystävä' öisin.