Lue keskustelun säännöt.
Alue: Aihe vapaa
Perhepäivähoidossa olevat heittopusseja eskaripaikkoja haettaessa
24.03.2009 |
Jos sen olisin tajunnut, en ikinä olisi laittanut lastani perhepäivähoitoon.
Kommentit (2)
Ne jotka ovat päiväkodissa, jossa on eskari pääsevät titenkin oman päiväkotinsa eskariin. Loput paikat täytetään niillä pph tai kotihoidossa olevilla.
Meidän alueella on 2 eskaria joista eskarilaiset jatkaa alueemme kouluun ja molemmat on päiväkodeissa. Alueen koulussa on ainoastaan erityislapsille eskari.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Jatkavat samassa talossa eskariin tottakai! Pph:n lapset joutuisivat joka tapauksessa vaihtamaan paikkaa pph:sta eskariin (osa-aikaiseen tai täyspäiväiseen).
Yksi vaihtoehto on hakea paikkaa jo 5v siitä päiväkodista johon tahtoo lapsensa eskariin. Näin kävisi 0,5-1 vuotta kyseistä päiväkotia ennen eskaria jo ja siirtyisi sieltä eskariin. Minusta tämä olisi aika ihanteellista, mutta monissa paikoissa 3-5v ryhmätkin on aivan täynnä ja niihin ei pääse jos on jo joku hoitopaikka (esim. pph).