Kauanko teillä kestänyt vesirokko?
Ja montako päivää olet joutunut olemaan töistä pois vesirokkoisen kanssa? Asai kiinnostaisi kovasti. Meidän 4-v sairastui juuri ja tässä pähkäilen, kuinka kauan menee.. Niin ja kuinka kauan kutiaa? Montako yötä menee valvoessa?
Kommentit (19)
tiedän, että kaikki näpyt ovat kuivuneet? Ei nuo kovin märkiä ole, vaikka ihan tuoreita ovatkin? Ajattelin, että milloin lapsen voi viedä hoitoon?
Onko liian aikaista, jos menee ma- ekat näpyt tulivat ti??
epäilen kans et voiko jo hoitoon mennä maanantaina. Kait pitää käyttää tenavat sairaanhoitajalla tk:ssa sunnuntaina jos epävarmalta vaikuttaa. Meillä vaan tuhottomasti näppylöitä ja mietin ihon hoitoa. Kannattaako vesirokkovoidetta käyttää vaikkei enää kutia ja ruvelle nennyt jo suurin osa?
ja sitten alkoi kaikki näpyt olemaan irtoavia rupia. Kuumetta oli molemmilla pari-kolme päivää ja ne yöt meni heräillessä ja houraillessa. Yliopiston apteekin oma vesirokkorasva oli älyttömän hyvä. Viilentää ja helpottaa kutinaa, mutta ei kirvele. Rasvattiin molempia päästä jalkoihin koko ajan ja vielä rupivaiheessakin, niitä oli nimittäin paljon. Rasvasin vielä pari päivää sen jälkeenkin, kun melkein kakki ruvet olivat lähteneet.
Kuumeeseen panadolia ja kutinaan pahimmassa tapauksessa Ataraxia ja muuten koko ajan rasvaa.. aamuin illoin ja välillä välissäkin... Näin meillä.
Ja tietty sairastivat peräkanaa eli kun toinen parani, niin toiselle tuli just silloin ekat näpyt. Neljä viikkoa meni siis kotona :(. Onneksi mun mieheni pystyi työskentelemään kotoa käsin.
Maanantaina huomattiin eklat näppylät. Lapsi oli kotona tiistaista seuraavan viikon torstaihin - ja toinen vanhemmista myös. Isä sai ilon olla piiitkään lapsen kanssa kotona.
yli kaksi viikkoa kesti. Tuntuu todella lyhyeltä ajalta se neuvolan sanoma 5vrk, mutta toivotaan, että selviätte vähemmällä ajalla kuin useimmat.
alkoi siis tiistaina ja nyt jo näyttää melko hyvältä, kun aloitettiin se Zovirax-kuuri. Näppylät alkavat kuivua heti ilmestyttyään. Kuume loppui eilen ja viime yö nukuttiin:)
ap
meillä ekalla kesti 10 pv, siis uusi rakkuloita ja kakkoselle tuli tasan kahdenviikon päästä ja uusia rakkuloita tuli 2 viikkoa. Tämän ajan myös kutisi johon haimme lääkäriltä kahta erilasita kutinalääkettä
Lapsi sai samalla silmätulehduksen, ja lääkäri kirjoitti samalla antihistamiinia ja antibioottivoidetta, fucidin. Voide auttoi hyvin, näpyt kuivui eikä kutissut.
Meillä meni viikon verran jokaisella vesirokkoa sairastaessa. Yöt meni normaalisti, 2-3-vuotiailla ei näyttänyt olevan pahemmin kutinaakaan. Vauva 4kk ja minä itse oltiinkin sitten vähän pahemmassa kunnossa, mutta hengissä selvittiin..
molemmilla tenavilla. Tähän saakka on tullut rakkuloita kuin sieniä sateella, mutta ensimmäiset alkavat jo kuivua. Yhtään valvottua yötä ei takana vaikka kutina varsinkin selässä on kovaa. Oon suosista antanut allergialääkkeen yöksi juuri kutinan vuoksi. Töistä pois tää viikko vaikka osa palkattomaksi meneekin. Ens viikolla toivottavasti päästään jo hoitoon ja töihin.
ja kuopuksella 3 viikkoa. Näiden välissä ehti olla 3 päivää molemmat terveinä. Töistä oltiin poissa molemmat vanhemmat vuorotellen jaksotettuna. Kutina pahaa n. 3-4 yötä. Päivisin kutisi viikon verran. Molemmilla oli todella paljon näppylöitä ja koko rokko pitkittyi kun viimeiset eivät meinanneet millään kuivua.
pitkiä aikoja. Neuvolan suositus olla kotona on nykyään kuulemma 5pv! Ei ilmeisesti riitä? ap
esikoinen(2,5v) sai viime viikon maanantaina ekat näpyt joita ei edes yrittänyt raapia. pientä lämpöä nousi mutta muuten oli ihan kunnossa. maanantaina näpyt oli jo kuivunut niin ettei oikestaan "ollut sairas" enää. Taidettiin olla tosi onnekkaita ton vesirokon kanssa kun tuli noin lievänä. tai no, niin se taitaa olla noin pienillä. mitä vanhempi lapsi, sitä rajumpana yleensä tulee.
kellään kokemusta Zovirax-kuurista vesirokkoisella? ap
Meillä oli pk:ssa kans lappunen jossa eristysaika 5 vrk. Mutta ei tuo kyllä riitä. Meillä tosiaan toisella oli heti su aamuna eka vesikello ja toisella tuli viiveellä muutaman tunnin päästä. Aluksi mäkin luulin, et päästään helpolla, mutta viime yönä ja tänään on edelleen tullut näppylöitä. Ja paljon. Ja tietysti nyt on kauhee kutina. Päikkärit meni pieleen molemmilta. Ens yö on varmaan kauhee.
Mua huolettaa lähinnä se etten pääse kenties ens viikollakaan töihin. Kun ei ole sitä toista vanhempaa joka vois olla välillä pois.
6-vuotias ollut nyt vesirokossa viikon, kaikki näpyt ovat jo kuivuneet ja melko vähillä näpyillä on lapsi selvinnyt. Ainoastaan yhdeksi yksi olen antanut Ataraxia kutinaan, kovaa kutinaa ei ole juurikaan ollut.
Nostan vanhan ketjun, kun mulla olis sama kysymys. Neljäs päivä menossa ja vesirokko ei yhtään ole helpottamaan päin. Viime yö valvottu oikeestaan kokonaan kutinan takia ja kuumettakin on edelleen 38.5. Huoh... Lapsella ikää 2,5 v. Kokemuksia milloin helpottaa?
Kun vesikellot puhkeavat/kuivuvat ja kutina alkaa helpottamaan, niin oletteko rasvailleet ihoa kauankin? Ja millaisella voiteella? Tarkoitan sellaista ihoa joka on kauttaaltaan täynnä näppyjä ja rupia. Miten tuollaista ihoa tulisi hoitaa?