G: kauanko mennyt synnytykseen jos kohdunsuu sormelle auki
pehmennyt ja kaulaa pikkusen hävinny?
Kyseessä uudelleen synnyttäjä ja rv 38
Tiedän kyllä että näitä ei voi ennustaa mitenkään mutta kysynpä kuitenkin. : )
Lisäksi vielä: Pitääkö jotain ottaa erityisesti huomioon nyt kun kohdunsuu auennut? En muistanut lääkäriltä kysyä... Käyttää kondomia, ei saa uida tms?? Tulehdusriski??
Kommentit (5)
jo ennen noita viikkoja. Eli ei valitettavasti kerro mitään. Minulla avautui kohdunsuu kolmelle sormelle kun viikkoja oli 36, ja lapsi syntyi laskettuun aikaan. Tämä siis toisessa raskaudessa.
oli sama tilanne jo viikolla 23 ja synnytys käynnistettiin lopulta 41+2...
12-14 viikolla alkanut aukeamaan ja kaula lyhenemään. Lapset syntyneet 3 kpl 36+1 (ei siis kolmoset) ja neljäs 33+3
oli kohdunsuu sormelle auki jo 20 viikolta ja kohdunkaula selvästi lyhentynyt. Jostain 30 viikolta oli sitten kahdelle sormelle auki, mutta vauva syntyi viikolla 38. Eli monta monta viikkoa tai kuukausia voi olla tuo tilanne, eikä kerro mitään siitä, että koska vauva syntyy!!
Mulla ollut tuo tilanne rv 12 alkaen, silloin toki laakareillakin hiukan halyytti, nyt ei enaa (rv 32+ menossa). Uudelleensynnyttajalla sormelle avautuminen ja pehmeneminen ei valttamatta kerro mitaan, voi olla kuukausikaupallakin noin. Jos sulla jo rv 38 niin ei tosiaan tarvitse kayttaa kondomia koska ainoa "vaara" on etta synnytys kaynnistyy, ja sehan on ihan ok tuossa tilanteessa. Uimisesta olen kuullut kahdenlaista, jotkut vaittavat etta jos on kohdunsuu auki, tulehdusriski kasvaa, mutta toiset taas sanovat etta nykyaan ei enaa uskota nain. Eli jos haluat pelata varmanpaalle, ehka ei kannata uida, mutta vaara lienee aika pieni.