Voiko pullia paistaa mikrossa?
Nyt ois semmonen hätätilanne, että uunia en voi käyttää, kauhea kahvin ja makean puutos, ja ainoa makea on raakana ja voideltuna, siis täysin paistovalmiina pakastetut puolukkapullat. Itse tehdyt, sellaiset niinku tavalliset pullat joissa keskellä puolukkaa. Voiko niitä paistaa muutaman mikrossa? Jos voi niin millä teholla ja kauanko? Ongelman kiireellisyydestä ja vakavuudesta johtuen olen kiitollinen nopeista vastauksista!
Kommentit (14)
.mulla on yliherkkä palovaroitin ja vihaiset naapurit...
Et ole kyllä pullaa ansainnut, arkajalka!
Mikä siinä räjähtää voisi? Nyt vaan pulla mikroon ja ensiksi puoli minuuttia 300 watilla, sitten kurkkaat ja laitat saman verran lisää. Jos ei ole kypsä, laitat 20 sekuntia täydellä teholla.
Mutta laita kupu päälle, ne puolukat tietysti voi "räjähtää" mutta ovat aika pieniä ammuksiksi!
Saat pullan keskiosalta palaneen taikinamöntin, joka tulee olemaan pinnastaan raaka.
(Olen kokeillut pullan paistoa mikrossa noin 10 vuotta sitten ja se oli kyllä ikimuistoinen paistokokemus...)
uskaltaako tota kolmosen vinkkiä kokeilla? päätä särkee, kahvia tarvii, se pulla ois täydellinen siihen lisäksi... kääk!
uskaltaiskohan kokeilla... hui... meidän palovaroitin hermostuu tosi helposti, ja naapurit ja lapseni saa sätkyn...
oli ihan helvetinmoinen piippaus täällä pitkän aikaa, lapsi pelkäsi ääntä, minä naapureita... kaikki sai alkunsa vaan ihan pienestä ruuan kärystä. palovarotin jotenkin liian herkkä kai. ja patteria en saa pois.
isompiakin ongelmia kyllä löytyy, mutta tämä on nyt se akuutein ongelma :)
350 asteessa. nyt kai sitten minuutti täysillä kohta jos uskallan. lukekaa sitten iltapäivälehdistä loput, jos en palaa kertomaan tuloksia...
tuloksena pelokas lapsi, päänsärkyinen äiti ja pulla, joka on sisältä kivikova ja päältä raaka ja lentää biojätteeseen. kiitos vinkeistä, tulipa tämäkin kokeiltua!
Onnistuu pullan paistaminen mikrossa, 8 minuttia/400wattia, voideltu lautanen ja viisi pullaa kerrallaan, eli käytännössä puolella teholla. Ruskeaa pintaa ei ole, mutta maku ja koostumus täydellisiä! :)
Paistaja kirjoitti:
Onnistuu pullan paistaminen mikrossa, 8 minuttia/400wattia, voideltu lautanen ja viisi pullaa kerrallaan, eli käytännössä puolella teholla. Ruskeaa pintaa ei ole, mutta maku ja koostumus täydellisiä! :)
Eiköhän AP ole jos reilussa 8 vuodessa keksinyt miten pullat paistetaan.
Meille muille oli kiinnostava tieto. Kiitos kovasti.
Mutta kokeilepa ensin lievemmällä teholla tai lyhyempiä aikoja ja sitten jytymmin, niin mekin saadaan tietää, mitä tapahtuu.