Synttärikakkuasiaa
Osaako joku kertoa mistä saisi ostaa elintarvikevärejä tai geelivärejä (siis kyniä)? Netistä olen lukenut että sellasia on ja niitä saa sieltä tilatakin mutta saako jostain muualta kun tarvisin jo viikonlopuksi.
Marsipaania siis pitäisi koristella....saada aikaan hello kitty kakku ja vielä luurankokakku!
En vaan ikinä ole törmännyt moisiin väreihin.
Kommentit (10)
löytyy isommista ruokakaupoista.
Sitten on olemassa kauppoja, joissa myydään kaikenlaisia leivontatarvikkeita (en ole itse käynyt, mutta lukenut netistä). Niistä varmaani löytyy noita värejä. Ainakin Tuusulassa on yksi tällainen kauppa.
Kyniä olen tilannut nettikaupasta samoin pastavärejä purkeissa.
Perusvärit löytyy useista kaupoista ja ne ovat liuksina pulloissa, keltainen, punainen, sininen ja vihreä.
Tällaisissa asioissa pitää ennakoida joten eipä ehdi enää netin kautta tilattuna tulla viikonloppua varten.
Ullanunelman kaupoissa on Tampereella ja Kajaanissa. Helsingissäkin lienee joku paikka mistä voi noita ostaa. Saatavuus riippuu tietty siitä missä asut .
Myös joistakin apteekeista löytyy karamellivärejä. Ei tosin geelejä.
Löytyy osastolla jossa on kuivahedelmiä, kakunkoristeita kuten strösseleitä yms.
Jso asut pk- seudulla, Tuusulan Hyrylässä on Confetti -niminen liike, josta saat mitä vain. Toimii myös netissä www.confetti.fi
tossa hyrylässä on aivan ihana liike.. konfetti muistaakseni, sieltä saa ihan mitä vaan... ihania syötäviä kakkukuvia ja kaikenlaisia värejä' ja koristeita
Laita pääkallo ja luut marsipaanin päälle ja leikkaa ääriviivoja myöten. Tee hopeatoffee kuorrute ja laita sen päälle pääkallo ja luut. Hyvännäköinen tulee.
tarjolla, mutta pointti onkin se, että niillä _ei tee mitään_.
Värisävyt jää tosi valjuiksi (esim. sinisellä saat hennon turkoosin sävyn, et oikeaa sinsitä). Markettien värit siis jää tosi pastelli -sävyiksi.
Nuo leivontaputiikkien värit on esinnäkin samanhintaisia, ja oikeasti paljon paljon parempia.
Niillä voi maalata marsipaanille, niillä voi värjätä valkosuklaata tai yleensäkin suklaata (mm. kultaväriä tummalle suklaalle jne). Ja saa myös perusvärejä aikaa.
vaikka kiertelen juuri oikeat hyllyt ja tutkin kaikkea
kondiittori
ps. ei kait joku sotke nyt koristehyytelöitä ja geelivärejä keskenään
en vaan tiiä