Raskaana ja flunssassa-kohtalotovereita?
Kommentit (5)
Mies halusi tuulettaa vaikka pyytelin että voidaanko jo laittaa ikkuna kiinni kun mun tulee kylmä. Nyt huolettaa ehtiikö tervehtyä ennen ku pitäis synnyttää. Valkosipuli on tehokas mutta siitä tuo mokoma kehtas marista että mä haisen. Sanoin sille suoraan että omapa on vikasi että olen kipeä ja että et nyt itekään ton röökin kanssa niin hyvälle aina haise. Alkuraskaudesta oli 3 kk yskä joka ei lähteny edes valkosipulilla, mutta onneks se kuitenkin yleensä auttaa. En oo jaksanu enää olla turhan tarkka noiden mömmöjen suhteen kun koko ajan saa kröhiä, apteekissa ne ei viimeks suostunu myymään mulle mitään muuta ku sokerilla makeutettuja kurkkupastilleja vaikka sanoin että tuun HULLUKSI tän yskän kanssa ja vauva samaten... neuvolatäti oli onneks lepsumpi, antoi luvan käyttää esim. nenäsumutetta. Mä olen sitä mieltä että kaikki avut vaan käyttöön mitä löytyy, vaikken muuten lääkkeistä tykkääkään. Varmuuden vuoksi noi rohdos- ja muut valmistajat pistää joka paikkaan sen tekstin että ei suositella raskaana oleville, siinä vaan siirretään vastuu käyttäjälle mutta harvemmin niistä aineista kai mitään varsinaista vaaraa tai haittaa on...
täällä kans kauhessa flunssassa.. "finrexiä ei suositella raskaana oleville",lukee tuoteselosteessa.. alkaa kyllä kohta tuntua siltä että on pakko sitä juoda.Onko muut sitä käyttäneet?
Juu, itse olen vasta viikolla 13+1 mutta jo kolmatta kertaa flunssassa :( Ja koska yleensä en juuri ole kipeänä, on tämä todella ärsyttävää, vaikka en kuumeessa olekaan ollut kuin hiukan yhtenä päivänä edellisviikolla.
Itseäni olen hoitanut lähinnä kuumalla viinimarjamehulla, vaikka jostain luin että se toisaalta kuivattaisi limakalvoja, joten jos kärsii kuivasta yskästä ei sitä kannata juoda. Hunajavesi ja valkosipuli ainakin ovat luonnon omia terveellisiä rohtoja, joita voi käyttää. Panadol Hot:ia olen myös pahimpaan oloon vetänyt, melko vastaava kuin Finrex.
Ja räkää riittää ja riittää, kurkkua koskee ja olo on vetämätön ja kurja. Siirryn siis sohvalle peiton alle. Paranemisia !!
Edellisessä lääke parasetamolia ja finrexinissä aspiriinia. Eli ota mielummin panadol hot jos haluat käyttää flunssajuomia.
Huh huh. Flunssa on kurja kaikille, mutta ison mahan ja matalan hb:n kanssa, tuntuu, että kaikki voimat on menneet. Onneksi isä hoitaa esikoista, jotta saan rauhassa köllötellä peiton alla. Löytyykö kohtalotovereita-miten olette flunssaanne hoitaneet?