Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

En odota innolla tämän vauvan syntymää, mikä mulla on?

Vierailija
29.01.2009 |

Kohta on viikkoja 38 ja toinen lapsi on tulossa. Vielä muutama viikko sitten toivoin tämä syntyvän mahdollisimman etuajassa (täysiaikaisena) mutta empä enää. En halua enkä jaksa aloittaa sitä vauva-arkea. En edes taida tajuta että parin viikon päästä mulla on vauva. Leikkaus on sovittu jo etukäteen. Tunnen jo nahoissani sen väsymyksen ja ne kivut. Millä ajatuksilla tässä pitäisi itseään lohduttaa??

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
29.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun sinulla on ollut niitä positiivisiakin ajatuksia liittyen vauvaan, niin eiköhän ne sieltä tule taas esiin viimeistään silloin kuin pitelet vauvaa sylissäsi.



Itselläni oli toisen lapsen odotusaikana ajatuksia, miten selvitä kahden kanssa, kun esikoinenkin oli vielä suhteellisen pieni. Vauvan syntyessä huomasin kuitenkin asioiden järjestyvän hyvin. Kakkoslapset joutuvat sopeutumaan erilaisiin tilanteisiin eritavalla kuin ensimmäiset lapset. He tottuvat odottamaan palvelua paremmin ja unirytmikin saattaa muokkautua esikoisen päiväohjelman mukaan, joten äiti selviää kummankin hoidosta.



Toivottavasti toivut pian leikkauksesta ja pääset tutustumaan uuteen tulokkaaseen kunnolla. Eiköhän ne ajatukset siitä pikku hiljaa muutu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän kuusi