perheph nukuttaa alle 2v lapset patjalla, onnistuuko?
Ollaan käyty tutustumassa 1v 9kk ikäisten vilkkaitten kaksospoikieni kanssa perhepäivähoitopaikkaan. Hänellä tapa laittaa lapset patjoille nukkumaan. Meidän pojat tottuneet vielä pinnasänkyihin, ja joskus joutuu jättämään pienellä huudolla sinne, rauhoittuvat sitten kyllä nukkumaan, mutta ei aina mitenkään suosiolla mentäisi. Ihmettelen vaan suuresti, kun kokemusta ei ole, että voiko tosiaan onnistua noin pienilllä nukkuminen muitten lasten kanssa patjoilla?
Kommentit (2)
Meidän neiti meni pph:lle ollessaan 1v 4kk ja on alusta asti nukkunut patjalla. Samoin kaikki muutkin hoitolapset, oma lapsensa nukkuu sängyssään.
Itse myös epäilin tuota patjaa ja ehdotin matkasängyn viemistä, mutta hoitotäti sanoi ettei tarvii. Ja turhaa se olis siellä ollutkin..
Eli nyt siellä on kaksi poikaa neidin kaverina, 2v 9kk ja vähän alle 2v. Jos lapset ei meinaa rauhoittua, hoitaja istuu lattialle patjojen väliin ja esim. lukee lehteä. Hyvin nopeasti kaikki nukahtavat ja nukkuvat sitten +/-2h. Jos en väärin muista niin kerran siellä oli neljä lasta yhtäaikaa nukkumassa patjoilla. :)
Me vietiin alkuun unilelu hoitoon, mutta melko pian se tuli hoitorepussa kotiin, nuorimmalla hoidossa on aina unikaverit mukana.
Toivottavasti teilläkin onnistuu nukkumiset hoidossa!
Bejpi ja neiti 2v 1kk
2v lapsen oltua nyt runsaan vuoden pph:lla on, että siellä kummasti onnistuu ilman ihmeempiä kuvioita moni sellainen asia minkä kotona tietäisi toivottomaksi yrittämättäkin.
Nukuttamisesta ei ole kokemusta sillä oma tenava nukkuu edelleen vaunuissa niin hoidossa kuin kotonakin, mutta kaikki muut hoitolapset tosiaan nukkuvat pph:n makuuhuoneessa, kolme poikittain parisängyssä ja yksi patjalla lattialla. Ja nämä lapset 1v 11kk-5,5 v. Siellä myös kaksi yli 5v lasta nukkuu hyvin ja mukisematta 2h päiväunet vaikkeivat kotona ole nukkuneet enää pitkään aikaan! Oma lapseni ei myöskään hoidossa tunge ollenkaan yläkerran portaisiin, mitä pidin aluksi mahdottomuutena kun kotona riekkuu siellä yhtenään.
Ja hoitajamme ei tosiaan ole mikään hirviö, joka pitäisi lapsia pelolla kurissa vaan oikeen lämmin, kärsivällinen ja super-rauhallinen & jämpti persoona.