Mitä RISTIÄISLAHJAKSI ei-kummilta?
Olisko hyviä vinkkejä ristiäislahjaksi meiltä, jotka emme ole kummeja, mutta ristiäisiin kutsuttu. Lapsia on perheessä jo useita, joten lähes kaikkea varmaankin löytyy.
Kommentit (5)
Meillä lapsi sai tosi nätin pehmo-nallen sellofaanin pakattuna. Mielestäni se oli tosi ihana lahja, vaikkei sen käyttökelpoisempi kuin kynttilänjalat tms. rojut.
Itse en enää siedä ollenkaan koruliikkeiden typeriä ristiäislahjoja. On niin helppo mennä ostmaan sieltä jokin kapistus, jolla ei kuitenkaan tee yhtään mitään. Ja mitä se lapsi niillä sitten 20 v. päästä tekee?
Ostin kerran ristiäislahjaksi sellaisen kehyksen, jossa oli jotain savea tms. johon sitten painetaan lapsen jalanjälki ja kädenjälki. Eivät vanhemmat varmaan diganneet, koska itse ostavat aina juuri koruliikkeistä ristiäislahjat.
siis milloin alkaa ryömimään, konttaamaan ym.. Saatiin sellainen ja minusta se on tosi hauska. Lapsen on mukava lukea niitä muistoja sitten myöhemmin.
Fanny
siis milloin alkaa ryömimään, konttaamaan ym.. Saatiin sellainen ja minusta se on tosi hauska. Lapsen on mukava lukea niitä muistoja sitten myöhemmin.
Fanny
sellainen ongelma, että niitä voi olla jo monta kappaletta. Kannattaa kysyä vanhemmilta, jos sellaista suunnittelee...
mm. muumiaterimet, torkkupeitto, pikkuruinen risti kaulaketjuineen, vauvaleluja, vauvanhoitotarvike pakkaus (öljy, kylpyvaahto, talkki..), kipsivalusetti johon saa esim. kädet ja jalat ikuistettua, pikkuinen reppu, ensitossukat...
Tyyli ja arvo riippuu paljon sekä laspen perheestä että sinun ja laspen perheen yhteydestä, ja tietysti omasta näkemyksestäsi.
Esim. joku koru (tytölle), kaunis tinainen kynttilänjalka, joku lasinen tiffanytyyppinen työ ikkunaan,...
Tai sitten esim. joku kunnon satukirja, josta on iloa sitten vanhempana. Lahjahan voi olla mitä vain itse haluat antaa, ja jos et millään keksi, kysy vanhemmilta.