Missä vaiheessa vauvalla voi luopua 1 uusi maku viikossa -periaatteesta kiinteiden kanssa?
Kommentit (5)
porkkanaa siis vähemmän ja se loppuosa tuttua perunaa.
sitä pari päivää ja jos ei oireita tuu niin voi varmaan antaa pari päivää aina uutta.
lähinnähän se varmaan on semmonen ohje et sit tunnistais mistä allergia tulee jos on tullut.
Luulin että sillä on jotain tekemistä sen kanssa että vauvalla kestää tottua uusiin makuihin. Allergian puolesta luulisi riittävän esim 3 päivää että mahdolliset oireet tulee esiin?
t. ap
allergioiden takia. Jos aloittaa kiinteät vasta kuuden kuukauden iässä, voi uusia makuja kokeilla tiheämpään tahtiin kuin viikon välein ja siirtyä ruokarykmästä toiseen nopeammin (Kasvikset-lihat-ym). Jos aloitat nuorempana, kannattaa pitää ainakin alussa sitä viikko rytmiä. Ja valitettavasti jotkut allergiaoireet tulevat viikonkin jälkeen. Ohje on sen takia, että jos tulee oireita, on helpompi lopettaa muutama ruoka kuin aloittaa kokeilu alusta.
Esikoisella meni vähän tyyliin hyvin menee, maistellaan nyt tuotakin tyyliin. Kuopuksella on täytynyt olla tarkempi, esim. maissin annon jälkeen huusi seuraavat yöt. Tuosta aikaa kolme kuukautta, nyt ollaan taas lipsuttu ja annetaan mitä sattuu, mutta helpotti silloin kummasti, kun tiesi tasan tarkkaan mikä maku oli uusi. Nykyään maissikaan ei aiheuta ongelmia.
niin täytyy elää koko loppuelämä!