Tammimammat ja -tenavat vko 19
Noniin, yritin koko eilisen päivän aina välillä laittaa viestiä tulemaan kun lupailivat että tämä keskustelupalsta toimii vielä torstain aikana... vaan eipä toiminut. Kokeillaanpas nyt, josko olisin eka joka pääsee Tammimammoista tän palstan "korkkaamaan" B-)
Käytiin eilen Siljan kanssa siellä 3 kk neuvolalääkärissä, hyvin oli tytsy kasvanut. Pituutta on nyt 61cm ja painoa 6,3kg. Eka piikki annettiin ja kyllä meinasi äidille tulla hikiset paikat kun tyttö ei tahtonut sitten rauhoittua ei millään. Hirveä huuto. Ei edes tissille tyyntynyt. Jotenkin sain sitten kuitenkin Siljan puettua ja laitettua kaukaloon, siinä se väsy kai sitten iski ja taisi nukkuakin melkein koko 10min kotimatkan, jonka jälkeen vielä tunnin vaunuissa.
Illalla ei ollut mitään erikoisempia itkuja, että ainakin rokotuspäivä meni ihan ok. Tässä nyt jännäillään että tuleeko jotain sitten parin päivän viiveellä.
Käytiin taas kävelylenkillä sitten eilispäivänä, kun näytti että tyttö ihan hyvillä mielin nukahti toisille päikkäreille. 9,7km tuli tällä kertaa ja tällä äipällä alkaa jalat olla jo melko jumissa. Miksi ihmeessä se venyttely on niin hankalaaa - muka??
Onko kenelläkään muuten kokemusta että aiheuttaako vihreä tee, tai jotkut tietyt maut siitä vauvalle mahaoireita? Oon itse juonut jo pidemmän aikaa vihreää teetä, kahvia en juo ollenkaan. Ostin mintun makuista teetä, ja olisiko vain tuuria vai siitä johtuvaa että tuli Siljalle pari kakan panttauspäivää! Näitä kun ei meillä ole ennen ollut. Viimeisimmän panttauksen jälkeinen päivä olikin sitten melkoinen... sai kyllä melkosesti pestä tyttöä sen kakkavaipan poiston jälkeen. Meinasi ihan hätä tulla mullekin kun oli tuotokset levinneet niskaan saakka ;-)
Täällä paistaa aurinko, ihanaa. Jos sitä taas jonkunlaisen lenkin tänäänkin heittäisi :-) Mukavaa viikonloppua tammikuiset!!
Tolleroinen ja Silja 3.2.
Kommentit (16)
On tässä totuttautumista, jotenkin niin haaleat värit että hankala hahmottaa... mutta kai siihen tottuu.
Kiva että olitte katsoneet Sisun kuvan. Pinjan ilme on kyllä hauska, miten se on saanutkin sellaisen irvistyksen :D
Vilmahiljan Aatu on siis samaa kaliiberia Sisun kanssa. Meilläkin paukkuu 7 kg ja pituutta noin 66 cm. Saa nähdä mitkä on mitat parin viikon päästä 4kk neuvolassa. Valtavasti vaatteita on jäänyt pieneksi. Nyt otin käyttöön 74 cm bodyt ja ne on ihan sopivia.
Sisu nauraa paljon ja ihan mahdotonta hekotusta ja käkätystä. Vaikka olisi kuinka huono päivä muuten niin se saa sydämen sulamaan. Olen nyt pitänyt poikaa paljon lattialla, jotta selkälihaksetkin vahvistuisi. Vielä ei käänny, mutta ei se kaukana ole. Kellon viisarimaisesti pyörii kyllä ja ajaa itsensä usein viltiltä ulos.
Miukkiskin sitten aloittelee kiinteitä. Mä en vieläkään. Jotenkin järki sanoisi että noin isolle ukolle voisi ja pitäisi jo antaa, mutta kun neuvolassa oli niin äärettömän tiukkana että ei ennen 6 kk ikää. Hui hai. Sinne asti en odota, mutta vähän aikaa vielä kuitenkin. Ristiriitaista, kun kuitenkin kaupat on turvoksissa 4kk ikäisille tarkoitettuja soseita ja vellejä ja kuitenkaan niitä ei saa missään nimessä neuvolan mukaan antaa...
Meillä on poika nukkunut muutamia öitä kokonaan. (ei olisi pitänyt taas sanoa, eli ensi yönä taas valvotaan). Olen saanut hänet pysymään omassa sängyssään jo useita tunteja monena yönä. Hienoa ja toisaalta kauhean haikeaa, onhan vauva kainalossa maailman ihaninta nukkua.
Tajusin tuossa erään toisen äidin avustamana, että kuntalisää pitää jo hakea. Ainakin meillä sitä täytyy hakea 4 kk ennen hoitovapaan alkua. Joten jos hoitovapaa alkaa lokakuussa, haku pitää olla perillä jo kesäkuussa. Laitoin siis paperit menemään. Tarkistakaa oman kuntanne tilanne!
Meillä on äitienpäiväperinteenä se, että kaikki tulevat meille. Syynä se että minä en jaksa juosta ympäriinsä ja kaikkia haluaisimme kuitenkin nähdä. Eli molemmat isovanhemmat ja ainoa elossa oleva isoisovanhempi tulevat meille. Tilasin leipomosta kakun ja itse teen ison pinaatti-feta-piirakan. Ja kuohuviiniä tarjoamme tietenkin, kera mansikoiden. Toivottavasti on kaunis ilma niin voisimme olla pihalla. Meillä on ihana iso tuomi pihalla ja sen tuoksu on huumaava. Ja valkovuokkoja siinä juurella. Oikein klassinen äitienpäivätunnelma ;) Täytyy ottaa yhteiskuva siellä.
Oletteko muuten menossa reilun viikon päästä siihen Nalle Puh showhun Areenalle? Me menemme, isompi poika odottaa innoissaan. Saa nähdä miten vauvan kanssa parituntinen sujuu. Jos sen pitää kiinni tississä koko ajan niin luulisi olevan tyytyväinen?
Sellaista tänään. Sisu nukkuu ja kun herää niin pitää lähteä kauppaan. Sitä pinaattia ja fetaa ostamaan. Niin ja mammoille isot ruusut sunnuntaiksi.
Hyvää äitienpäivää vanhoille konkareille ja kaikille uusille äideille!!!!! B-)
ipu ja Sisu 3kk 3 vko
Minäkin yritin eilen laittaa viestiä, mutta eihän se perille tullut.
Mekin käytiin 3kk neuvolassa ja uudet mitat olivat 59cm (47cm) 5910g (2665g) ja pipo 40,2cm (33cm). Näyttää olevan lähes saman kokoinen tyttö kuin Miukkiksella! Tuo pituuden mittaaminen oli taas oma ohjelmanumeronsa, kun neiti pisti hanttiin, joten sentti tai pari siitä saattaa puuttua, koskapa 62cm vaatteet ovat pieniä. Annu suuttui myös rokottamisesta niin, että huusi täyttä kurkkua vielä lääkärilläkin. Rauhoittui viimein kun riisuttiin taas nakuksi =) Illalla nousi lämpö ja alkoi kärtyäminen, joten täällä ei säästytty rokotusreaktiolta.
Miukkis: älä huoli, kyllä sinä vielä tulet tarpeelliseksi. Tuo, että lapsi osaa tyynnyttää itsensä, kertoo uudesta kehitysvaiheesta. Vauva on oppinut, että esineet (ja äiti) on olemassa vaikka niitä ei näekään ja pelkkä mielikuva äidistä riittää rauhoittumiseen =)
Meillä taas terveydenhoitaja suhtautuu aivan myönteisesti kiinteiden aloitteluun jopa ennen 4kk:n ikää. Sanoi vain, kun asiasta kysyin, että "kyllähän sinä tiedät milloin on hyvä aloittaa"... No, vanhemmat lapset ovat olleetkin tissivauvoja, joten en ole aloitusta kiirehtinyt. Nyt tuntuu siltä, että haluaisin antaa vauvalle jo jotain luonnonmukaisempaa evästä korvikkeen lisäksi. Ehkä me vielä viikko tai pari kuitenkin odotellaan.
Meidän äitienpäivään kuuluu kyläily molemmissa mummoloissa. Perinteiset lasten askartelemat kortit ja ruusut viedään varmaan taas, vaikka anoppi sen onnistuukin tappamaan alta viikossa... Viime vuonna vietiin kokeeksi atsalea, mutta se ei kestänyt sitäkään vähää! Ukolle vihjaisin, että Kalevalan lapsikoru olisi aivan kiva äitienpäivälahja. Taitaa jäädä haaveeksi...
Hyvää äitienpäivää kaikille!
aksiina ja Annu 28.1
Kokeillaan jos nyt jo toimisi. Välillä toimi ainakin muut keskustelut, mutta sitten taas ei..
Me oltiin viime vkloppuna toista kertaa käymässä mummulassa kainuussa. Ihan hyvin meni reissu, paitsi Ohto vierasti älyttömästi isomummuaan. Ei oo muuten oikestaan nähnyt vanhaa ihmistä, joten oisko se siitä. Mut pahin oli kun vierasti myös ukkiaan. Ohtolla meni suupielet alaspäiin, alkoi huuli väpättää ja sitten pääsi itku. Ihan selvää vierastusta, nyt mäkin jo sen näen mitä tarkoittaa kun vauva vierastaa, ei se muuten noin itke. Pahaa tuossa oli tosiaan se, kun ukillakin melkein alkoi jo alahuuli väpättää...se kun rakastaa poikaa niin kovin, oli kova paikka kun se vierastikin just sitä. Mummuaan ei vierastanut, eikä tätiä ja setiä. Mut onneks meni ohi, hauskaa niillä oli sit ukin kaa.
Viikonlopun reissun jälkeen olikin sitten neljä päivää kiukkua ja kitinää, levotonta unta, tänään on ollut eka normaali aurinkoinen päivä pojalla. Juu, ei ihan muutamaan viikkoon olla menossa minnekään!
Eipä meille muuta ihmeitä. Kiinteiden aloitusta edelleen vain mietitään. Toisaalta tekis mieli odottaa vielä edes pari viikkoa, kun toinen on niin pieni vielä (6.5kg! juu, aika iso jo, mut silti niin "pieni", ainakin mun omassa päässä.).. Mut toisaalta taas nyt on välillä syömistahti (pulloruokinta) ollut jopa parin tunnin välein, kun ennen se on ollut 3-4h välein, eli kai tuo alkaa merkki olla että tukevampaa jo kaipaisi...? Silti, huolestuttaa että onko suolisto jo tarpeeksi kehittynyt lisäruokaan, kun ilmavaivoja ainakin on edelleen ihan tarpeeksi, mahan kipristelyjäkin vielä huomaa sillointällöin..
Toivottavasti pahimmat flunssat sun muut on ohi niitä sairastaneilta! On se niin kurjaa jos pienet on kipeitä, tai rankkaa jos itse on. :(
Hyvää viikonloppua kaikille, toivottavasti ensi viikolla jutut jatkuu vilkkaampana jos palsta jo toimii hyvin.
Mä odotan tässä koko ajan että mun sisko tulee käymään, niiden juna pitäis ihan pian olla joensuussa. Se on aina ihanaa kun ne miehensä kans tulee, menee viikonloppu rattoisasti kun ne on niin ihanan innoissaan Ohtosta, viihdyttää ja haskuttaa sitä koko ajan. Paitsi tänään tietty Ohto nukkuu jo, mut aamulla voin sen niiden viihdytettäväksi tuupata, itse jatkaa vaikka nukkumista, jos maltan. :D
Frimmy ja Ohto 250108
Mäkin jo aiemmin yritin kirjoitella, mutta ei onnannut.
Nyt alkaa oleen kiire kaverin polttareihin, mutta olihan tänne pakko tulla eka :).
Meidän poju on suunnilleen saman kokoinen 4kk neuvolassa kuin Miukkiksen ja Aksiinan tytöt! Jotkut 56cm housut ja yökkärikin vielä menee!
Tolleroinen, vihreässä teessä on myös kofeiinia. Eli ei kannata kovin paljoa juoda. Rooibos tee taitaa olla ns. normaaleista teistä ainoa, jossa ei ole kofeiinia.
Ipu, teidän neuvolatäti taitaa pitää tiukasti kiinni nykyisistä ohjeistuksista, jolloin alle 6kk ikäiselle, täysimetyksellä olevalle vauvalle ei saisi antaa kiinteitä. Mutta tuo ohjeistus onkin muuttumassa (en tiedä aikataulua). Eli jatkossa suositus on, että kaikille vauvoille pitää aloittaa kiinteät ennen 6kk ikää. 6kk ikään mennessä pitäis olla testattuna kaikki muut paitsi viljat...
Ipu, saas nähdä miten teidän neuvolatäti sitten kommentoi, kun ohjeistus muuttuu :).
En muuten saanut valitettavasti isältä tarkempia perusteluita tuohon muutokseen! Hän kun kuuli lääkärin luennon vain osittain, eikä ole sitten viitsinyt lähteä tivaamaan asiasta kollegoiltaan.
Ipu, teilläpä kiva äitienpäivä tulossa (vaikkakin joudut itse hääräämään).
Meillä on miehet raksalla (siis mun mies ja isä). Kutsuinkin äitini lounaalle ja yllärinä on sacherkakku jälkkäriksi (väsäsin eilen).
Nyt on mentävä!
T: Justus ja poju 14.5.
Ei mitenkään oo päässy tänne-sapettaa! Ärsyttäviä tällaiset muutokset.
Meillä neuvolamitat 4kk 6370g ja 62cm,pipo 40,4cm.Kasvaa hyvin ja tasaiseen.Ei kiirettä kiinteillä, sanoi täti.En ole jaksanut alkaa maistattaa.
Vieno herää klo 04.30-5.30, hiukan vetää äitiä veteläksi :p
Sammermanni ja Vieno Viehkeä 4kk ja rapiat
Kokeilen josko osaan/saan tehdä uuden ketjun...
Viime vko tässä:
http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?appid=73&m=13010400&p=2&tmo…
Miukkis&Milla
Moi!
Miukkis, kiva kun aloitit pinon :).
Mä olen täällä ihan ihmeissäni: Molemmat muksut ovat nukkuneet päikkäreitä jo 2,5h!!! Esikoinen piti kk tauon päikkäreissä. Eilen nukkui melkein 3,5h ja nyt näin. Viime yön unet jäi kyllä vähiin molemmilla, kun ollaan kipeenä, mutta tarvii kyllä koputtaa puuta. En muistanutkaan, kuinka ihanaa on saada omaa aikaa! Kun asutaan näin kerrostalossa ja kaksiossa (toinen nukkuu makkarissa ja toinen keittiössä, minä olkkarissa), niin kovasti ei uskalla touhuta, kun pienempi herää ääniin. Mutta ihan kiva olla välillä ihan hissuksiin :).
Eipä tässä muita ihmeempiä. Keskiviikkona 4kk-neuvolalääkäri, joten sen jälkeen (viimeistään) lisää.
Mukavata viikon jatkoa!
T: Justus ja poju 14.1.
Paranemista Justus teidän porukalle ja Sammermannin flunssaan!
Tulin pikaisesti laittamaan kyssäriä 3 kk-neuvolasta, joka oli meillä äsken. Kaikki oli muuten oikein hyvin (tuo kaverihan on järjettömän jäntevä ja kuulema lähtee varmaan pian liikkeelle..), mutta se pituuskasvu nousikin ongelmaksi! Ahdistavaa kun terveydenhoitaja alkaa asiaa kelaamaan. JOs jaksatte katsoa mun kyssärin ja kommentoida niin kiitos jo etukäteen!
Vauveli nukkuu vaunuissa tosi levottomasti. Mietin tuleekohan sille millaiset oireet rota-rokotuksen toisesta osasta. Sai samalla sen yhdistelmä piikin. Jäbä oikein kirkaisi.. ;) Vaikka oli alkuneuvolan naureskellut.
Meillä nukutaan yhä lyhyitä pätkiä. Viljan jouduin lopettamaan koska puklailut paheni ja samoin yöheräily. Ja tuntuu, että lopettamisen jälkeen asiat onkin taas tasoittuneet! Täytyy jotenkin alkaa nyt vaan myöntämään että jotakin oireilua noi tietyt ruoka-aineet vaan aiheuttaa. Ainakin nyt näyttää vahvasti siltä!
Meikä tsekkas heti Sisun ja kohta katson myös Pinjan kuvan! Näytin oikein miehellekin, että tuossa on meidän Tomaksen frendi.. ;)
Isot halit kaikille! Palataan
Kylläpä muuttui tuo ilma kertaheitolla, tänään tuntui jo siltä että pitää kaivaa toppavaatteet takaisin näkösälle...
Tympii nämä sivut, jos sattuu joskus pääsemään tälle sivulle niin sitten herjaa kirjautumista! hohhoijaa...
Veikeän näköisiä lapsosia Sisu ja Pinja. Mulle tuli Sisusta mieleen meidän keskimmäinen poitsu, samanlainen velmu ilme jo vauvana =)
Magdalena: Tuskinpa on mitään syytä huoleen tuon pituuskasvun suhteen, mittavirheetkin on näin pienillä tosi tavallisia ja th:n käyrällä senttikin sinne tai tänne näyttää jo poikkeavalta. Meillä ei vielä ole ollut 3kk neuvolaa, mutta 2kk neuvolassa terkka sai ensin 53cm ja rapiat ja alkoi pähkäillä käyrän kanssa kun pituutta ei muka ollut tullut yhtään. Mittasi uudestaan ja sai 56,5cm... Neiti oli kait eka yrityksellä mutkalla ja vielä jalat koukussa. Meillä on neuvola vasta torstaina, saa nähdä kuinka neiti vierastaa terkkaria.
Tosiaan oman haasteensa tuo elämään tuo Annun " epäsosiaalisuus" , ei sitä niin vain " nakatakaan" kenen tahansa syliin kuten poikia aikoinaan. Ehkä tuo vierastaminen on nyt vähän vähentynyt, esim. minun isää ei katsonut eilen läheskään niin oudoksuen, uskalsipa hänelle pienesti hymyilläkin. Tähän asti on paennut papan katsetta huuli mutrulla.
Mainitsit Magdalena, että teilläkin puklailu vaihtelee. Meillähän neiti on korvikkeella, mutta toisinaan saattaa puklata joka syönnin jälkeen ja välilläkin, toisina päivinä ei juuri ollenkaan. Esim. nyt kun oli parina päivänä kuuma sisälläkin, puklaili runsaammin. Toisaalta saattoi johtua siitäkin, että tankkasi enemmän maitoa janoonsa ja massu ei sitten vetänytkään niin paljoa.
Onneksi meillä tuo neidin vaativainen persoonallisuus ei vaikeuta nukkumista tai nukahtamista. Tarpeeksi väsyneenä suostuu jäämään yksinkin sänkyyn, puklurätti pitää kuitenkin olla turvana, sitä hypistelee. Kaivoin esille kakkosen ainu-pupun, siihen on myös aivan ihastunut. Eilen neiti nousi mahallaan kokonaan käsien varaan ja asetteli jalkoja mahan alle, toivottavasti ei aivan vielä sentään hoksaisi konttaamaan lähteä... Kääntyminen masulta selälleen onnistuu jotenkuten ja puolivahingossa, selältä mahalleen ei ole vielä kääntynyt, kyljelleen kylläkin. Neidin hersyvää naurua ollaan saatu kuulla viime päivinä enemmän ja enemmän, vaikka aika " totinen torvensoittaja" tuo tuntuu olevan. Hymyilyn ja naureskelun sijasta on keskittynyt jutteluun, pojat ovat kuulleet " puheesta" mm. " akka" , " kakka" ja " kenkä" =)
Eipä tämän kummempia nyt, tulenpa minäkin kertoilemaan torstain lääkärineuvolan jälkeen lisää.
aksiina ja Annu 28.1
Eka viesti katosi; täydennä jotain otsikkokenttään :(.
Moi Mammat!
Magda-Lena: Tuskin Tomaksessa on mitään " vikaa" . Vauvat eivät kasva käyrien mukaan. Välillä on myös taukoja, vauvat levenevät ja pitenevät vuoron perään. Mulle myös esikoisen vauva-aikana neuvolassa " huolestuttiin" pituuskasvusta. Hän oli pikkukeskonen ja olin jo muutenkin ihan tarpeeksi huolissani. Tyttö on nyt 125cm ja 5,5v, eli erittäin pitkä.
Jos nyt pääsette tutkimuksiin niin ota ne palveluna. Itse tein niin esikoisen kanssa. Sain vaikka mitä palveluita; lasten neurologi, fyssari, sydämen ultraus yms. Tyttö oli koko ajan ihan terve. Siksi tietysti tutkimukset eivät olleet niin kammottavia.
Aksiina: Meillä myös Olavi vierastaa. Usein vieras naama saa suupilet menmään alsapäin ja itkun silmään. Tosin ei aina. Aluksi hän ei pitänyt myöskään isästään, karjui vain tämän sylissä.
Olenkin kuullut, että vauvat näkevät ihmisen auran. Joistakin ihmisista vauvat eivät pidä. Siinä sitä joutuu selittelemään nolona ihmisille.
Justus 08: Meillä myös Olavi nukkui tänään pitkät päikkärit ulkona 2,5 tuntia. Jouduin siisrtämään hänet nukkuvana autoon, koska siskonsa piti hakea tarhasta.
Olavi nukkuu 21-8. Imetän häntä, kun itse menen nukkumaan. Mies antaa pullosta maitoa, kun hän tulee nukkumaan. En herää kertaakaan yössä. Mutta miksi herään itsekseni aamuisin kello 6! Sen jälkeen nukun sitten koiranunta :(.
Puutarhaa on tullut jynsättyä viimeisen viikon ajan, olen ihan ruskea. Eilen melkein paloi olkapäät. Nyt onkin luvattu kylmää.
Hyvää yötä ja voikaa hyvin!
Ametisti ja Olavi s. 13.1.2008
Pikaisesti pitää vain tulla kertomaan, kokeilkaahan jos ette vielä ole kokeilleet. Uusimman vauva-lehden kansi on Ohton mielestä aivan mahtava! Kun siinä on leveästi hymyilevä vauva, ja vissiin kivat väritkin. Olen nyt useana päivänä varmaan kymmeniä kertoja päivässä näyttänyt Ohtolle tuota kansikuvaa, ihan joka kerta on vastauksena leveä hymy. Ihana. Toimii jopa silloin kun on muuten kitisevällä päällä.
Ja onhan siellä sisäsivuillakin kivoja kuvia. :)
Sisu on oikein komea poika, voisi luulla jo vaikka vanhemmaksi.
Ja Pinjan kuvalle nyt ei voi olla hymyilemättä.
Joo, joskus toiste lisää.
Frimmy
On mennyt vähän into kirjoitella kun täälläkin " haukutaan" häiriköksi :P Eipä siinä, ei kait täältä suunnalta paljon kertomista olekaan. Enemmän torstaina, kun meillä on vielä edessä 3kk nla.
Silja on alkanut hirmuisesti juttelemaan, ääntelee pitkiä aikoja yksinäänkin sellaista ääää-aaaa-ooo-aaaa :D tosi hauskan kuuloista. Ja hymyilee niiiiiiiin valloittavasti. Meillä ei vielä kääntyillä muuta kuin selältä kyljelleen, kova on yritys siitä mahalleen välillä mutta ei ota onnistuakseen. Yhden kerran ON kääntynyt ihan itse mahalleenkin, mutta epäilen sen olleen ihan vahinko vain :)
Toisaalta harmittaa kun ilmat viileni, mutta ehkäpä Silja taas nukkuisi vähän pitempiä pätkiä ulkona. Meillä selvästi nuo lämpimät vaikutti radikaalisti unia ulkona lyhentäen! Saa nähdä, mitä kesällä käykään...
Minä sitten otin ja laitoin työhakemuksen juuri menemään, jännittää vähän että kuuluuko sieltä mitään. On tullut sellainen koko ajan kasvava muuri palata takaisin entiseen työpaikkaan, että huh huh. Mulla kun oli niitä isoja ongelmia pomon kanssa silloin kun jäin äippälomalle. Joillain muillakin oli, mitenkähän teillä muilla on tuon palaamisen kanssa?
Juups, kokeillaanpas nyt että lähteekö viesti. Mukavaa viikonjatkoa kaikille!
Tolleroinen ja Silja 3.2.
Yritänpäs minäkin ehtiä ja päästä tänne taas. Pidennetty viikonloppu oltiin mökillä. Tyttö nukkui hyvin kuistilla lokkien säestyksellä. Oli aika tekeminen myös kun kiivettiin kallioita ylös ja alas maisemia ja kevään merkkejä katsomassa ja mulla oli tyttö liinassa mukana. Tuskinpa se rehkiminen mulle silti pahaa teki.
3kk neuvolassa mekin käytiin. Mitat 3785g ja 60cm ja terkkarin kommentti oli, että hyvin kasvaa. Rota- ja pentavac-rokotteet tuli, piikkiä tyttö hieman itkaisi, mutta leppyi tosi nopeasti ja hymyili taas tädillekin.
Magda_lena: Eipä nuo Tomaksen mitat mitenkään ihmeen pieniltä vaikuta. Hyvä, että seurataan, mutta tuskin tuossa mitään huolenaihetta on. Meillä kakkonen ja kolmonen saivat pituutta ja kakkonen painoakin vähänlaisesti. Edelleen ovat pieniä, mutta ihmekös tuo, kun isä on " alamittainen" ja minäkin vain keskimittainen. Kakkonen käytettiin laskenlääkärillä, joka totesi pojan terveeksi ja hyvin kehittyneeksi. Mä uskon, että äiti aika hyvin näkee/vaistoaa lapsestaan onko kaikki hyvin.
Sisun ja Pinjan kuvat täytyy käydä katsomassa kirjastossa.
Äh, tytöllä paloi käämi. Palailen.
Strutsi ja neiti 31.1.
Tulikohan Strutsilla nyt virhe tuossa vauvan painossa?? Ei kai hän alle 4kg paina, vai?
Totean jälleen, ettei mulla ole hajuakaan viime aikojen keskusteluista.. =D
Meijän Aatu on jätti iso jätkä! 3kk neuvolassa 7,6kg ja 63cm! =D
Pelkällä Tuttelilla mennään ja sitäkin menee 1,1-1,2 litraa joka päivä! Neuvolan täti sanoi, että velliä voi laittaa sekaan ja kokeilla jo kiinteitäkin kun tuo maitomäärä on niin suuri.. peruna-porkkanasosetta on maisteltukin meillä jo viikon verran, kerran päivässä ja ihan hyvin on lähtenyt käyntiin. =)
Aatu on ollut terve ja tyytyväinen kokoajan vaikka meillä muilla on flunssaa ollut kyllä.
Vielä ei käänny ympäri, pari kertaa on jotain lelua katsellut ja mennyt melkein kyljelleen mutta siinäpä se. Nauraa hörönaurua hirveästi kun esim säikyttää sanomalla pöö =D kutiaa kainaloista ja kikattelee! Omalle peilikuvalleen kujertaa kauheasti sekä tyttömme vauvanukelle! Katsoo vissiin vertaisekseen... =D
Tässä pikakuulumiset meiltä! =)
vilmahilja ja aatu 29.1.
Minäkin rauhoittelen Magda_lenaa, eli samaa mieltä edellisten kanssa, että mittavirheitä voi tulla, välillä pituutta tulee enemmän pyrähdyksenä, välillä vähemmän. Mutta hyvä, että tutkitaan! Saa ainakin mielenrauhan kun löytyy syy tai sitten todetaan ettei mitään vikaa ole missään!
Mulle tuli tässä ihmeellinen pakonomainen tarve vaihtaa rattaita. Haluaisin ostaa sellaiset hyvät matkarattaat, kevyet, pienet ja tukevat. Olen ajatellut ostaa ne Peg Peregon Plikot. Pitäisi vaan ensin päästä noista vanhoista eroon. Meillä on eteisen tukkeena nyt Emmaljungan yhdistelmät, Brion tuplat ja ABC Design matkarattaat. Noista kaikista vois luopua ja ostaa noi Peg Peregot. Niissä on kiinteenä seisomatelinekin isommalle lapselle, joten tuplarattaistakin voisi luopua. Isoveli kun käveleekin jo aika hyvin pieniä matkoja.
Kevät siivoukset pyörii mielessä. Ostin tänään kaupasta Universal Stone puhdistusaineen. Sillä olis tarkoitus jynssätä kylpyhuoneen kaakelit ja saumat puhtaaksi. Ainakin täällä keskustelupalstalla löytyi haulla hyviä kokemuksia siitä. Sitten ois ikkunoiden pesua. Senkin ajattelin tehdä ennen Turkin matkaa, jonne onkin enää alle 2 viikkoa:)
Ihmeellistä, nyt tuntuu ettei ole oikein mitään uutta kerrottavaa. Aika tasaista elämää täällä siis vietellään! Aika jätti alkaa tuo Aada jo olemaan, kun 68 bodytkin on jo kireitä. Meillä käytetäänkin jo osittain 74 koon vaatteita.
T:vikli80 ja Aada 4kk
Moikka!
Mäkin kävin eilen täällä kirjoittelemassa ja hups vaan ei menny se viesti minnekään... Argh!
No mutta, meillä oli 4 kk neuvola keskiviikkona. Pituus on nyt 59,5 cm (kasvua vain 2 cm 3 kk neuvolasta, mä olin jo huolissani mutta terkka ei), painoa 5,9 kg ja kesähattu 39,8 cm. Ens kerralla saadaan taas rokote, apuaaa... Viimeks siitä tuli sitä kitinää koko illaksi...
Mä en oo juonu vihreää teetä aikoihin, sumppia vaan... Eli sikäli en osaa auttaa Tolleroista. Mutta eikö se tee yleisesti ottaen vähän koveta aikuisen masua, tiedä sitten vaikuttaako vauvaan.
Kyselin neuvolasta taas niistä kiinteistä. Oltiin nimittäin tiistaina äiti-lapsi -ryhmässä, jota veti toinen neuvolatäti, ja hänen mukaansa kiinteät olis hyvä alkaa viimeistään 5 kk iässä, mieluusti 4 kk iässä... Ota noista nyt selvä! Ajattelin tässä joka tapauksessa rohkaista mieleni ja kokeilla perunaa, ehkä jo huomenna. Hui!
Ehkä eniten "pelottaa" se ajatus, että vauva ei enää tarvikaan mua kohta mihinkään.... Milla on nimittäin oppinu tyynnyttämään itsensä peukalon avulla (siunattu, kirottu peukku!), joten hänet voi yöllä imetyksen jälkeen nostaa omaan pinnikseen (ollaan nukuttu perhepedissä pari kuukautta) ja nukahtaa siellä itse peukalonsa avulla. Nyyh, niisk, mihin mua enää tarvitaan, kohta se varmaan muuttaa jo pois kotoa... No, voi olla, että tää on vaan joku vaihe ja kohta palaamme monasti kiroamaani ympäriöiseen tissinlupsutukseen, heh.
Hmm... Yritin avata tän keskustelu-jutun toiseen välilehteen ja sit myös selaimeen, mutta antaa vaan tän saman sivun... Eli en nyt muista mitä ootte kirjoitellu... Kipeenä on ainakin moni ollut, toivottavasti voinnit on jo kohentuneet. Mulla oli mystinen kuume viime viikonloppuna, pientä lämpöä ja lihaksia (tai mitä lie, ei mulla enää mitään lihaksia varmaan edes ole...) särki.
Jaahas, partsilta kuuluu kutsu, koklaan lähettää tän...
T: Miukkis ja Milla 4 kk 1 vko
PS. Onnittelut kaikille jo etukäteen äitienpäivästä!!! Jännää... Eka äitienpäivä... Mitäköhän yllätyksiä se mies onkaan keksiny, heh heh...