Laihiksella: kahdessa viikossa lähtenyt vain 700g! Huonosti?
Kommentit (4)
kahdessa viikossa 3 kiloa. Nestettä tai mitä hyvänsä, mutta kahdessa kuukaudessa paino tippui 8 kiloa.
Rasvan määrä on aika vakio, jos vaje on vähintään 500 kcal päivässä. Ylimenevä osa on nestettä ja lihasta. Lihaskudoksesta laihduttaminen pienentää peruskulutusta ja löysentää kehon koostumusta eli poistaa ns. kiinteyttä. Pudotuksen määrään vaikuttaa lähtötilanne eli seuraavat asiat:
- paino alussa: mitä enemmän on ylipainoa, sitä helpommin sitä myös lähtee, 8 kiloa muutamassa viikossa on aivan eri asia selvästi ylipainoiselle kuin normaalipainon ylärajalta lähtevälle
- kehon koostumus ja liikuntatottumukset
- glykogeenivarastojen tila: moni lähtee dieetille tankkauksen jälkeen, eli syötyään ennen alkupainon mittausta vielä tavallistakin enemmän (" kun vielä on lupa" )
- sukupuoli, naisilla kuukautiskierron vaihe.
Toisin sanoen alkuvaiheen pudotuksen määrä (kiloina) ei välttämättä ole kovin vertailukelpoista tietoa. Sen sijaan esimerkiksi BMI:n muutos toisesta pudotuskuukaudesta pudotuksen loppuun voi antaa vertailukelpoisempaa tietoa. Ihannetapauksessa - ja alusta asti vertailukelpoisina numeroina - rinnakkain asetettaisiin rasvaprosentin muutokset, mutta luotettavaa rasvaprosentin mittausta harva kuukausittain harrastaa.
lähtee sen paremmin pysyy poissa. 500-700g per viikko on ihannepudotus.
Yleensä alussa lähtee paljon nestettä ym. erityisesti niiltä, jotka ovat ennen laihduttamisen alkua vetäneet " viimeisen kerran" tunnelmissa kasoittain herkkuja. Samoin kuukautiskierron alussa tai ovulaation jälkeen aloittavilla alkupudotus saa lisävauhtia. Jos aloittaa glykogeenivarastot tyhjinä, voi pudotus olla pienikin. Normaalipainon sisällä 250 g viikossa on aivan oivallinen tahti (alkurysäyksen jälkeen), ylipainoisilla tavoite on pudotuksen määrän mukaan yleensä 0,5 - 1 kg viikossa.