Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

miten motivoida lasta koulunkäyntiin?

Vierailija
05.12.2008 |

Kertokaas hyviä motivoimisvinkkejä tokaluokkalaisen koulunkäyntiin.



Lapsi on luokkansa pojista paras, joten siitä ei ole kysymys. Ystäviä hänellä ei koulussa ole, mutta toisaalta häntä ei kiusatakaan. Välillä leikkii muiden poikien kanssa, mutta usein touhuilee välkillä yksikseen.



Joka aamu nurisee kouluunmenoa. Mieluummin puuhastelisi kotona. Miten motivoida pientä miestä?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
05.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko koulutehtävät tarpeeksi haasteellisia lapselle? Osaako sanoa miksi ei haluaisi mennä kouluun? Tee korttipeli johon laitat pojan kuvan, sitten yhteen korttiin kuva lapsista-kavereita kuvaava kortti, läksykortti, kirjoittamiskortti, lukukortti, ope kortti, äiti kortti, isäkortti,matematiikkakortti jne. Sitten lapsi saa poimia mikä on kivintä koulussa kortin, jne. keksi saatko selville mistä ei tykkää, mistä haluaa, jne.

Koulussa meidän lapsille oli ekaluokalla jo kaveriohjelmatoimintaa,

harrastaako koulun kerhoissa mitään?Oletteko kutsuneet kavereita teille?Olisko joku tyttö kivempi kaveri kuin poika? Toisaalta pitää hyväksyä et toiset lapset on enempi kotikissoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yksi viisi