G: Aikuisten vappu vai lasten vappu?
Kumpaa äänestät?
Itse annan ääneni lasten vapulle, onneksi on hyvä " tekosyy" olla kotona selvonpäin :)
Kommentit (23)
Aikuisten villi vappu tuntuu houkuttelevalta ja kaukaiselta ajatukselta, ehkä jo ensi vuonna....
Mutta nyt olen raskaana ja kotona 2- ja 4-vuotiaat vapunviettäjät, sekä huomenna mentävä seitsemäksi aamulla töihin joten tänä vuonna on ehdottomasti täysin lasten vappujuhlat meillä illalla :)
Minä neljän lapsen yksinhuoltajana pidän lasten vapun.
Eikä edes tee mieli lähteä aikuisten vappua juhlimaan.
Tai no, huomenna menen syömään kahdestaan parhaimman ystäväni kanssa (hänkin yh).
Aikuisten vappu tällä ilmalla houkuttelisi myös, mutta olen raskaana, joten se siitä sitten. :)
Tilillä on muutama hassu euro. Joten tänä vuonna menee hiukka ohi. Onneksi tulee uusia vappuja. :)
bileet perheille meillä, toivottavasti molemmilla hauskaa, siis lapsilla ja aikuisilla!
puhaltelemaan palloja ja nassuttamaan tippaleipiä kera itse tehdyn siman.
Lasten, eka perheenä ja yhtään ei haittaa olla se lapsesta vastaava vanhempi. Mies ottakoon alkoholia jos tykkää.
Meillä on ollu viimeiset viisi vuotta sellaiset vappujuhlat, jossa on ollut sekä aikuisia että lapsia ja kaikilla on ollut oikein hauskaa: hyvää ruokaa ja juomaa eikä kukaan ole innostunut juopottelemaan liikaa ja joku on aina ollut ihan selvinkin päin. Juhlat ovat loppuneet kymmeneen mennessä.
Olemme miehen kanssa eroamassa, joten nyt päätimme viettää vappua omilla tahoillamme. Lähden sellaisiin bileisiin, joista moni teinikin olisi kateellinen ;)
Menet pöydäksi Hunksien takahuoneeseen?!
Vierailija #13:
Lähden sellaisiin bileisiin, joista moni teinikin olisi kateellinen
Monena vuonna on ollutkin lasten vappuja. Tänä vuonna menemme bailaamaan miehen kanssa ja lapset ovat yökylässä. Lapsille hommattiin jo perinteiset vappukrääsät viikonloppuna ja alkuviikosta.
Meillä suunnitteilla uusi vauva, joten ensi vuonna ei edes voida viettää aikuisten vappua, jos toivon mukaan olen silloin raskaana. Minulla ei sinänsä ole mitään lasten vappuja vastaan, mutta silloin tällöin on mukava olla aikuisseurueessa juhlimassa. Vappuna tai muulloin.
Ei kännäämistä, muttei myöskään pelkkästään lastentapahtumia jne.
Isä, äiti sekä 5- ja 9-vuotiaat lapset plus koira.
Lapsi/varhaisnuori on kaverin luona yökylässä, ja me aikuiset ollaan niin epänormaaleja, ettei juoda simaa eikä syödä tippaleipiä, ei myöskään kännätä. Eikä koristella, kun ei ole lapsen takia pakko.
Meillä vietetään koko perheen vappua!
Käydään lasten tapahtumassa, torilla syömässä, retkeillään ja kylästellään ja syödään vähän herkkujakin:)
tai oikeastaan melko tavallinen keskiviikko.
Vierailija:
Lapsi/varhaisnuori on kaverin luona yökylässä,
Ei millään pahalta, mutta kuulostaa että sinun murkkusi kavereineen on niitä kaljan kanssa kartsalla vappua viettäviä lapsia/nuoria.
kun minun vappuni on juuri sellainen sima-ilmapallo-tippaleipävappu.
Aikuisten juhlat ovat yleensä viikko virallisen juhlan jälkeen.
Meillä kaikki juhlat on sellaisia, että kaikki viihtyy. Nytkin on puhallettu ilmapalloja, koristelaan paikat niillä ja serpentiinillä, lapsilla on foliopallot, syödään hyvin sekä aikuiseen että lasten makuun, lapsille on simaa ja aikuisille ruoalla viiniä, paistetaan munkkeja ja tippaleipiä, nautitaan keväästä ja ollaan hyvällä mielellä =)
Humalassa ei tokikaan olla, mutta viinilasilliset ja siiderit nautitaan.