Hiustenvärjäys ja syöpä
Hiusväri lisää syöpäriskiä
29.4.2008 12:19
Värjäystiheys lisää syöpäriskiä.
Daily Mail -lehden mukaan yli yhdeksän kertaa vuodessa hiuksensa värjäävillä naisilla on 60 prosenttia suurempi vaara sairastua aggressiiviseen leukemiaan kuin hiuksiaan värjäämättömillä.
Ennen vuotta 1980 hiuksiaan ahkerasti värjänneiden naisten syöpäriskin kasvu on vieläkin suurempi eli 70 prosenttia, koska vanhemmissa värivalmisteissa oli syöpään liittyviä myrkyllisiä aineita.
Yhdysvalloissa Yalessa tehdyn tutkimuksen mukaan tummilla väreillä hiuksiaan värjäävillä naisilla on myös vaara sairastua ei-aggressiiviseen leukemiaan. Riski on 50 prosenttia suurempi kuin niillä naisilla, jotka eivät värjää hiuksiaan.
-iltalehti
Minusta tämmönen on aivan päivänselvää. Vai ajatteleeko muut niin kuin minä? ETtä kaikenmaailman kemikaalit, väriaineet, meikit, liiallinen ihorasvojen käyttö yms lisäävät syöpäriskiä!
Itse en ole koskaan värjännyt, enkä tule värjäämään! Samoin meikkejä on kulunut hyvin vähän, kuin myös ihorasvojakin vain ja ainoastaan tarvittaessa.
antavat jo lapsensakin sotkea noilla väriaineilla päänsä!! Joka ei ole edes hienon näköistä vaan ihan karseeta!