Puuro ei maistu! Mitä tilalle?
Eli siinähän se tuli. Puuro on niitä harvoja asioita, missä olen pitänyt pintani, onhan se terveellistä ja täyttävää. Mutta kun ei se mene! Turha keittää ja sitten heittää roskiin.
Mitä oikein antaisin iltaisin ja aamuisin? Tai oletteko keksineet jonkin tavan saada puuro maukkaammaksi? Voita ja hilloja olen yrittänyt kyllä.
Kommentit (11)
Vaihteeksi marjakeitotkin ovat kivoja lisäkkeitä puuroon.
Puuro ei ole meillä maistunut oikeastaan ennen kuin vasta nyt. Olen kokeillut aina silloin tällöin, mutta ei ole alas mennyt kuin eka lusikallinen. Kokeiltu omatekemät, jauheet ja tetrat:) Eli menty on jogurtin, viilin, hedelmäsoseiden ja hedelmien/marjojen voimin.
Poika alkoi syödä puuroa vasta päälle 1v iässä, siihen asti ei kelvannut! Tosin tuonut mukanaan sen, että illalla jos syöty puuro niin nälkä tulee aiemmin aamulla. Johan vanha sanontakin sanoo " huttu hupaa, kaali kaikista kavalin" . Eli puuro ja kaali ei pidä nälkää niin kauhean hyvin.. Niinpä meillä lähes aina syödään aamupuuro,mutta illalla jotain " tuhdimpaa" ja välillä kyllä puuroakin.
Ei kaikki aikuisetkaan syö puuroa, kyllä jogurtit, marjat, hedelmät ym kelpaavat yhtä lailla ja leipä tietysti myös sittenkun lapsi sitä syö:=)
T: Aurora Ja " ei puuroa aina syönyt" Poitsu 1v2kk
Jorvissa lastenlääkäri sanoi että antoi pojalleen lihasoseen iltapalaksi, nukkui hyvin ja nälkä pysyi poissa kuulemma. Ollaan myös ruokaa kokeiltu antaa välillä iltapalaksi myös! Tosin harvemmin..
Väliin maistuu jos pitää pitkän tauon välissä, niin ehkä päivän pari, mutta sitten taas tulee stoppi. Puuroon laitamme sekaan hedelma ja/ tai marjasoseita.
Iltapalaksi/ aamupalaksi syö sitten:
- muroja maidon kera
- soppaa
- leipää
- maitoa
- jugua
- viiliä
- hedelmiä
En vaan oikein itse pidä tuosta hillon tarjoamisesta puuron kans, kun yritämme välttää makeaa.
Meidän 3-vuotias jossain vaiheessa vauvaiän jälkeen kieltäytyi puuron syönnistä ja aloin laittaa hiutaleet jogurtin sekaan. Se on edelleen hänelle mieluisa aamupala. Eli vaikka noin puoli desiä kaurahiutaleita (tai muita) sopivaan määrään jogurttia. Jogurtinhan voi tehdä itse maustamattomasta jogurtista ja marjoista, jos ei halua tarjota kaupan sokeroituja jogurtteja.
On paljon ruokaisempaa kuin pelkkä jogurtti ja myös muuten sotkee vähemmän, kun pysyy paremmin lusikassa!
ei myöskään puuro uppoa ja koska hoidossa ollessaan 2-3 päivänä viikosta sitä joka tapauksessa syö sen minkä syö niin olen kotiaamuina tarjonnut jugurttia, leipää tai muroja. Muroista kun löytyy paljon eri vaihtoehtoja, pitää vaan vähän katsella pakkausselosteita. Tämän hetken suosikki on Sun Murojen kotimaiset moniviljarenkaat jotka on kyllä tosi makeita mutta niiden joukkoon laitetaan Mini Fras -lasten kauramuroja (erittäin vähäsuolaisia) ja näitä tyttö tykkää kalastella lusikkaan ;) Iltapalaksi yritän tarjota sitten vähän proteiinipitoisempaa, eli leivälle juustoa/leikkelettä tai jugurtin sijaan rahkaa. Proteiini pitää nälkää pelkkiä hiilareita paremmin.
nummuli ja typy 1v 2kk
meillä poika söi puuroa mieluusti aamuin illoin, mutta noin 1v6kk iässä puuro lakkasi maistumasta. Kokeilin kaikkea mahdollista ja jossain vaiheessa luovuin puurosta kokonaan.
Vähän aikaa sitten isoisä keksi tarjota yhtenä iltana ohrauunipuuroa ja lasista mehukeittoa kyytipojaksi. Poika olisi syönyt puuroa vaikka kuinka paljon. Se onkin ainoa puuro, kun nykyisin maistuu.
Valmistus on uunissa helppoa ja ohje löytyy paketin kyljestä (esim myllyn paras rikotut tai kokonaiset ohrasuurimot). Kannattaa ostaa esikypsennettyjä suurimoita, jotta valmistaminen on nopeampaa. Yhdellä kertaa tulee iso annos, jota voi lämmitellä mikrossa pari seuraavaa päivää.
Meillä tarjotaan välillä puurolle vaihteluna uusia Oatibix -muroja. Ovat vastaavia kuin Weetabixit, mutta vain kaurasta tehtyjä. Näitä poika syö mielellään maidon ja hedelmäsoseen kanssa.
Puuroista kannattaa kokeilla myös ruispuolukka- ja riisiomenapuuroa. Ainakin meillä maistuvat hyvin maidon kanssa vaihteluna normaalille hiutalepuuro+hedelmäsoseelle.
Meillä kun poika hoikka niin laitan välillä kuohukermaa maidon kanssa puuron, niin kyllä maistuu. Hedelmäsosepuuro ei maistu. Riisupuoro niistä vauvahiutaleista, varsinkin kerman kanssa, on herkkua. Mannapuuro ym. myös. Välillä saa viilin tai jugurtinkin tai valmiin vauvapuurotetran, joista myös tykkää.
Tee marjapuuroa mannaryyneihin tai osta maustamaton jugurttia ja teet siitä omaa marjaisaa jugurttia, esim mustikoita sekaan yms.
Viikkokin kun syödään jotain muuta niin johan taas puurokin menee.