Vinkki kroonisesti masentuneille, ahdistuneille ja muillekin
http: //www. healingeagle. net/indexfi. html
Ehkä parhaita tekstejä paranemisesta mitä olen missään lukenut.
Kommentit (13)
Toisaalta tehokkuus ja priorisointi on sanoja jotka kuuluu yritysmaailmaan ja tehokkuusajatteluun. Minusta noissa teksteissä on hienoa myös tuo, kun tyyliin tottuu, että siinä puhutaan sitä samaa asiaa yhä uudelleen ja uudelleen, syventäen. Se on vähän niin kuin kehtolaulua tai jotain :). Nämä jutut ei ole sellaisia, missä tehokkuus ja priorisointi vie tulokseen.
Yhdyn edelliseen puhujaan eli kakkoseen.
Ei minulla ole aikaa ja intoa. Varsinkaan aikaa. Ja keskittymiskykyä.
Sitä vaan on. Ja haluan ahdistuksen pois. Mutta en halua rypeä siinä ja kieriskellä itsesäälissä ja ties missä. Haluan vaan johdonmukaista tekstiä, korkeintaan tee näin ja näin stepit, ja selkeästi perustelut mukana. Turhat runot ja muut, oih ja voih.
Mutta sitten kun on mennyt läpi sen prosessin mitä noissa jutuissa niin ällistyttävän hienosti kuvataan ja löytää itsensä pohjalta, niin sitten ei tunnu siltä että juttuja pitäisi kahlata läpi vaan joka lausetta lukiessa tuntuu että uskomatonta miten syvästä kokemuksesta tää lähtee. Ja miten totta on. Levitän vaan sanaa, että jospa joku muukin saisi näistä yhtä paljon hyötyä kuin minä :). Ei tarvi tykätä! t. ap
toi lähestymistapa toimii. Tämä näissä teksteissä kuvattu on ainoa, joka OIKEASTI toimii. Nimimerkillä kaikki pikafiksit kokeillut.
Ei priorisointi ole vain yritysmaailmaa. Priorisointi kuuluu myös opettamiseen ja toimittamiseen. Harva ihminen oppii kaaoksessa ja kaaoksesta.
Toki joku oppii (kuten kirjoittaja ja ap lisäksi), mutta suurin osa ei.
2
vaan kirjoittajan kanssa kokemisesta...
jos asia tiivistetään yhteen lauseeseen.
Jaaa... minä aloin lukemaan sitä sillä mielellä, että opin sieltä jotain uutta, jota voin soveltaa omaan elämääni....
pitääpä lukea sitten uudestaan vain yhden ihmisen kokemuksena.
2
Vierailija:
toi lähestymistapa toimii. Tämä näissä teksteissä kuvattu on ainoa, joka OIKEASTI toimii. Nimimerkillä kaikki pikafiksit kokeillut.
tajuaa että oppiminen ja soveltaminen ei nyt vaan ole oikeita sanoja tässä yhteydessä. Enkä muutenkaan usko että tekstejä kannattaa lukea sellaisen johon ne ei kolahda heti. Sitten ei vaan ole vielä valmis, tai muuten tämä problematiikka ei koske itseä. t. ap
Kyllä mä olen terapiatkin käynyt, noitten pikafiksien lisäksi. Lääkitykset, ruokavaliot, liikunnat, joogat, meditoinnit, you name it. Nyt vasta alan oikeasti parantua, kaikki aikaisempi intoilu on ollut pseudoparanemista. t. ap
ensinnäkin - minua häiritse se rönsyily. Henkilö, joka sen on kirjoittanut, ei ole osannut priorisoida ja etsiä olennaista näkyville.
Toiseksi - en tiedä onko kirjoittaja nero vai hullu. Siinä rajamailla hän menee.
Kolmanneksi - niiden asioiden pitää olla todella tapetilla, jotta kaiken tuon jaksaa kahlata läpi. Ilmeisesti en siis ole masentunut ja ahdistunut.
Kokonaisuutena kyllä ihan mielenkiintoista tekstiä.