Lestadiolaiset!
Voisiko joku selventää minulle, mitä lakihenkisyys tarkoittaa? (Vl:t)
Kommentit (16)
Vierailija:
ihminen alkaa " suorittaa" uskoa, alkaa ajatella että usko = sääntöjen noudattamista, tietynlainen elämäntapa jne. Saattaa olla että vahtii myös muiden elämää näiden sääntöjensä kanssa. Uskomisesta katoaa vapaus, ilo, rakkaus ja armollisuus.
Rakkaus on monesti lähimmäistä kohtaan aika kaukana. Onneksi on kuitenkin myös niitä ihmisiä joilla rakkautta riittää niin paljon etteivät ole ensimmäisenä ajattelemassa pahaa. Yhteisömme kun on aika tiivis, niin jutut kulkee ja muuttavat muotoaan moneen kertaan matkan varrella. Yksi vl
Vasta parannuksen saaneena olen " vähän pihalla." Kuulin eräässä sisaruillassa kuitenkin sivukorvalla jotain lakihenkisyydestä.
T. Ap
Mitä tuolla tarkemmin tarkoitetaan?
T. Ap
Kun kaikki elätte niitä sääntöjä noudattamalla?
Turhaa väittää että ette vain " halua" laittaa korvakoruja, meikata ja omistaa tv:tä kun suurin osa teistä kuitenkin haluaa. Mutta ei voi koska jos niin tekee, kieltää teoillaan uskonsa. Tiedän siis kokemuksesta kun olen ollut vl.
Elävä usko ja lakihenkisyys on eri asioita. Uskovainen ihminen tietää kyllä eron ja kyllä, joukossamme on lakihenkisiäkin ihmisiä. Sitä pidetään vääränä ja siitä varoitellaan.
sävyttää hiukset, ostaa television ja hän on edelleen kaikkien muiden vl:ien rakkaudessa sisarena ja veljenä? Onko tää nyt joku uusi kannanotto?
mutta haluaisin tietää vastauksen kysymykseen, onko sellainen siionin rakkautta nauttiva sisar taikka veli, joka ostaa television, laittaa korvikset, meikkaa ja sävyttää hiuksiaan? Onko sellainen ihminen vanhoillislestadiolainen?
Täähän on vl:lle varsin helppo kysymys vastata, eikö vain? Kyllä vai ei?
Niin ja en enää ole vl joten siksi kyselen.
Ja kysymykseesi vastaan että noiden asioiden perusteella ei voi sanoa henkilön sydämen USKOSTA mitään. Huolestuneisuutta varmaan lähipiirissä herättää.
Kyllä minä ainakin olen ymmärtänyt, että korvikset yms ovat lähinnä tapakulttuuria, eivät sinällään syntiä. Television " kiellon" ymmärrän oikeinkin hyvin, koska niin paljon pahaa se laite suoltaa ulos, että yksinkertaisesti on helpompaa olla ilman TV:tä.
tai huoltoasemalle? ainakin silloin jos on jokin jääkiekkopeli esim. miksi se on sallittua? ja miksi sitä saa vahata mutta itse ei pelata?
TV laitteessa ei ole mitään pahaa. Vaan paljossa ohjelmissa, mitä TV ulos suoltaa. Ei ne urheiluohjelmat mitään pahoja katsottavia ole. Minä en mene koskaan kylään katsoon TV:tä. Joskus tk:n odotusaulassa saatan seurata TV:tä, mutta yleensäkään sieltä ei muuta todella kiinnostavaa tule kuin uutiset. Urheilun seuraaminen ei kiinnosta, tuli se radiosta tai TV:stä. Yksinkertaisesti on hyväksi katsottu, että on oman uskonelämän kannalta helpompaa, kun jättää TV:n hankkimatta.
Enemmän netissä sitä pornoa ja väkivaltaa on kuin telkkarissa. Netissä ei tarvitse mennä tiettyihin osotteisiin ja telkkarin voi laittaa kiinni, joten en ymmärrä erottelua.
Saako lestadiolainen muuten laihduttaa tai kuntoilla ulkonäön takia? Jos meikkaaminen, korvakorut jne on kerran ainakin kyseenalaisia? Entäs muut korut kuin korvikset? Hajuvesi, ryppyvoide? Muodikkaat vaatteet? Ihan vaan siksi kyselen kun kaikki liittyvät ulkonäköön, ja ulkonäköön panostamista käsittääkseni pidetään liian maallisena kun pitäisi keskittyä siihen taivaaseenpääsyyn? Saako lestadiolainen tuntea iloa omasta ulkonäöstä, vai pitääkö siitä pyrkiä pois ettei tule turhamaiseksi?
ihminen alkaa " suorittaa" uskoa, alkaa ajatella että usko = sääntöjen noudattamista, tietynlainen elämäntapa jne. Saattaa olla että vahtii myös muiden elämää näiden sääntöjensä kanssa. Uskomisesta katoaa vapaus, ilo, rakkaus ja armollisuus.