Mikä olisi sinulle mieluisin viikkotilanne synnyttää?
Vauvathan syntyy enimmäkseen silloin, kun ovat valmiit syntymään. Monet julkkikset leikkauttavat vauvansa kuukautta aiemmin raskausarpien ja tukalan olon välttämiseksi ja ettei vauva pääsisi kasvamaan liian isoksi.
Millä viikolla itse synnyttäisit mieluiten, jos saisit valita? Itse ehkä 38-39, jolloin vauva olisi valmis syntymään mutta viimeisten viikkojen kivut ja tukaluus jäisivät lyhyemmäksi. Yliaikaisuuskin aiheuttaa riskejä vauvalle.
Kommentit (11)
Meillä on kaikki menneet muutaman päivän yli ja sopivankokoisia hoidettavia. Tottakai se loppuaika on tuskaa, mutta mieluummin odotan sinne kuin synnyttäisin ennenaikaisen.
Itse olen täysin kypsä jo nyt, viikkoja koossa nyt tasan 35+0.
Olen tyytyväinen kun tämä esikoiseni syntyi rv 37+2. En ehtinyt edes jännittämään synnytystä. Ja ehkä vauva oli helpompi synnyttää, kun ei ollut kovin iso.
Jos saan lisää lapsia niin toivon, että syntyisivät vähän etuajassa, tosiaan loppuraskaus ei ole mitenkään kivaa aikaa.
Ilokseni vauvamme ovat olleet samoilla linjoilla :D
isosti raskaana pari extraviikkoa kuin hoitaa koliikkista ja kellastunutta, verensokerimittauksia tarvitsevaa pientä vauvaa.
Kaikki on menneet yli. Ok, ovat olleet tosi helppohoitoisia, mutta kun pöljät sukulaiset on piinanneet " eikö vieläkään?" -kyselyillä niin olisin toivonut vauvoilta vähän täsmällisyyttä!
Itse olen aikanani syntynyt rv 41+6 ja oli huutanut ensimmäiset kuukaudet kellon ympäri.
Tosin yksi esimerkki ei totuutta kerro, mutta ihmettelin vaan tuota sinun heittoa.
mieluummin sen rv 42:n. Vauvojen kypsyydessä tuon kuukauden perusteella todella suuri ero, myöhemmin syntynyt oli todella tyytyväinen, ei itkenyt, söi ja nukkui hyvin, otti kontaktia tosi varhain 8vastasi hymyyn 2-viikkoisena, videoitu on) jne.
Pienempi: huusi iltaisin n 2 tuntia, muuten tosi unelias, kunnon kontaktia vasta 2 kk iässä, muutenkin herkempi asioille ja vaihteluille.
Persoonissa lasten kasvettua ei ole ollut vastaavia eroja, eli käytös ei ole ollut sille tyytymättömälle vauvalle luonteenomaista.
Mulla ei kyllä ole ollut mitään suurempia tuskiakaan loppuraskaudesta, että sekään ei haittaa. Ja vauvat oli tosi saman kokoisetkin, esikoinen oli 3 cm ja 300 g isompi kuin kuopus.
Miksi sitten 38-viikkoista pidetään täysiaikaisena?
Mahdollisimman kypsä vauva, joka jaksaa nukkua ja syödä hyvin, kaikki kehittynyt.