Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hiiriongelma uudessa talossa!!!

Vierailija
02.12.2008 |

Ja mieluusti jotain voimmakkaan tuoksuista (mustaleima emmentaalia tms.) ratakki on hyvää tavaraa, en tiedä minne kuolevat ja miten, mutta eivät jää haisemaan

Kommentit (16)

Vierailija
1/16 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oikeasti kaikkein varmin, pitkäaikaisin ja loppuviimein helpoin ratkasu hiiriongelmaan. Hiiret tulevat joka syksy uudestaan talvehtimaan lämpimiin nurkkiin. Kokemusta on.



Toinen vaihtoehto on varautua pyydystämään/myrkyttämään niitä jatkuvasti. Remontin/rakentamisen valmistuminen ei hiiriä karkoita, ne löytävät kyllä tiensä esim. putkien ja johtojen läpivienneistä, seinien raoista tms. puolen sentin rako riittää.



Ihania otuksia. Meillä bongattiin sohvan sisältä kakkapapanoita ennenkuin uskottiin. Yöks.

Vierailija
2/16 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on hiiriä keittiön kaapissa/kaapeissa!!!!

Eilen pongattiin ja tänään on kuulunu rapinaa...sokeri ja makaroni ym. pusseja on syöty rikki.

Millä näistä pääsee eroon? Kysessä siis uusi ok-talo joka vielä vähän kesken, eli jossain on varmaan reitti auki?

Jos asettaa hiiribaarin, (ratak) niin mitä jos kuolevat johonki seinän sisälle tai putkeen tmv.? rupeeko ne oikeesti haisemaan siellä?

Jos laittaa hiirenloukun, niin mikä olis paras syötti?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/16 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meinaan meillä oli ratak syötti ja hiiri kuoli seinän väliin. Rupesi siellä haisemaan niin kovasti, että seinää joudutiin purkamaan jotta raato saatin pois. Eli suosittelen loukkua, mihin hiiri jää kiinni.

Vierailija
4/16 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mahtaakohan se hiiri tietää rakennusvuotta vai mennä vaan lämmintä kohti?

Vierailija
5/16 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että hiiret tulevat sisälle kun ilmat alkavat kylmenemään. Ja eivät valitse taloa rakennusvuoden perusteella. Kaikka käy niille.



Jos mahdollista hankkia kissa, niin hanki se. On ehdottomasti varmin tapa päästä hiiristä. Jo pelkkä kissan olemassaolo riittää pelottamaan hiiret pois. Voi siis aivan hyvin olla sisäkissa.



Hiirenloukut keittiön alakaappeihin (mikäli et pelkää raatoja). Ja myös hiiribaari on hyväksi havaittu. En ole ikinä törmännyt haiseviin raatoihin. Yleensä myrkytetyt hiiret menevät ulos (etsimään vettä) ja kuolevat sinne.

Vierailija
6/16 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on välikatosta pyydystetty jo 8 hiirtä tänä syksynä.. onneksi eivät tiettävästi ole tulleet sisälle kertaakaan. Hiiribaarissa on juurikin tuo ongelma, että hiiret voivat kuolla minne sattuu seinien väliin tms. jossa sitten haisevat pari kuukautta.



Uudet loukut ovat näppäriä, ei tarvitse edes koskea hiireen ja samalla syötillä saa yleensä useamman "kaverin" kiinni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/16 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli talossa eräänäv uonna koko hiiri perhe, 7 tapasusta ensin jäi loukkuun isoimmat ja sitten ne pieneni, sen jälkeen hommattiin kissa, eikä ole hiiriä näkynyt.

Vierailija
8/16 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä tepsuttaa välikatossa hiiriä vaikka taloudesta löytyy kissa ja neljä pientä metsästyskoiraa. Se on valitettava tosisasia, että hiiret mahtuvat niin pienistä koloista, mihin ei kissat ja koirat pääse perässä.



Vietiin välikattoon perinteisiä hiirenloukkuja. Muutama tuholainen niillä saatiinkin, kunnes eräänä päivänä oli loukutkin kadonneet. Sen jälkeen olen sitonut ne naruilla kiinni.



Sen verran muiden eläinten talossa olo on karkoittanut hiiriä, että niitä ei ole sisällä näkynyt, ainostaan tepsutus kuuluu välikatosta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/16 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hiiri on niin pieni otus, että mätänee suhteellisen nopeasti (viikoissa). Luut nyt kuitenkaan eivät enää haise.

Vierailija
10/16 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myös meillä myrkytettiin ensimmäistä kertaa ja nyt haju talossa sen mukainen. En siis suosittele myrkkyä vaan hiirenloukkuja tai elektronisia karkottimia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/16 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sanoisin vuosien kokemuksella, ettei niistä välttämättä täysin pääse eroon, mutta kyllä asuintilan hiirivapaana voi pitää, paras tapa on hankkia kissa, siis kissa joka tykkää pyydystää. Toimii meillä. Loukut lisäksi, mutta sellaisiin paikkoihin ettei kissa pääse itseään loukkaamaan, esim. vintille tms. Hiiret tulevat aika pienistäkin raoista, näin syksyisin varsinkin sitten sisälle.

Ruoat kannattaa aluksi nyt pitää rasioiden sisällä, ettei ne totu liian hyvällle, mahd. kulkureitit katsoa ja loukuttaa sitten. Giljotiini kai olisi paras, luulisin. Kyllä myrkyn huono puoli on tuo haiseminen, ja pitää vahtia ettei lapset mene myrkkyyn. Niin, miten olisi se kissan hankinta? Tosin, paras kissan kannalta kai olisi että pääsisi rauhassa kulkemaan ulkona, mutta kaupungissa usein ei ole vaihtoehtoa.

Vierailija
12/16 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

paljoutensa takia ja seuraa muutama vähämyyräinen vuosi. Kunnes...



Kannattaa myös tampata (mahdollisesti satavaa) lunta taimien ympärille, niin etteivät myyrät tekisi käytäviään ja söisi kaikkia juuria.



Meillä on loukku koko ajan vireessä kellarissa ja lisäksi joskus on loukutettu yöllä verannalla, jos on huomattu siinä jälkiä. Loukku on helppo suojata vaikka pahvilaatikolle, niin ettei linnut joudu samaan satimeen. Lisäksi piharakennuksessa vintillä on myrkkyä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/16 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on jo kaksi isoa koiraa.... kai ne siihen sitten tottuis... lapset ainaki tykkäis:)

Voiko kissan opettaa ettei menen sängyille, sohvalle ja pöydille?

Onko sellaista kissarotua josta ei lähde karvaa?

Onko tosi ettei ilman kissaa selviäis?

Vierailija
14/16 |
26.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä on oikeesti itse tehtyyn loukkuun hyvä syötti mulla ainakin on vanhoja suklaamuroja (purkissa) joka nytten ei kovin iso oo tein sen juuri äske ja meillä mummulassa on toisenlainen siinä on sokeria, keksin paloja ja kaikkea sellasita mikä kelpaa. Jos haluatte tietää hyviä tai no en ole koskaan saanut hiirtä purkkiini mutta kuiteski hyviä purkki loukku ideoita niin tässä on vain 2 ja nämä hiiret jäävät eloon eivät siis kuole. Tässä ensimmäinen testaus ota jonkun kokoinen ämpäri tai purkki (ei saa ollla liian pieni muuten hiiri karkaa) laita sinne aika kuivattua heinää tai kuivaa taikka sitten ihan tuoretta sitten laita purkkiin jokin hyvä syötti mikä kelpaa hiirelle niin että se kipittää jo silloin kun olet kaukana siitä laita purkki johonkin mihin tahdot ja laita lokin sillaksi tai että se hiiri pääsee purkkiin se oli ensimmäinen keksintöni. Tässä toinen melko samanlainen. Ota jonkinlainen purkki tai ämpäri ja laita sinne heinää ja jonkinlainen hyvä syötti. Sitten laita paperi (ei ole väliä minkälainen paperi) jossa on keskellä reikä ja laita suunnilleen sen purkin suun kokoinen niin se on silloin hyvä. Sitten taas laita purkki jonnekkin haluamaasi paikkaan ja laita taas joku puukeppi siihen että hiiri pääsee sinne. HUOM! Kaikista paras paikka sille ansalle on siellä missä hiiri viihtyy ja missä se yleensä vilistää. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/16 |
26.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos tahot hiiren kuolevan

niin tee näin ota ämpäri laita sinne vaikka pakkas nestettä ja laita se jonnekkin niin hiiri menee sinne P.S hiiri hukkuu sinne xd

Vierailija
16/16 |
26.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käy hakemassa agrimarketista pistorasiaan laitettava karkoitin.

Meillä toimi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi kuusi