Hei nyt mä tarvin apua:) Miten käyttäytyy rakastunut MIES? ov
En ole aiemmin tätä täällä kysellyt,joku muu kyllä mutta jos nyt mä saisin vähän vahvistusta luulolleni:) Ja tää olis kyllä ihana asia,jos tulkitsen oikein. Eli siis miten/mitä se tekee,miten käyttäytyy,mitä puhuu? Siitä on mulla NIIN kauan aikaa,etten muista.
Kommentit (11)
luulisin että rakastunut mies soittelee, tulee käymään, tulee iholle, piirittää kaikin tavoin.
Ja näin ihan kokemuksesta. Jos mies ei tee näitä niin voi olla vähän kiinnostunut mutta vaikka kolmesta naisesta yhtaikaa.
Mistä sitten erottaa sellasen,joka ei ole ns. tosissaan,vaan " esittää" ja haluaa vain seksiä? Eli on iholla silti,äähhh,en mä tiiä,taidan ite olla ihastunut korviani myöten. ap
Mutta tuollaista ei kukaan mies kauaa jaksa sitten, kun on jo seksiä saanut - siis teeskennellä. Eli joo: ainahan siinä on se höynäytyksen tai erehdyksen mahdollisuus, that' s life.
Vierailija:
Mistä sitten erottaa sellasen,joka ei ole ns. tosissaan,vaan " esittää" ja haluaa vain seksiä? Eli on iholla silti,äähhh,en mä tiiä,taidan ite olla ihastunut korviani myöten. ap
oletko/onko mies vapaa? Baarissako törmäsit vai onko vanha tuttu? Kuinka usein näet häntä?
kyllä minulla on hyvä olla näin :)
Mies " palvoo" minua ja mulla on hyvä olla, pelkään juoppoja ja mies saa kai siitä miehenvaistot päälle jos sellaisia on lähettyvillä, hän siis jotenkin vaistomaisesti suojelee mua, on sanonut noin kun ollaan puhuttu siitä,
mies nimenomaan tykkää katsella mua ja ihan menee kyyneliin joskus, sanoo että tulee sellainen rakkauden tulvahdus ;)
Seksiä, no, hän haluaa minua ehkä jopa hieman liikaakin mielestäni joskus, erektoituu missä milloinkin katsellessaan tai ajatellessaan mua ;)
Hän on sanonut minua paitsi kauniiksi, myös älykkääksi ja me keskustelemme paljon kyllä,
miehellä on usein mua kova ikävä ja hän saattaa olla onnen kyynelissä kun tapaamme jos ei olla nähty koko päivään :)
Tämä kuulostaa kyllä joo aika ihmeelliseltä tai oudolta, jopa nololta ja imelältä kun näin kirjoitan millaista meillä on,
mutta noin se menee,
mies sanoo itse että laittaa noita ruokia ja " uhrautuu" puolestani ikäviin hommiin mielellään, koska rakastaa minua niin paljon, ei ole aiemmin ollut tuollainen samassa mittakaavassa, esim nuo ruuanlaittojutut jne on hänelle uutta,
hän sanoo että haluaa olla mulle mahdollisimman hyvä mies ja että mulla olis hyvä olla eikä tarvi tehdä koskaan mitään mikä ei tunnu hyvältä jos se vaan hänestä on kiinni :)
No, ehkä kun vuosia tulee suhteelle lisää saattaa vähän palata maan pinnalle tämäkin pari ;)
Nyt ollaan oltu 3,5 vuotta yhdessä.
viesteissään muistaa aina kertoa,miten on ikävä ym....ja olemme jo rakastelleetkin,viidesti. Silti jatkuu. Onko nyt elämäni mies löytynyt vai elänkö " harlekiini" -kirjoissa vieläkin? ap
Et voi tietää onko hän unelmiesi mies, mutta voit elää täysillä, uskoa rakkauteen, antaa itsesi varauksetta ja aidosti.
Jos pidättelet, epäilet, no, minä naisena varoisin miestä josta en tietäisi onko hän tosissaan kanssani vai ei.
Eipä sitten tarvitse katua mitään
Vierailija:
kyllä minulla on hyvä olla näin :)-----------
No, ehkä kun vuosia tulee suhteelle lisää saattaa vähän palata maan pinnalle tämäkin pari ;)
Nyt ollaan oltu 3,5 vuotta yhdessä.
En minäkään puhunut siis varsinaisesti siitä rakkaudesta, joka koittaa ensirakastumisen jälkeen. Mutta itse (ja mies) oltaisiin tuossa ensirakastumisenkin vaiheessa koettu kamalan ahdistavaksi ja oudoksi tuollaisen suojelemisen ja toisen varjelemisen. Olemme molemmat hyvin itsenäisiä ja aktiivisia.
Meitä on moneksi, ja siksi sanoin, että ne käytännön ilmenemismuodot vaihtelevat hurjasti. Pääasia, että molemmat ovat löytäneet omanlaisensa kumppanin ja ovat tyytyväisiä. Miehesi varmasti tykkää olla tuollainen perinteinen, suojeleva ja palvova mies - ja sinäkin olet tyytyväinen.
mun mies on rakastunut minuun, rakastaa minua, hän käyttäytyy jotenkin näin:
auttaa ja palvelee minua lähes jokaisessa asiassa, kantaa kaikki kassit jne, vahtii etten kävele liian lähellä autotien reunaa tms, vahtii ettei kukaan juoppo tms tule puhuttelemaan mua (etten pelkäisi) eli menee itse sille puolelle missä menee autoja tai on juoppoja tms, katselee mua joskus ihan vaan ja saa kyyneleet silmiin kuulemma mun kauneudesta, silittelee ja paijailee ohimennen jatkuvasti, leipoo mun suosikkeja ja laittaa uskomattoman " vaikeita" ruokia josta pidän ihan vaan minulle, tekee kaikki inhottavat hommat puolestani kuten ällötävä tiski ja vessanpesu,
sanoo että mun ei vaan koskaan tarvi tehdä mitään mikä ei ole kivaa,
sanoo että olen jumalatar, maailman kaunein ja ihanin jne,
ei koskaan arvostele minua mistään turhasta tai ei edes vaikka olisi vähän aihettakin ehkä joskus,
Ainakin noista tiedän että hän on rakastunut minuun.
Minusta sinä nyt tulkitset rakastumiseksi sellaisia asioita, jotka liittyvät enemmänkin siihen, millaisena naisena mies sinua pitää. Ja millainen käsitys teillä on romantiikasta - se eroaa kovasti eri ihmisten ja pariskuntien välillä.
Ei siinä mitään, hienoa, että olette rakastuneita ja tykkäätte tuosta.
Itse olisin suhteen alkuvaiheessa heittänyt miehen mäelle kuin leppäkeihään, jos hän olisi pitänyt minua arkana, avuttomana ja suojeltavana posliinipatsaana. Joten meillä se rakastuminen ja rakkaus on saanut toisenlaisia piirteitä.
Jos nyt edelleen keskitytään rakastumiseen, eikä rakkauteen, niin sanoisin, että siihen liittyy halu olla toisen kanssa. Se, että janoaa toisen sanoja ja mielipiteitä ja juttuja. Se, että katselee mielellään toista ja kaipaa häntä, kun hän ei ole läsnä. Haluaa toista seksuaalisesti.
Mutta ne rakastumisen MUODOT eli se, miten se käytöksessä tarkemmin näkyy: se (kuten tässä yritän sanoa) taas on hyvin yksilöllistä. Siksi ap:n kysymykseen on tavallaan aika mahdoton vastata.