mistä 2 lapsen yh äiti voi löytää hyvän miehen?
Kommentit (13)
Kun on pienet lapset niin eipä tule liikuttua missään semmoisissa paikoissa jossa saattaisi törmätä vapaaseen mieheen. Kun on lapset mukana niin vapaat miehet kaikkoavat kauas.
Itse en pääse yksin mihinkään kun puuttuu tukiverkosto ja kaikenlisäksi pienempi lapseni on sairas, joten se myös vaikeuttaa hoitajan saantia. Sekä olen hoitovapaalla, joten ei ole mahdollisuutta palkata ketään esim. mll. n kautta.
Ehkä sitten eläkemummona löytää jonkun, tai sitten ei sittenkään...
Itse löysin parikin aivan uskomattoman loistavaa miestä pienen vauvan yh:na. Toinen on nykyinen avomieheni ja lapseni isähahmo, toinen rakas ystävä (siis tämän toisen kanssa seurustelin ensin puoli vuotta; ei ottanut romanttisella sektorilla kuitenkaan tuulta tarpeeksi purjeisiinsa).
Muitakin tarjokkaita olisi ollut. Mutta nämä kaksi miestä siis aivan objektiivisesti katsoen aivan helmiä! Kumpaakaan ei lapsen olemassa olo pelästyttänyt...
juttuihin, mutta eipä ketään kiinnosta sitten pidemmän päälle.
Olen liikkunut aika paljon baareissa kun lapset isällään ja eipä sieltä ainakaan miestä tunnu löytyvän.
Ennen lapsia kävin punttisalilla, siellä oli hyviä miehiä ja flirttiäkin, mutta kukapa tässä enää punttikselle ehtisi?
Ja netti on aina hyvä foorumi sellaisille, jotka eivät usein pääse mihinkään kodin ulkopuolelle...
mistäpäin voisi netistä etsiä uutta ystävää?
hyötyä kunnolle eikä ainakaan miehen hakuun. Kun kävin punttiksella kävin neljä viisi kertaa viikossa ja näin niitä samoja miehiä joka päivä, ei kukaan todellakaan ruvennut flirttailemaan ekalla kerralla vaan se vaati kuukausien ellei vuoden käynnin samaan aikaan samassa paikassa.
iso firma, niin ei kuitenkaan tehdä samoja hommia
Mä olin kylläkin vain yhden lapsen yh, mutta ihan hämmästyin mikä jono olisi ollut kunnollisia, fiksuja ja mukavia miehiä. Tutustuin useisiin erittäin hienoihin miehiin ja mitä heidän kanssaan juttelin, niin heitä ei 1-2 lasta kyllä säikäyttäneet, ehkä 4 olisi sitten jo säikäyttänyt. Tuntui, että he näkivät minut aivan ihmisenä, naisena, eivätkä minään äitihahmona, tosin hirveän monet tiedustelivat ihan alkuunsa, että onko lapsilukuni täynnä (niin täysin lapsettomat, joita oli suurin osa, kuin nekin, joilla oli esim. 1 lapsi itsellään ennestään).
Vieläkin olen ihan järkyttynyt siitä, että miten paljon Suomessa on hienoja miehiä vapaalla jalalla ja miten he olivat yksinhuoltajasta kiinnostuneita. Siitä jonosta sitten nappasin itselleni parhaan, mutta kyllä teille kanssasisaret jäi erittäin monta tosi hyvää miestä!
Niin ja netissähän minä noihin miehiin alkuunsa tutustuin. En kyllä etsinyt edes itselleni miestä vaan miespuolista ystävää, mutta eittämättä kun esteitä ei suhteen muodostamiselle ollut, niin kyllähän siinä olisi mahdollisuuksia ollut vaikka mihin. Niin ja tänäkin päivänä pidän yhteyttä osaan näistä miehistä (osaan pidin n. vuoden, kaikkiin ainakin useita kuukausia) ja hienoja miehiä ovat edelleenkin.
miten minä ehdin niitä netistä bongaamiani miehiä tapaamaan. En kai minä ensi treffeille lapsia ala mukaan raahaamaan? Ja vapaailtoja minulla on n 1/kk.
Lähde harrastamaan jotain missä miehiä mukana, mitä vain melontaa, puukäsitöitä työväenopistolle, elokuvakerhoon, lenkkipolulle, ampumahallille...
Toiseksi, jos se mies on elämääsi tullakseen, se tulee missä vain: kaupan kassajonossa, kirjstossa, videovuokraamossa, baarissa, hammaslääkärin odotushuoneessa..
Sulla itsellä pitää olla asiat ok (elämä, ulkonäkö sellainen että olet itsesi kanssa sinut, elämäniloa) ja sen näköinen että täältä tullaan elämä. Tarkkaile uusia tapaamiasi ihmisiä ennakkoluulottomasti ja ystävällisesti. Koita sanoa jotain hyvää jokaiselle.
Ole positiivinen ja jaksa uskoa että se mies sinulle löytyy.
Kolmanneksi: älä ota asiaa vakavasti. Ei sen miehen tarvitse ruveta heti isäksi lapsillesi ja teidän ei tarvi heti muuttaa yhteen. Nauti elämästä ja hetkestä. Älä ota asennetta että metsästät miestä vaan ota kun hyvä yksilö sattuu paikalle. Miehestä voi olla iloa ihan lyhytaikaisestikin. TOsin jos oikein mukavia yksilöitä tapaat, niin säilytä puhelinnumero kännykässä jatkokäyttöä varten... VOit milloin tahansa haluta seuraa kesäiselle iltakävelylle tai kauhufilmiä katsoessa turvallista kainaloa.
Hyvää kevättä!!
Eikö sulla ole isovanhempia/ex -miestä jotka lapsia vois väiillä katsoa?
Useissa harrastuksissa on lastenhoitonurkkaus!!! Ja jokaisella paikkakunnalla on maksullista lastenhoitoa tarjoava MLL, seurakunta, Turva- ja ensikodin osasti tms.
Ihan ihmettelen sun tilannetta.
eli tulivat noin klo 21. ja ihan vaan juttelun merkeissä...
Tai laittamalla puhelinnumeron Eduskuntaan yleiseen jakeluun?