Oletko ollut sokerilakossa? -ov-
Siis sellaisessa, joka katkaisisi makeanhimon? Karkkia menee nykyään aika rutkasti ja ajattelin aloittaa sokerilakon muutamaksi päiväksi.
Mutta saako silloin syödä hedelmiä? Tai tuoremehua? Niissähän on fruktoosia. Käsittääkseni lakossa pitää jättää KAIKKI sokeri pois, jotta katko toimii?
Kommentit (6)
Jos syöt oikeasti paljon sokeria, sulla menee eka viikko päänsäryssä ja pahantuulisuudessa. Varaudu henkisesti siihen!
Ja vielä: monessa ruisleivässäkin on lisättyä sokeria, siirapin muodossa.
on jo poissa laskuista, niitä en voi käyttää muulloinkaan. ja leipääkin aika vähän, senkin varmaan voin hylätä kokonaan... Ehkä sitten sallin itselleni hedelmät kohtuuden rajoissa ja kokeilen viikon niin. Eli lisätty sokeri pois.
Katsotaan mitä tapahtuu. Kiitos!
jatkaa jouluun saakka.
Hyvin on mennyt, tosin en syönyt karkkia aikaisemminkaan kovin paljon.
ja huomaan sen kyllä itsessäni: jos koetan olla ilman karkkia, niin sit himottaa kuitenkin hedelmiä. Mitenhän on suomalaisten metsämarjojen laita?
Tosin yksi päivä on ollut, että saan desin jäätelöä tai yhden pullan.
Hyvin on sujunut alun jälkeen. Kannattaa. Kaurapasta on aika jees.
Todella monessa asiassa on sokeria, jopa marinadeissa, salaatinkastikkeissa ja maidossa (laktoosia eli maitosokeria). Jos alat sokerilakkoon, päätät itse, mihin rajan vedät, lisättyyn sokeriin, sakkaroosiin vai kaikkeen sokeriin.
Joillakin menee sokerilakossa hedelmienkin syöminen överiksi. Mulle ne passasivat, söin korkeintaan kaksi päivässä. Kuivattujen hedelmien syöminen ei sopinut, vedin niitä vaikka kuinka paljon. Säilykehedelmät olivat ongelmallisempia kuin tuoreet.
Sitten sun pitää ottaa kantaa vielä makeutusaineisiin. Jotkut jaksavat sokerilakon makeutusaineiden voimalla, ja käyttävät sitten makeutusaineita todella paljon. Itse kieltäydyin niistäkin, jotta saisin oikeasti makuaistin ja tottumukset muutettua.
Laihduin muuten sokerilakon aikana todella nopeasti pari kiloa, vaikka olin hoikka muutenkin enkä yrittänyt laihduttaa.