Miten tehdään pekonivoileipä? :-)
Hupsu kysymys: miten tehdään pekonivoileipä? Kuulostaa musta ihanalta, kun irlantilaisissa kirjoissa sellasia syödään. Mutta mitä sellaseen leipään oikeen tulee? Onko se vaan että paahtoleipää ja margariinia, ja päälle pannulla paistettua pekonia? Vai miten?
Kommentit (3)
...eli bacon, lettuce and tomato -leipa on klassikko, johon tulee paahtoleivan valiin paistettuja pekoniviipaleita, salaattia (jaavuori tai romaine) ja tomaattiviipaleita. Mausteeksi majoneesia. On hyvaa, vaikka en itse muualla edes tykkaa pekonista.
Paistinpannulla paahdetaan ensin alkulämmöllä miedosti paahtoleipäviipaleet. Niiden jälkeen paahdetaan pekonia 2 siivua per leipä. Leivän päälle ensin tomaattisiivu, sitten pekonit ja päälle höylätään siivu juustoa, mieluiten emmentalia. Käytetään hetki grillissä ja a'vot!
Paahtista paahdettuna, pannulla paistettua (yai mikrossa tule rasvattominta : ) )pekonia, banaaniviipaleita ja taas paahtisviipale - tosi hyvää : ) Voileipägrillissä tulee tiivisrakenteisin versio.