PlusTv:n laskutus mättää - muilla kokemuksia?
Laskut on maksettu ja karhuavat silti. Lähetettiin kuittikopiot jo helmikuussa. Nyt oli loman aikana poikkaistu koko kortin käyttöoikeus.
Yritetään soittaa, vastuuhenkilöitä ei ole, numeroa laskutukseen ei anneta, jos asiakaspalvelija lupaa soittaa, ei soita.
On kuulemmma muutaman päivän viive selvitettäviä. JA SILLÄ AIKAA TURHAAN KUOLETETTUA KORTTIA EI VOIDA AKTIVOIDA! Taitaapa olla lyhyt asiakkuus.
Onko muilla samoja kokemuksia?
Kommentit (4)
että saavat uhkailla ihmisiä perintätoimistolla vaikka laskut on ihan reilassa! No, ehkä lohtu onkin siinä että perintätoimistosta löytyy joku joka ottaa asian hoitaakseen;)
Päättivät veloittaa jälkikäteen puolen vuoden korttimaksut, vaikka silloin kun otettiin PlusTv, ne tuli siihen kaupan päälle. Eli se siitä " edusta" .
Alussa tilasimme 3 kuukaudeksi ja olisimme jatkaneet jos vain olisivat lähettäneet laskun, mutta ei, asiakkaat eivät kelpaa.
kun siitä tuli muistutus, se maksettiin heti. Sen jälkeen ovat sitä samaa laskua karhunneet jo moneen otteeseen.