RV 16, millä kuukauden sairasloma??
Kommentit (6)
Minua tympii ihmiset, jotka käyttävät raskautta tekosyynä sairaslomille. Esim. siskoni ei " pystynyt" töissä olemaan, mutta raksalla kyllä heilui. Raskaus ei ole sairaus!
Itse olen täysin eri mieltä, siinä ei kroppa todellakaan ole normaali tasolla, satikka energia ym.
olisi aika paljon saikulla. Siis jos saikkua pidettäisiin vain siksi, että " kroppa ei ole normaalitasolla" ...JOS raskaus aiheuttaa työntekoa oikeasti haittaavia ja estäviä oireita (työstä riippuu tietysti mitkä oireet tällaisiski lasketaan) niin sittenhän sitä saikkua raskauteen vedoten saa. Siis jos raskaus aiheuttaa sellaisia oireita, ettei työntekoon kykene, niin eikun vaan lääkäriin sairaustodistusta hakemaan. Mutta jos ei aiheuta, ei ole mitään syytä saikullekaan, vaikka kroppa ei ihan normitasollaan olekaan.
itse JOUDUIN viikolla 18 3 viikoksi vuodelepoon verenvuodon ja epäillyn lapsiveden tihkumisen vuoksi ja arvatkaa ymmärsikö tantat töissä!!! oli kiva kuunnella just noita raskaus ei ole sairaus kommentteja kun pelkäsi raskauden menevän kesken eikä se muutenkaan nin herkkua ole!
miksi saikulle jäisit jos et ole kipeä?