Meillä on nyt unelmien asunto, mutta siivoaminen ym. viekin sitten voimat...
Ei ole koskaan kohdillaan tämä elämä... Nyt on tilaa ja tyyliä, mutta mulla menee kokonainen päivä viikossa tämän talon siivoamiseen, ja tietenkin päivittäinen pieni ylläpito sen lisäksi. Ihan sikana tähän menee aikaa. Ennen kun asuttiin rivarikolmiossa, siivous meni ihan siinä sivussa iltaisin, mutta eipä mene enää. Siivoajaa en aio palkata, en osaisi vierasta ihmistä päästää meidän pönttöjä ym. koluamaan :)
On tämäkin sitten ongelma. Enkä osaa todellakaan sekaisessa / pölyisessä / koirankarvaisessa asunnossa olla.....
Kommentit (6)
Vähemmän siivottavaa ja vähemmän tilaa johon hillota tarpeetonta rojua...
kannattaa miettiä jo unelmointivaiheessa " unelman hintaa" joka kantilta. Itse joustin ahdasmielisyydessäni ja palkkasin siivoojan 1 x vko ja olen tyytyväinen. Mukavaa aloittaa viikonloppu putipuhtaassa kodissa. Tavaroiden järjestely on sitten perheen torstaipuuhaa. Siivooja siis vain siivoaa.
yli 200 neliötä, kun aikaa menee paljon. Meillä on n. 230 asuinneliötä ja kyllä mullakin menee kohtuuttomasti aikaa, kun olen tarkka järjestyksestä. Mutta tiesin sen kyllä tietysti etukäteen. En osaa siivoojaa myös päästää asuntooni.... Hirvittää ikkunanpesu jo etukäteen keväämmällä
kolme kerrosta, joten sitä kulkemista ja pesemistä riittää. Ja lisäksi tosiaan tuo pölyttävä ja karvoja tiputtava koira, joka menee edestakaisin koko ajan. sekä kaksi -ei niin rauhallista- lasta. Kevätauringon säteet paljastavat taas ankean totuuden... Apua. Ja tosiaan, se ikkunan pesu on varmaan viikon homma... Hui. No, mutta on tosiaan muuten todella onnistunut koti, joten enpä valita enempää :)
Terv. alkup.
Siitä on tosin yksi huone vielä " rakentamatta" , eli ei ole tapettia, laminaatteja jne. toimii vain lämpimänä varastona.
t.4
Mä oon miettinyt monesti sitä " Hurja remontti" ohjelmaa, missä ne pykää ihan varattomille ihmisille hirveitä lukaaleja. Kuinka ihmeessä ne asukkaat selviää kotiensa lämmityksestä ynnä muusta ylläpidosta... Noh, kai sekin on ajateltu, siitä ei vain ohjelmassa ikinä mainita.
Olen ottanut kaksi kertaa vuodessa siivousapua. Siivoan yhdessä ammattilaisen kanssa, laitan lelut oikeisiin paikkoihin, järjestän vaatekaapit ja keittiökaapit ja pesen ne vessat itse.
Ammattilainen pesee ikkunat, imuroi, tamppaa matot jne. semmosta mitä on helpompi antaa vieraan tehdä. Tulee kerralla mentyä koko huusholli kunnolla läpi.