5-vuotiaalle pojalle synttärilahjaksi???
Mitä viedä 5-vuotta täyttävälle pojalle synttärilahjaksi jolla on kahdeksan vuotias sisko (jonka kanssa pelaa pelejä eli niitä varmaan siellä on).
Poika on tyttäreni vanha hoitokaveri ja tyttäreni jäi puoli vuotta sitten hoidosta pois joten en tiedä mikä lelu olisi nyt pop.
Kommentit (6)
muita:
cars autot
bioniclet (meillä ehkä vähän vähemmän)
joku video
uppo-nalle kirjat (äidin tarttee jaksaa lukea pari kappaletta kerrallaan iltasaduksi)
Mutta tosiaan legot on aika varma nakki, ja niitä on monen hintaisia.
Meidän pojan ykkösjuttu on pikkulegot (lego cityyn kuuluvat ajoneuvot yms.) ja pojan kaveritkin taitavat kaikki olla aika hulluina legoihin juuri nyt. Eli niitä suosittelen!!
myös luontokirjoista harrastuksiin liittyen - hyvä valokuvateos opettaa lajeja tai esim. joku dinosauruskirja / -video tms.
Kannessa astronautti ja maapallo. Todella oiva opus, jota meillä luetaan iltasaduksi. Tuleepahan äidiltäkin kerrattua jo täysin unohtuneita juttuja ja uuttakin tietoa mukana.
Pikkulegot. Junaradan osat (jos heillä keräillään junarataa). Rakenteluvälineet esim. Zoobit.
Playmobileja on saatavilla mun mielestä hieman huonosti, mut isommissa lelukaupoissa on ollut aika hyvät valikoimat. Aiheita on moneen lähtöön (merirosvoja, ritareita, koti-aiheisia, autoja,eläin juttuja ) ja monen kokoisia ja hintaisia paketteja.