Kun pappi tullut ennen ristiäisiä kotikäynnille, oletteko tarjonneet jotakin?
Tuon toisen ketjun innoittama kysyn nyt tällaista.
Itse leivoin mokkapaloja ja laitoin kahvinkin valmiiksi keittimeen, mutta pappi ei halunnut mitään. Viipyi meillä noin tunnin ja rupateltiin niitä näitä..
Kommentit (16)
Sehän tekee työtään. Sille maksetaan palkkaa siitä työstä.
ja puhelimessa siis sovittu asiat. Kaverin luokse tuli toisella kertaa käymään ja ilmoitti jo puhelimessa, ettei hänelle sitten tarvitse tarjota mitään.
Että aika vaikea tilanne.. minä ehkä ostaisin jotain kahvileipää ihan varalta ja kysyisin sitten että keitetäänkö kahvit. Voisihan sen keittimen varulta ladata valmiiksi, että saisi sitten helposti päälle. Ja jos pappi ei halua niin keittelee sitten itselle kun hän lähtenyt.
Onneksi sain itse valita mukavan ja nuorekkaan miespapin, jolle kahvi maistui tavallisesta motista. En laittanut pyhäkuppeja pöytään
Keitettiin kahvit ja oli jotain pullaa siinä kanssa. Pappi istui kuin tatti meillä pari tuntia ja kertoi matkoistaan Austraaliaan ja Aasiaan. Ei meinannut millään lähteä:)
Mutta olikin mun vanha rippipappi.
vatsaystävällisempi vaihtoehto. Kysyä haluaako kahvia, teetä tai mahdollisesti mehua ja tehdä esim. kevyitä voileipiä pullien kaveriksi. Aika monilla papeilla on tekemistä linjojensa pitämisessä juuri sen takia, että päätyvät aika usein kahvipöytään ;)
kahvia, teetä tai mehua, oli vieras sitten työtehtävissä tai muuten vaan tuttu. Meidänkin ristiäispappi istui meillä varmaan puolitoistatuntia. Aika kummalliselta olisi tuntunut istuttaa kuivin suin.
Samoin ristiäisissä ollaan aina kutsuttu myös pappi syömään muiden vieraiden kanssa. Ja molempien tyttöjen ristiäisissä pappi on ollut tosi iloinen, kun on ollut ihan kunnollinen lämmin ruoka tarjolla.
maisteltiin ja otettiin papinkin kommentit huomioon ristiäismaljaa valitessa. Mansikoita oli kyytipoikana.
Me hoidettiin ihan vain puhelimessa ne asiat.
Mutta saattaisinpa varmaankin kysyä maistuisiko kahvi tai tee, jos vielä niin kävisi että pappi oikein kotiin asti tulisi juttelemaan.
Ei esikoisen kanssa eikä nytkään.
Itse asiassa pappi ei ole vielä ottanut mitään yhteyttä vaikka ristiäiset ensi viikonloppuna... outoa.
Papille maistui kyllä. Otti lisää ja oli lähemmäs 3 tuntia..
Neuvolantädille taas en hoksannut tarjota ja se varmaan ois huolinutkin. Harmittaa vähän kun en siinä vauvan uutuudenviehätyksessä hoksannut tarjota. Siinä meni jotenkin kauemmin kuin olin ajatellut...
Ensimmäisellä kerralla joi kahvit. Toisella ei, oli juonut sillon monet kahvit päivän aikana (sama pappi oli). Enkä loukkaantunut tästä ollenkaan.
Välillä tarjotaan kahvia ja kahvileipää, välillä ei.
Juon jos tarjotaan, mutta en loukkaannu jos ei tarjota. Ei kannata ottaa asiasta sen kummempia paineita. Tee niinkuin hyvältä tuntuu. Ainakaan asioikseen ei tarvitse lähteä hankkimaan hienoja kahvileipiä.
Ekan synnyttyä ku pappi tuli kotiin ristiäisiä suunnittelemaan olin ladannut kahvinkeittimen ja vedenkeittimen valmiiksi ja kysyin sitten joisiko kahvit tai teet ja sanoi mielellään juovansa :) Tarjosin kahvin/teen kanssa vaan keksejä.
Samoin toimin nyt toisen synnyttyä ja ihan samoin pappi halusi kahvia juodakseen ja keksien kanssa tarjosin :)
tarjosin kahvia, mehua sekä suolaista että makeaa kahvileipää. Siis yhden kumpaakin sorttia.
Mielestäni on tosi epäkohteliasta, jos ei tarjoa mitään!