Päiväunien pituuden vaikutus yöuneen
1-vuotiaamme on tottunut nukkumaan päiväunet ulkona, nukkuu yleensä 1-3 h. Yöunet ovat pitkät (yli 10h) mutta katkonaiset (herätyksiä 1-2 tunnin välein). Eilen en nukuttanut häntä ulos kun lunta tulvi joka suunnasta kasvoihinkin, sisällä osasi nukkua 2 x puolen tunnin nokoset. Mutta sitten yöllä hän nukkui ensimmäisen kerran keskeytyksettömät 7 h (mahtava olo itselläni!). Vaikka olen ollut vankkumaton ulkonanukuttamisen kannattaja, taidamme nyt siirtyä sisäpäiväuniin ja ulkoilemme pulkaillen ym. - ei ihme kyllä nukahda pulkkaan, on ilmeisesti niin jännää istua siinä. Onko muilla ajatuksia 1-vuotiaiden päivä- ja yöunista, olisi kiva kuulla.
Kommentit (3)
Heräili väsyneenä kesken kaiken, ja unet saattoi olla mitä vaan 20 minuutin ja 4 tunnin väliltä :P Nukutin sisällä, koska ulkona tuntui heräilevän vielä helpommin, ja sisällä nukahti helpommin uudestaan jos heräsi kesken. Yöunet olivat onneksi hyviä, nukkuin jo 1,5 kk iässä 6 h putkeen, söi kerran ja nukkui sitten joku 3-4 h lisää.
tunnin päivällä sisällä.
ulkona nukkumista. Meillä kaikki kolme ovat aina nukkuneet hyvin sisällä sekä päivällä että yöllä, nukkuvat edelleenkin. Ulkoilemme mieluummin hereillä.
ulkona nukkumista. Meillä kaikki kolme ovat aina nukkuneet hyvin sisällä sekä päivällä että yöllä, nukkuvat edelleenkin. Ulkoilemme mieluummin hereillä.