Mitä ruokaa/juomaa himoitsit raskausaikana, entäpä mikä yökötti ja oksetti?
täällä appelsiinit oli kovassa huudossa ja kahvin hajukin jo laittoi oksentamaan.
Kommentit (21)
hekumoin päivittäin ajatuksella, että synnärille pyyydän tuliaiseksi ison kulhon fetasalaattia :-)
ja jos jotain teki joskus mieli, niin se oli taatusti jotain epäterveellistä. Esim. lihapiirakoita, joita normaalisti en koskaan syö. Vihanneksia ja hedelmiä rupesi tekemään mieli vasta ihan loppuraskaudessa.
Paino ei kyllä juuri noussut, kun yökötti niin paljon...
Neljännellä kuulla alkoi pahoinvointi jota kesti pari kk eikä mikään maittanut. Ainoa joka ei heti kaaressa lentänyt pyttyyn oli light cola ja salmiakki. En niitäkään himoinnut, ne vaan ei heti tullut ylös.
Kun tulin ensimmäistä kertaa raskaaksi, olin ollut kolme vuotta syömättä lihaa, mutta raskaana palasin sekasyöjäksi, koska himoitsin lihaa niin valtavasti.
en pystynyt juoda aamuisin kahvia..
Jostain syystä kutienkin rakastin muovin hajua, ja kävin mm. salaa nuuhkimassa kumisaappaita ja kävelin hitaasti paikoissa joissa oli laitettu uudet muovilattiat tmv :D
Paistetun sipulin ja yleensäkin kaiken pannulla paistetun haju ällötti todella pahasti.
mutta teki ihan hulluna mieli maksamakkaraa ja jauhemaksapihvejä. Varmaan siksi, ettei niitä saanut syödä... en todellakaan ole mikään säännöllinen maksansyöjä ollut koskaan. Onhan ne hyviä... joskus. Ainiin, jätskiä meni litra / vrk... Mövenpickiä ;)
lakritsi ja toffee makujäätelöt oli tosi nam viimeiesellä kolmanneksella ja se musta jacky vanukas nam nam, normaalisti laku ja toffee ihan yök-makuja
paitsi hedelmät ja vihannekset, loppupuolellakin maistui erityisesti porkkana
Vesimelonia olisin ehdottomasti halunnut, mutteipa sitä saanut kaupasta talvella. Perunaa upposi lämpimänä ja kylmänä, sekä ruisleipää. Puuro ja pasta oksettavia sekä monet hajut.
En ole koskaan tykännyt suklaasta mutta raskaus aikana vedin sitä kaksin käsin. Nyt taas synnytyksen jälkeen en oo kerran kertaa syöny suklaa patukkaa ku ei tee mieli. Lihaklöntit muovipakkauksessa yökötti niin paljon että mies teki kaupassa meidän ruokaostokset.
herkkuja ekassa raskaudessa oli letut sokerilla, vanilla mansikkavaahto (silloinen fanny)ja suklaati.
tokassa raskaudessa herkkuja oli hornet-kanansiivet (ihan pakkomielle), yleensäkin kana, ja grillimauste. maksamakkara, jota korvasin jalostajan kinkkupasteijalla.
tässä raskaudessa se kinkkupasteija/maksamakkara+sämpylä, ja edelleen ne helkkarin hornetit. (ovat aika kalliita, kun syömistähän siinä lootassa ei liiemmin ole, luita..), appelsiinia on mennyt kanssa.
yökötyksinä kaikissa raskauksissa on olleet multaisten kasvisten esikäsittely, naudan lihan maku, kahvin ja oluen haju, tiskikoneen haju jos siellä on likaisia astioita, kakkavaippa on megayök.
myös minttu on yök, alkuraskaudessa on ollut pakko siirtyä lasten hammastahnaan tai herbal-mikähänlienee tahnaan.
Mansikoita ja tomaattia teki mieli. Ei mitään ihmeellisyyksiä siis.
Laihduinkin odotuksen aikana.
Appelsiinia ja banaania... mutta oikeestaan ei oo ollu mitään yökötyksiä, ees alkuraskaudessa.
olisin voinut syödä vaikka kuinka paljon.
Tonnikalaa taas en ollenkaan...
Esikoista odottaessa söin lähinnä hedelmiä ja vihanneksia, juomana rasvaton maito (meni 2 l päivässä). Toisinaan söin juustosarven ja join kaakaota päälle (Tim Hortonsilta).
Kuopusta odottaessa halusin sellaisia ruokia, joita en aiemmin voinut uskoa syöväni. Lindströmin pihviä, merimiespihviä, kaalilaatikkoa ja sitä rataa, oikein perinteistä suomalaista ruokaa.
Molemmat tyttöjä, molemmat syntyivät rv 41+, esikoinen painoi 3715 g ja kuopus 3310 g.
Kaikki kermalillurasvaöllötykset öklöttää..
rv 11+3
yökötys kana. Makeanhimo on kadonnut lähes kokonaan.