Kotiäidit, miten usein viette lasta lääkärille?
Ajattelin vaan, että työssäkäyvät taitaa viedä useammin, kun tarvitsevat lääkärintodistuksen. Itse tässä pähkäilen viitsinkö viedä, kun lapsella ollut 2vk yskää ja nyt kurkku kipeni viime yönä ja kuumetta vähän. Vai paranisko kotikonsteilla. Jotenkin vaan en osais mennä, kun tuntuu että turhaan vien.
Kommentit (5)
varsinkin näitä nuorimpia lapsia en vie juuri lainkaan. Ekaa ja tokaa tuli kiikutettua useimminkin. Luulenpa siis, että yhden lapsen vanhemmat kuskaa sitä lääkäriin pienestäkin nuhasta riippumatta siitä, onko äiti kotona vai töissä.
No en kuskaa vaikka ensimmäinen lapsi onkin.
Ja töissäollessani en vienyt sen enempää, koska 3 päivää saan olla pois omalla ilmoituksellani. Harvoin on ollut tarvetta sen pidempään poissaoloon, eli ei ole lääkärintodistusten takia tarvinnu viedä.
Astmalapseni vien hanakammin kuin perusterveen.
vein sitten, kun kiukku ja rutina, yskä ja nuha ei lähtenyt vielä muutaman kuumeettomankaan päivän jälkeen. Ja korvatulehdus löytyi.