Onko kukaan käynyt yksityisellä äitiysneuvolassa?
Kommentit (23)
Maksoihan se kyllä mutta koko raskauden ajan sama ihminen seuraamassa vointia.
Yksityinen oli joustava, kävin mm. kerran " turhaan" kuuntelemassa sydänäänet koska pelkäsin vauvan voinnin puolesta, lääkärit ja oikea ultra käytettävissä jos tarvetta (en tiedä siis onko virallisesti, mutta käytännössä kyllä).
Esim. kaupungilla kävin kerran päivystyksessö kun harjoittelija-sijainen ei saanut sydänääniä kuulumaan. Yksityisellä ei käytiin vapaassa lääkärin vastaanottohuoneessa katsomassa ultralla tilanne, kun ääniä ei alkanut kuulua.
jne.
vähän kannattaa ne lääkärikäynnit edes käydä ERIKOISlääkärillä eli yksityisesti.
En sietänyt alueen terveydenhoitajaa. Lisäksi hänellä oli sekalaisia sijaisia. Töiden kannalta yksityisessä asioiminen oli helpompaa, lisäksi arvostin kun kävin koko ajan samalla ihmisellä. Toisessa raskaudessa kävin ihan normaalisti kunnallisella jossa ei silloin valittamista, tosin näin raskauden aikana kahdeksan eri terveydenhoitajaa/kätilöä neuvolassa!
Ette halua mennä normineuvolaan kuuntelemaan ohjeistuksia elämäntavoistanne ja ylipainostanne.
Vitun kommunistit tulee aina inisemään näihin ketjuihin... Olisitte tyytyväisiä että me hyvätuloiset suostumme maksamaan hirveän korkeat veromme jotta TE pääsisitte sinne kunnalliseen äitiysneuvolaan! Suotakoon meille edes se, että saamme käyttää rahamme juuri niinkuin huvittaa.
Väestöliiton henkilökunta oli tuttua vuosien lapsettomuushoitojen ajalta, ja sain näin pitää omalääkärini ja tutut hoitajat myös sen lopultakin tärpänneen raskauden ajan.
Vierailija:
Ette halua mennä normineuvolaan kuuntelemaan ohjeistuksia elämäntavoistanne ja ylipainostanne.
Pienellä paikkakunnalla ei aina ole mahdollista valita sitä neuvolan työntekijää. Onneksi oli yksityinen, olisi tainnut muuten jäädä neuvolakäynnit aivan minimiin.
raskauteni ovatkin kyllä sujuneet aina mutkattomasti ja neuvolassa käynti on tuntunut muutenkin turhalta...
kotona. :) Toki muitakin hoivapalveluja tarjoan, mutta kyllähän odotus, synnytys, vauva-aika jne. ovat lähellä sydäntä, etten halua " heittää hukkaan" kätilön ja terveydenhoitajan osaamistani. :)
Konsepti siis erilainen, vanhanaikainenkin. Toivottavasti hommat lähtevät luistamaan. :)
(Ihan vain näin sivuhuomautuksena siis kirjoitin. En voinut vastustaa osallistumista tähän keskusteluun.)
Sain aivan fantastista palvelua ja kätilö oli ihana! Eroa ensimmäisen raskauteni aikaisen kunnallisen neuvolan kanssa oli kuin yöllä ja päivällä. Julkisella käydessäni tuntui kuin minusta ei olisi oltu kiinnostuneita tippaakaan, ainoastaan vauvasta. Yksityisellä en tuntenut enää itseäni miksikään kasvottomaksi synnytyskoneeksi, vaan ihmiseksi, jonka hyvinvoinnista (niin psyykkisestä kuin fyysisestäkin) oltiin aidosti kiinnostuneita vauvan hyvinvoinnin ohella.
Suosittelen lämpimästi!
Ensimmäinen neuvola oli rv 7+5, seuraava on tulevaisuudessa rv 22+ jotain. Yksityisellä lääkärillä olen nyt käynyt kaksi kertaa, että on edes jonkinlaista kontrollia vauvan voinnista.
rv 18+3
Suurilta ikäluokiltahan sitä kai sen rahansa siivoamalla " repii" otsa hiessä, mutta kutsumustani en luovuta mihinkään markkinarakoseen. Eli paatosta paatosta, mutta jos googlettaa Helsingin Seudun Kotiapu, tuon otsakkeen alta löytyy yhteystiedot ja ketjun sivut. Laitoin ennakkoilmoituksen myös Suomi24 (muut palvelut) sivuillekin. Meili toimii jo, joten saa kysellä privaatisti, jos kiinnostaa. :)
Terkuin nro 22, jalkautuva hoitaja-kätilö :)
Tunne siitä, että neuvolassa todella mietitään ja välitetään, teki paljon luottavaisemman olin. Sekin auttoi, että niistä huolista pystyi puhumaan: kaupungin neuvolassa oli aina kiire, ajat todella pitkillä väleillä, ei siellä olisi tullut mielenkään kertoa mieltä painavista asioista.
" Mitä väliä vaikka onkin aina eri ihminen?" - ei varmaan mitään, jos tiedät, että raskautesi menee ongelmitta ja sinä itse et tarvitse tukea neuvolajärjestelmästä. Tokihan perusjutut tarkistuu vaikka ihminenkin vaihtuu.
- 11
Vierailija:
Sain aivan fantastista palvelua ja kätilö oli ihana! Eroa ensimmäisen raskauteni aikaisen kunnallisen neuvolan kanssa oli kuin yöllä ja päivällä. Julkisella käydessäni tuntui kuin minusta ei olisi oltu kiinnostuneita tippaakaan, ainoastaan vauvasta. Yksityisellä en tuntenut enää itseäni miksikään kasvottomaksi synnytyskoneeksi, vaan ihmiseksi, jonka hyvinvoinnista (niin psyykkisestä kuin fyysisestäkin) oltiin aidosti kiinnostuneita vauvan hyvinvoinnin ohella.Suosittelen lämpimästi!
Julkisella puolella ainakin minulle tuli suorastaan huono omatunto kun kyselin paljon ja sillä tavalla vein turhaan neuvolantädin kallista aikaa...
Syy miksi kävin yksityisellä oli etten tullut toimeen oman neuvolani terveydenhoitajan kanssa, oli sijainen kun vakituisemme ole äitiyslomalla.
Sain yksityisellä parempaa palvelua ja minua kuunneltiin :)
Hintaa en muista enää, kävin noin 10 kertaa raskauden aikana ja kätilö kävi yhden kotikäynninkin synnytyksen jälkeen.
Jäi hyvä mieli tuosta valinnastani.
Tätä tarjottiin lapsettomuusklinikaltamme ja mielellämme otimme tarjouksen vastaan.
Etenkin sen jälkeen, kun lapsemme kuoli synnytyksessä tuntui siltä, että tämä hieno helma todellakin kaipaa silkkihansikkain kohtelua, eli lääkäri seurantaa ja hyvää ammatillista tietotasoa.
Yksityinen on loistava vaihtoehto - ainakin sille kammotuskokemukselle, jota julkinen neuvola edusti, kun jouduin siellä kerran käymään. Järkyttävä eukko, joka ei ollut koskaan työskennellyt synnytyssairaalassa.
Vierailija:
Järkyttävä eukko, joka ei ollut koskaan työskennellyt synnytyssairaalassa.
Silloin katselin hintoja. Femedassa n. 680 euroa koko raskauden seuranta, sis. muistaakseni 12 käyntiä. Selviää varmasti tarkemmin heidän nettisivuiltaan.