Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Apua kipeän vauvan hoitoon!

Vierailija
26.02.2008 |

Eli kuumetta on n.39,1 panadolia olen antanut yhden 60mg supon.



Kurkku on tosi käheä ja varmaan hieman turvoksissa. yskää on hieman ja nuha alkaa tehdä tuloaan.



Koska pitää lähteä lääkäriin? Ikää 8kk.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
26.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

juota niin paljon kun lapsi juo, vettä kehiin. juominen alentaa kuumetta. Ja Anna panadolia maksimi / päivä eli katso annos: panadolin nettisivuilta, älä anna liian vähän koska se ei auta.



t:sh

Vierailija
2/5 |
26.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauva ottaa ainoastaan rinnasta maitoa, ei juo tuttipullosta mitään. Koten nestettä en pysty muuten enempää antamaan, kuin imetämällä.



Kuumetta ollut viimeyöstä asti vasta, mutta yskä on kyllä tosi inhottava.



Pitäisköhän käydä jo näyttämässä?



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
26.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääkiste nyt vauvaasi panadolilla pakkauksen ohjeiden mukaan eli säännöllisesti (kuumeen ei saa antaa mielellään " pomppia" , kuumekouristusriski kasvaa!). Jos kuume alenee, pysyy alhaalla näin niin katsoisin vielä tämän päivän kotona.



MUTTA jos yskä on kovaa tai hengitys vaikeutunutta niin veisin lääkäriin nyt päivällä!



Nuhainen/yskäinen lapsi kannaattaa tietysti nukuttaa pää koholla (ts. korota sängyn pääty) ja kuumeinen lapsi pidetään mahdollisimmaan vähissä vaatteissa ja tuuletetaan huoneilma viileäksi.

Vierailija
4/5 |
26.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

anna tarpeeksi suuri annostus, jos annat liian vähän ja liian harvoin, ei auta. Supot myös imetytvät aika huonosti, joten mulle on sanottu sekä apteekissa ja lääkärissä, että jos lapsi on annostusasteikon " välissä" , kannattaa antaa se suurempi.



Vielä luin että yskä on aika paha. Lapsen korkea kuume ja yskä on aika huono juttu. Meillä se on tarkoittanut keuhkokuumetta.



Vierailija
5/5 |
26.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja otin neuvosta vaarin ja lisäsin panadolia. Kiitos vielä avusta! ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi yhdeksän