hui kun olen kamala äiti!annoin 8kk vauvalle
maistaa appelsiini mehua!ilme oli näkemisen arvoinen ja olisi lisäkin halunnut muta en antanut kun sen yhden pienen huikan.
Kommentit (10)
yksi huikka ei varmaan hampaita tiputa
-ap-
hedelmän oma vaan ja se on niissä soseissakin. Sit on eriasia jos annoit sokeroitua appelsiinimehutiivisteestä tehtyä mehua... Mutta vaikka sitäkin niin so what?!
minä aloin saada appelsiinimehua jo 3kk:n iästä.
Ihan terve 35-vuotias olen :)
olen antanut 8kk-ikäisen maistaa kinuskikastketta.
maistaminen ja päivittäin jollain ruoka-aineella ruokkiminen ovat kaksi eri asiaa. Minusta on hyvä hyödyntää lapsen luontaista uteliaisuutta eri makuihin ja antaa lapsen maistaa mahdollisimman monia asioita jo melko varhain. Makuihin tottuminen vie joka tapauksessa oman aikansa.
(Toki silti pidän tärkeänä, että vanhemmat kantavat vastuunsa lastensa ruokavalion terveellisyydestä. Lapsi kun ei itse osaa valita.)
mitä tuoremehutkin tekevät hampaille?????
onko se nyt valion vai mikä mitä on niissä maitohyllyissä. siis sitä mikä säilytetään kylmässä avaamatomanakin.
-ap-
Ja eikös joskus vauvoille annettu sokerivettä.
soseita 6 kk lähtien? Miksi appelsiinimehu olisi sen kummempaa kuin mehumuotoista hedelmää? Ei kai se kuulu millekään kiellettyjen listalle (paitsi ehkä jos perheessä on allergiataipumusta sitruksille)?