Kenen kannattaa tehdä osa-aikatyötä ja mistä sellaista voisi löytää...
Kommentit (5)
sairaanhoitajien kannattaa tehdä osa-aikatyötä, siten että mies hoitaa lapsia. Ei mene hoitomaksuja
mahdollista tehdä halutessaan osa-aika töitä. Kyse on arvovalinnoista. Kukaan lapsi ei kaipaa kahta autoa, isoa uutta omakotitaloa, uusia merkkivaatteita jne.., niitä kaipaavat vain aikuiset. Ja tämä ei tarkoita, että pitäisi köyhistellä, mutta kyllä nykyajan vanhemmat ovat suurelta osin tätä mulle-kaikki-heti-nyt -ajattelutavan omaavia.
Myyjät kyselevät toisinpäin: mistä löytyy kokoaikaista ja vakituista työtä. Tervetuloa mukavalle mutta pienituloiselle alalle. Maximitunnit viikossa on 30 ja nekin vain jos sattuu naama miellyttämään.
Mutta työ on mukavaa!
olevan vanhemman kannattaa leventää leipäänsä osa-aikatyöllä. Siis edellyttäen että saa vain hoitorahan, ei mitään lisiä.
kannattaisi tehdä osa-aikaista työtä ja jos joku tietää mistä niitä saa, niin varmaan moni täällä roikkuva ottaa neuvosta vaarin