Venla, Fanni vaiko joku muu?
 Eli Viivin ja Veetin pikkusisko olisi nyt nimeä vailla :)
 V-kirjaimella alkava nimi olisi ihan hauska, mutta muutkin nimiehdotukset huomioidaan.
 Toisia nimiä voisi myös ehdottaa! Kävisikö Liisa-nimi jonkun nimen kanssa yhteen? Tulee suvusta, mutta itsestä tuntuu, ettei se soinnu oikeen minkään nimen kanssa yhteen.
Kommentit (15)
 Muita:
 Vilma
 Veera
 Vaula
 Verna
 Vella
 Vilja
 Vilhelmiina
 Vanessa
 
 Venlasta ja Fannista, mä kallistun kyllä Fanniin. Muutama muu nimi v:llä ja ilman =)
 Nelli (5 kirjainta ja loppuu myös i:hin, kunten edelliset)
 Enni
 Elli
 Vaula
 Venni
 Venny (tää kävis v-nimistä ihanasti=))
 Vanni
 Minni (tämä samoin kuin Nelli)
 
 Venla on kaunis nimi, ja sopisi sisaruksien kanssa. Melkeinpä kun on jo kaksi v-alkuista, antaisin kolmannellekin v-alkuisen. Venlan lisäksi vaihtoehtoja esim. Vilja, Vilma tai Varpu.
 Ja Liisa tosiaan sopisi keskelle jos kolme nimeä antaa, esim.
 Venla Liisa Amanda
 Venla Liisa Susanna
 Venla Liisa Julianna
 Venla Liisa Anrika
 Valma
 Vanessa
 Vappu
 Varpu
 Vaula
 Vella
 Velma
 Verna
 Veronika
 Viena
 Vieno
 Vilja
 Vilma
 Viola
 Virna
 Vuokko
 v:llä alkavia sopis hyvin
 eli tässä
 venla
 vanessa
 veera
 verna
 vilma
 ja sitten muilla kirjaimilla:
 fanni
 eevi<3
 ilona
 helmi
 milja<3
 lila
 enea
 reetta
 
 Näillä näkymin olemme kallistumassa Fanni nimeen koska v-kirjaimella alkavaa ei tunnu löytyvän (lue molemmille vanhemmille kelpaavaa ;) )
 Vilma ja Veera serkut jo löytyvät =)
 Jos jolla kulla on vielä ehdotuksia nimeksi niin niitä otetaan edelleen mielellään vastaan!
Olitte kyllä kivoja nimiä ehdottaneet ja tuo Venny erityisesti oli mukavan kuuloinen, mutta taitaa olla pojan nimi?
Halusin antaa tytöllemme myös Venla-nimen, mutta onneksi mieheni oli eri mieltä - ja hyvä näin. Nyt vauvakerhoissa huomaa, että ne ovat joka puolella =)
 tunnen erään soman tytön tyllerön nimeltä venny...
 kirjailija juhani ahon vaimo oli taidemaalari venny soldan-brofeldt.
 eli naisen nimestä on kyse.
 venla on niin top 10 nimi, että venny olisi ainakin omaperäisempi, eikä kaimoja olisi joka oksalla... ;)
 Suomessa syntyy vuosittain noin 60 000 lasta. Venla on muutamana viime vuotena annettu vuosittain nimeksi noin 400 tytölle. Jos oletetaan, että puolet ikäluokasta eli 30 000 lasta olisi tyttöjä, on Venloja näistä siis 1,3 prosenttia. Ja esim. Tampereen (3,5% suomalaisista asuu Tampereella) kokoisessa kapungissa kastettaisiin vuosittain 14 kappaletta Venloja. Ei siis kovin suurta todennäköisyyttä ole, että samalla luokalla olisi kovin montaa Venlaa.
 
 Venny on kyllä ihana nimi, ei siitä pääse mihinkään, mies vaan ei ole kovin innostunut siitä :\ Miten muuten lausutte sen, sanotteko ihan y:nä vai taipuuko se jonkun suussa i-kirjaimeksi? Nykyisin kun niin moni vääntää nimien " yyt iiksi" .
 Fanni on nyt tässä vaiheessa meidän ykkösvaihtoehto koska tosiaan Venny ei saa miehen puolelta kannatusta. Toinen nimi vain on mietinnässä. Edelleenkin haluaisin sen Liisan siihen nimeen, mutta toisaalta haluaisin vauvalle vain kaksi nimeä. Yksi vaihtoehto tietty olisi Elisa, jossa olisi tämä Liisa eräällä tavalla mukana, mutta mutta :)
 Joten ehdotelkaas lisää nimi ja etenkin nyt niitä toisia nimiä Fannille!
 t. wunder
 
 nimiä, joissa liisa mukana:
 Aliisa
 Eliisa
 Liisanna
 Majliisa
 Mailiisa
 Liisukka (olis niinkuin Liisan lempinimi ;o)!)
 Maliisa
 Meliisa
 Eevaliisa
 Annaliisa
 Maijaliisa
 Liisalotta
 Liisamaija
 Liisamari
 Venla-Liisa
 Venlaliisa (on tosin uniikki, mutta usko, että esteitä olisi!)
 Saahan tuon liisan mukavasti yhsistettyä moniinkin nimiin, jos vaan tuommoiset nimet miellyttää ;o)!
 Mitä mieltä olette nimestä Fanni Liisa Sofia?? :)
 t. wunder
 
Tässä ehdotuksia. Montako nimeä toisilla lapsilla on? Liisa sopisi keskelle jos haluaa kolme nimeä.
Vanamo
Viola
Vanilla
Vellamo
Vanamo Liisa Rebekka
Elina
Matilda
Barbara
Teodoora
Emmiina