Me saatiin sitten hiihtolomavieraiksi kihomatoja.
Voi että mä en jaksa!!!!!!!!!!! En jaksa huomista päivää siivousta ja käsienpesuapesuapesua........... Pyrvinit annoin jo äsken saman tien eskarilaiselle, jolla varmasti oli. Pitääkö muillekin antaa?
Kommentit (8)
lääkkeen, vaikkei heillä mitään näkyis? kun toiset on kotona ja vain eksrilaisella näin?
t. ap
Mien sä ap niitä NÄIT? Kutiseeko se niin selvästi, että taatusti tietää? t. nimim. niitä " pelkäävä" 4:n lapsen äiti (siis se siivousrumba ja epätoivoisuus pelottavat
KYLLÄ. Kihomatojen ollessa kyseessä, on tämä äiti siinä määrin " hysteerinen" (lue:kyllästynyt niihin), että keino se on kakan pöntöstä bongaaminenkin varmistaa madot (EI, en kaivele, vaan laitan pönttöön ennen lapsen pytylle menoa wc-paperia sen verran, ettei kakat humpsahda hukkaan)
ja nousi ja itli että pylly on kipeä. molemmilla kerralla katsoin mutten nähnyt. kun meni taas nukkuun, hiippailin jonkun ajan päästä katsomaan pyllynreiältä niin siellähän niitä. ja häntä kyllä kovin kutisee. koko ajan potkii ja valittaa unissaan.
t ap
Jos kerran olet nähnyt matoja niin silloin munia on jo " liikkeellä"
Ne madot kun tulevat pihalle vain munimaan.
Ei ole mitään hyötyä madottaa vain yhtä, koko perhe (myös aikuiset) pitää madottaa ja samaan aikaan. Seuraavana päivänä ohjeiden mukainen siivous ja senkin jälkeen kannattaa ovenkahvat, vessannupit ym pyyhkiä päivittäin. Ja vahtia, että lapset pesevät käsiä. Erityisesti aamulla heti herättyään: ne madot tulevat munimaan öisin eli silloin kutittaa. Lapsi raapii, munia käsissä jne. Kun tuosta sitten painaltaa aamupalalle tai lelujen kimppuun niin voi olla varma jatkotartunnasta.
Uusintamadotus 2 viikon päästä, tarkkaile kuitenkin tässä välissäkin ettei ole uusia matoja: lääke tappaa ainoastaan madot, ei munia ja toukkia. Eli jso lapsi on saanut elimistöönsä munia useampana päivänä niin niitä matojakin tulee madotuksesta huolimatta.
Kai olet infonnut eskaria tartunnasta?
Meillä on aina madotettu vain se kenellä matoja havaitaan eivätkä koskaan ole muihin levinneet. Petivaatteet on pesty ja koti hinkattu tavallista puhtaammaksi ja se on ilmeisesti riittänyt estämään leviämisen.
Muista muuten ilmoittaa eskariin tai voi olla, että ne madot kiertävät lasten keskuudessa koko kevään.
ohjehan on, että koko perhe tulee madottaa. Tiesithän, että suurimmalla osalla ei ole mitään oireita? Meillä esikoisella havaittiin, eskarissa oli useammalla. Kuopukselle tein useamman kerran tarkistuksen, ei mitään eikä oireita. Kuitenkin niitä ihan todistetusti kuopukselta löytyi, eikä oireillut laisinkaan. Niitä matoja kun on vielä varsin vaikea havaita (tulevat ulos vain munimaan eli on tuuria jos sattuu juuri silloin kurkistamaan housuihin)
leluja ei kannata ryhtyä pesemään. Lykkää vain jätesäkkiin ja kanna pihalle pakkaseen pariksi päiväksi. Petivaatteetkin kannattaa pesun lisäksi käyttää puoli vuorokautta (vähintään) pihalla pakkasessa. MUISTA PYYHKIÄ kaikki valokatkaisijat, ovenkahvat, naulakot, hanat, näppikset, kaukosäätimet, puhelimet, soittimet... kunnolla!
Terveisin toinen, joka eilen madotti koko poppoon :-(