Kun olit teini-ikäinen, millaisia kotitöitä teit?
Minä en tehnyt mitään. Äitini oli kotiäiti, joka teki kaikki kotityöt (ruoat, pyykkihuolto, siivous, tiskaus...)
Kommentit (28)
pesin kylpyammeet ja lavuaarit, imuroin, luuttusin, laitoin ruokaa, vein matot ulos. Joistain sain pienen korvaussumman, mutta sitten oli töitä, jotka kuuluivat minulle ihan perheenjäsenenä, joista ei korvausta saanut (tiskaus, roskien vienti, sänkyjen petaaminen).
Leivoin, siivosin keittiötä, tyhjäsin ja täytin tiskikonetta, tiskasin, tein viikkosiivot yhdessä sisarusten kanssa, laitoin pyykkejä kuivumaan ja käärin kuivia pois... Oikeastaan tein kaikkea mahdollista, samoja hommia mitän nyt teen omassa kodissa. Ainoastaan pyykkikoneen pyörimään laittaminen oli sellainen, jota en juuri tehnyt.
Ulkotöitä; leikkasin nurmikkoa, hoidin puutarhaa, kitkin rikkaruohoja, olin perunannostossa ja mansikkamailla jne.
Lisäksi kaitsin pikkusiskoa.
pitkin hampain vein roskat ja tiskasin. en muista imuroineeni kertaakaan. vanhempani ihmettelevät nykyistä kotiani, aina siisti, puhdas ja järjestyksessä.
ihan hyvin olen silti pärjännyt omassa kodissani... ei ole tullut uusavutonta..
Äiti kylläkin imuroi, pyyhki lattiat + pölyt, vaihtoi lakanat ym huoneessani, eli mitään sellaisia en tehnyt. Käytännössä vain pidin tavarat paikallaan ja vaatteet kaapissa.
enkä mistään mitään erilliskorvausta saanut.
(mutta en silti tuntenut että jouduin raatamaan...)
kerran kuussa lapsilisät, joilla ostin vaatetta ym. tarpeellista...
Tiskasin monen pyynnön jälkeen. Lisänä kasvimaan kitkentä ja perunan nosto, roskien vienti, pyykkien ripustaminen kuivumaan ja hakeminen sisälle, saunan lämmitys.. nämä nyt ainakin. Pienempiä siskojani vahdinkin usein, oli vaan pakko kun olimme suurperhe ja vaikka äiti olikin kotona, niin jonkun niitä oli vahdittava esim. kauppareissujen ajan ja vaihdettava vaipat jne.
Myöhemmin olen ajatellut että ihan hyvä että niitä kotihommia joutui tekemään, kyllä siinä vaan oppii paljon. Pyykkiä pesi vain äiti ja tässä minulla ainakin oli opeteltavaa sitten kun muutin kotoa pois :)
Vierailija:
Myöhemmin olen ajatellut että ihan hyvä että niitä kotihommia joutui tekemään, kyllä siinä vaan oppii paljon. Pyykkiä pesi vain äiti ja tässä minulla ainakin oli opeteltavaa sitten kun muutin kotoa pois :)
hitsi vieköön kun joka vaatekappaleessa on oikein ohjekin! Varsinaista rakettitiedettä...
Vierailija:
Minä en tehnyt mitään. Äitini oli kotiäiti, joka teki kaikki kotityöt (ruoat, pyykkihuolto, siivous, tiskaus...)
ja hoidin osuuteni koiranhoidosta.
myös elänyt ja kotitöitä teininä hirveesti joutunut tekeen. Pöydän kattaminen, siistiminen, siivoamista paljon, heinätöissä ja perunannostossa mukanaoleminen. Lehmien hakeminen pellolta. Ruuan vieminen työmiehille. Saunan lämmitys (puilla). Nurmikon ajaminen. Joskus navettatöillä auttaminen (vasikoiden juottaminen ja syöttäminen).
Lisäksi kävin myös 12 vuotiaasta alkaen mansikka ja kiinankaalipellolla töissä.
Että näin... Kotiorja vissii
täytin ja tyhjensin tiskikonetta, laitoin noin kerran viikossa ruokaa, ripustin pyykkejä kuivumaan, siivosin kerran viikossa, leivoin joka viikonloppu, hoidin pienempiä sisaruksiani (siitä sain tosin pientä palkkaa).
Kaiken tein vapaaehtoisesti, ettei työssäkäyvän äitini tarvitsisi tehdä kaikkea yksin.
Nuorin sisareni on 13 vuotta minua nuorempi, joten häntä hoidin paljon l. vein aamulla hoitoon ja hain koulusta tullessa kotiin. Äitini teki vuorotyötä, joten lämmittelin iltavuoropäivinä ruuat, tiskasin jne. Myös viikonloppuisin hoidin pikkusiskoa ja tein kotitöitä. Pyykkiä pesin usein ja omepelin vaatteita itselleni ja pikkusiskolle.
Imuroin koko kämpän, petasin kaikkien sängyt, tyhjensin ja täytin tiskikonetta, pyyhin pölyt, vein roskat ja lisäksi vielä yleissiivousta ym. järjestelyä. Pyykin pesun äiti hoiti ja vessan pesut jätin myös äidilleni.
Mä itse lähinnä imuroin oman huoneen ja joskus jaettiin sisarusten kanssa talon imuroiminen alueisiin. Vaihdoin omat lakanat koska musta ne piti vaihtaa viikottain. Lisäksi siivosin oman vessani. Silloin tällöin autoin pyykkien viikkaamisessa.
Enkä minäkään osannut käyttää pyykinpesukonetta kotoa lähtiessäni, kyllä sitä piti moneen kertaan soittaa vanhemmille että mihin suuntaan sitä hanaa käännettiin, miten paljon pesuainetta jne.
Äiti päätti lähteä toteuttamaan itseään 200 km päähän kotoa. Viikonloput käväsi pyörähtämässä jolloin oli niiiiin paljon koulutehtäviä. Tätä ennen oli ollut kotiäitinä, jolloin oli totuttanut isän siihen, että äiti hoitaa kaiken.
Lämmittää pannun, kantaa puut, tekee ruuat, siivoaa, silittää, pesee pyykit, pesee vessat, tiskaa jne.
No minäpäs se sitten jäin tekemään tuon kaiken.. ja kyllä katkera olen!
11 vuotiaasta 16 vuotiaaseen asuin kotona kotiorjana ja senkin jälkeen tulin opiskelemasta viikonloppuisin kotiin siivoamaan..
Äiti kun ei koskaan sieltä opiskelemasta kotiin palannutkaan!
Edelleenkin kun menen kotiin, on koti kuin sikolätti ja pitää alkaa siivoamaan, että saattaa lapsen laskea lattialle konttaamaan tai edes saattaa syödä keittiössä!
Ah näitä itseään toteuttavia äitejä, jotka sitä ennen ovat uhranneet kaiken miehelleen ja lapselleen ja ovat sitten oikeutettuja omaan elämäänsä!! Ajattelematta seurauksia!
Ja ei, en 11 vuotiaana osannut ajatella, ettei minun kuulu näitä kaikkia hoitaa, mutta jos ei kukaan muu tee, niin minkäs siinä sitten lapsi tekee? Ruokaa oli saatava ja puhtaita vaatteita.. Isä kun tuli töistä kotiin valloitti sohvan ja siinä sitä oltiin loppuilta! Kaupassakin kävimme isän korteilla! Isälle kun kelpaa sikolätissä asuminen, minulle ei!
laitoin ruokaa, leivoin, siivosin, ruokin lehmät, joskus jopa lypsin....Osallistuin varmaan kaikkeen mitä maatalossa tehtiin. Ei ollut muuta vaihtoehtoa.