Kysymyksiä aiheesta e-pillerit, IVF ja kysta!
Lyhyesti taustaa sen verran, että IVF-hoitoa ei päästy aloittamaan, kun munasarjasta löytyikin kysta. Hoidoksi sain e-pillerit ja tarkoitus oli tehdä hoito seuraavaan kiertoon. No, pääsiäinen estääkin nyt hoidon seuraavassa kierrossa. Meinasin nyt sitten jatkaa noita pillereitä, jos ne pitäisivät kystat loitolla jatkossa.
Pari kysymystä on nyt kuitenkin mieleeni tullut:
Te jotka olette saaneet kystan hoidoksi e-pillerit, onko kysta hävinnyt jo seuraavassa kierrossa vai vasta myöhemmin? Mietin vaan, että jos nyt popsin noita pillereitä enkä käy lääkärissä kontrollissa, niin häipyykö kysta oikeasti ja estääkö pillerit sen uudelleen ilmaantumisen.
Entä onko kukaan syönyt pillereitä useampaa kiertoa ennen hoitoa eli voiko IVF:ään lähteä suoraan syötyään pari kiertoa (tai enemmänkin) pillereitä? Tai siis pitäisikö ola joku välikierto sitten ilman niitä?
Olisipa jollain kokemusta jonka haluaisi jakaa! En jaksaisi soitella klinikalle, kun ne uudet hoitsut tuntuu olevan ihan pihalla näistä asioista... :/
Killa
Kommentit (2)
Minä söin 8 viikkoa putkeen pillereitä. Viime perjantaina lopetin, vuoto alkoin maanantaina ja eilen aloitin piikittämisen. Oli kuulemma toiminut paremmin jarruna kuin synarela viimeksi. Meillä tehtiin näin että saadaan kierto stemmattua hoitoaikatauluun, kun oma kiero on niin pirun epäsäännöllinen. Ja lääkäri halusi hoidon tehtävän lyhyellä kaavalla.
Että periaatteessa voit syödä pari kuukautta putkeen, ja pyydät IVF:ää lyhyellä kaavalla, niin ei tarvitse sitten miettiä niiden sumujen aloittamisen ajankohtaa. Tosin sulla varmaan kaikki lääkkeet jo ostettuna, joten....
-tatjuska-
Minulle lääkäri sanoi että IVF voidaan aloittaa suoraan pillereistä, eli mitään välikiertoa ei tarvi pitää. Meillä oli silloin sellainen tilanne, että olimme juuri kuulleet lääkärin diagnoosin tilastani emmekä osanneet siltä istumalta päättää lähdemmekö IVF:ään vai emme. Lääkäri siis kirjoitti minulle pillerireseptin ja käski syödä pillereitä putkeen kunnes päätämme yrittää hoitoa. Neuvoi pitämään taukoa vain jos tulee tosi pinkeä olo :)
Vuosi takaperin söin kaksi kuukautta pillereitä endometrioomien (munasarjoissa) takia. Näiden kasvaimien elämään pillerikuurilla ei ollut mitään vaikutusta. Laproskopiaan siis tieni vei.
Jaksamista sinulle, Killa, todella harmillista että hoitonne siirtyi kystan takia. Näytäthän sille nyt pitkät!
t. Liljis