Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Viisi vuotiaan " tiksit"

02.02.2008 |

Pojallamme on ns. tiksejä (englanniksi tics. Voinee suomentaa myös tapahäiriö).

Ensimmäisen kerran huomasin ne ehkä 1.5 vuotiaana. Eli silloin ne ilmeni silmien tahattomana räpsyttelynä. Niitä tuli puolen vuoden välein ja kesti n. 1 kuukauden. Isompana on tullut muutakin: yhtenä kautena pojan piti aina laittaa sormea suuhun, joskus jotain ääntelyjä, kurkun selventelyä, kämmeneen puhaltelua jne. Kaikki on ollut siis tahatonta, mielestäni tapahtuu pojan asiaa huomaamatta.

Lastenlääkärikin sanoi, että ticsit yleensä vähenee ja loppuu itsestään n. 6 vuotiaaksi mennessä. Ja olisi parempi, ettei niihin kiinnitä huomiota.

Musta vaan tuntuu, että pojan tiksejä on nykyään entistä useammin, jopa kuukauden tauon jälkeen alkaa taas vanha tai uus. Ja samaan aikaan voi olla eri tiksejä. En oikein aina ymmärrä mikä ne laukaisee. Kun poika aloitti viime syksynä päiväkodin, tuntui alkavan yksi tiksi; oli ilmeisesti uusi outo, jännittävä paikka, joten siinä alkoi silmien räpyttely taas.



Muuten poika on mielestämme normaali, terve ja viisaskin.



Onko teillä tietoa ja kokemusta tästä?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
04.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

voivat olla ohimeneviä, mutta voivat olla olemattakin. Tuttavan pienellä koululaisella todettiin Touretten syndrooma, siinähän on juuri tällaisia pakkotoimintoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla