Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Heinäkuisen vauvan vaatetuksesta????

21.01.2008 |

Esikoinen syntyi keväällä 04... Muistista on pyyhkiytynyt vaatetus muistot :D



Mutta mietin tässä että kannattaako ostaa toppapuku heinäkuussa syntyvälle vauvalle. Eli ajattelin jos ostaisin 68cm kokoisen puvun. Menisiköhän vielä sitten loka-marraskuussa?

Lapsethan kasvavat yksilöllisesti toki eli kokoa on varmasti vaikea arvioida.



Mutta minkä ikäinen pärjää esim villahaalarilla ja välikausipuvulla?



Tunnen itseni taas ihan kädettömäksi näissä vaatehankinnoissa :)

Esikoinen on poika ja tulokas tyttö. Eli meillä menee melkein kaikki uusiksi.



Äitiyspakkausta en näillä näkymin ota.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
21.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

sillä sitä tarvitaan vasta marraskuussa aikaisintaan tai jos silloinkaan, mikäli talvet jatkuvat tällaisina ;-). Jos kuitenkin haluat hyödyntää nyt alennusmyyntejä, niin 68cm tai 74cm on varmaankin ihan passeli koko. Meillä on kesäkuussa syntynyt poika, joka kasvaa hieman plussakäyrillä ja hänellä on käytössään 74cm Reiman haalari, joka menee näillä näkymin koko talven. Aluksi se oli tietysti vähän reiluhko, mutta eipä tuo haitannut, kun vaunuissa kuitenkin pääsääntöisesti nukkuu.



Talvet ainakin täällä Etelä-Suomessa ovat kovin leutoja nykyään. Voi olla, että pelkällä fleecehaalarillakin pärjäisi, jos käytössä on esim. lämpöpussi. Meillä on Eisbärchenin pussi, joka on ihan huippulämmin. Poika tarkenee siinä pelkällä ohuella fleecehaalarilla ja tarpeen tullen voi lisätä villahaalarin alle.



Vierailija
2/5 |
22.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja hänelle mahtui koko talven Reiman 74cm puku (oli siis hyvin iso alkutalvesta ja sopiva maaliskuun tienoilla, kun käyttö loppui...) ottaisin sinuna haalarin reilua kokoa 68cm, niin eiköhän se mene koko talven.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
22.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kai kesällä kukaan haalaria käytä?!

Vierailija
4/5 |
22.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytettynä tai alesta meinaan ostaa.



Täytyy katsella 68cm pukua :)

Vierailija
5/5 |
22.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän vauva syntyi heinäkuussa ja ei ole edes mitenkään kovin iso (oli esim. 4kk vanhana saman kokoinen kuin esikoinen 2kk vanhana ja nyt 6kk vanhana saman kokoinen kuin esikoinen 4kk vanhana) ja meillä on jo jääny 68 haalari pieneksi. Selkämitta nääs loppui kesken. Nyt ollaan käytetty Lennen 74 haalaria ja katselen sitä sillä silmällä, että mahtaako lopputalven riittää. Ei kyllä haittaa, jos ei riitä, sillä meillä 80 koon Motion odottamassa, joten ehkä se sit käy.



Eli sanoisin, että kyllä tuon 68 koon voi ostaa, mutta kannattaa varautua, että se ei sitten koko talveksi riitä, me jouduttiin jo joulukuussa ostamaan tuo 74 ja se on minusta aika aikaisin, kun tää on vielä näin minimies.