Onko meidän lapsi jotenkin erikoinen?
Neuvolass aihmettelivät, kun kohta 3 v osaa melkein kaikki värit (osaa siis perusvärit, oranssit, violetit ym. sekoitteet, nyt opettelee värisävyjä kuten viininpunaista)? Piirtää myös pääjalkaisille korvat ja nenät, ja esim. hyljettä piirtäessä räpylät ihan oikeaan paikkaan ja vaikka kissalle viikset.
En ole pitänyt tuotamitenkään ihmeellisenä, mutta onko oppinut nuo asiat jotenkin tavallista aiemmin?
Kommentit (8)
oon kyl huomannut etteivät yleensä lapset tuossa iässä vielä osaa. Mutta ei se meidän lapsi ainakaan mitenkään erityisen ihmeellinen ole, aika tavalliselta tylleröltä (nyt 5v) vaikuttaa.
Ihan normaali lapsi vain kiinnostunut juuri noista asioista ja taitava piirtäjä. Lapset oppii sellaisia asioita nopeasti joista ovat kiinnostuneet ja joista kuulevat.
Esim. meidän lapset ovat hyvin pieninä osanneet aurinkokunnan planeetat ulkoa ja oikeassa järjestyksessä, koska ovat olleet niistä kiinnostuneita ja meillä on aiheesta kirja, jota ovat halunneet heille luettavan.
on jo useamman kuukauden osannut viininpunaiset ja vastaavat. En ole hoksannut pitää ihmeenä!
kaikilla aina " jotain ihmettelee" . meillä lapsi kolme-vuotiaana oli kiinnostunut lukemisesta ja sepäs ihmetytti, kun osasi jo lukea helppoja sanoja. sen sijaan vaikka piirtämisessä ei kyllä pääjalkaiset tms olisi onnistuneet.
Tosin ovat 2v ja 4v eli en suoraan nyt osaa verrata.
Nyt 4v tyttö piirsi ekat pääjalkaiset prinsessakruunulla tasan 2-vuotiaana.
Ja nykyinen 2-vuotias osaa värit ja kuviot ulkoa jo hienosti, ja lukusanojakin latelee hyvin. Ja ne automerkit... äitikään ei tunnista kaikkia kun lapset osaa ulkoa jo keulan perusteella mikä on mikä.
Etenkin kun tyttö on kiinnostunut piirtämisestä, ja kun itse olen samanlainen niin piirrellään usein yhdessä ja siitä lienee oppinut :) Nyt tosin on kirjainpalikat kova juttu, koko ajan pitäisi olla niillä kirjoittamassa tuttujen ja perheenjäsenten nimiä. Ehkä tuo kohta jo osaa aakosetkin :D
ap.
tehdä sinun perässäsi lähes mitä vain. Eli esimerkkejä tarvitaan. Helppo opettaa kaikkea mistä pieni kiinnostunut, aakkosetkin oppii luultavasti tosta vaan, kun niitä lapselle näytät. Sen sijaan ton ikäset ei välttämättä käsitä suullisista ohjeista paljoakaan, eikä ne erota aikaa kovinkaan tarkasti. Vieraita kieliä oppivat kuulemaan oikein, tätä ikää voi hyödyntää molempien iloksi vaikka kuinka paljon, jos on aikaa ja kiinnostusta.
kohdustani ulos. Kaksipäiväisenä pyysi päästä Ateneumiin.