Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Antaisiko joku vinkin viikon ruokaostoslistasta!

Vierailija
20.01.2008 |

Olemme 3 henkinen perhe, jolla tällä hetkellä rahat tiukassa. Luin täältä vinkin, että kannattaisi tehdä viikon ruokalista. Mitä ihmettä edullista syötävää sitä sitten olisi koko viikoksi 2 suht ruokahaluiselle aikuiselle sekä yhdelle lapselle. Koko viikkoa ei jaksaisi kalapuikkojakaan popsia....

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
20.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

perunoista saa ainakin halpaa ja hyvää ruokaa.

Vierailija
2/8 |
20.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nakkikeitto, kaalilaatikko, nakit ja muussi yms..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
20.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


eihän pelkillä keitoilla elä?

Vierailija
4/8 |
20.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saat kinkkukiusauksen ja lohilaatikon sekä nakit ja muusin. Riittänee viikoksi kun teet isot annokset, joista syötte useamman kerran. Lisäksi jotain tarjousvihanneksia.

Vierailija
5/8 |
20.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toisaalta, jos esim. porkkanoita ostat ja siitä raastat ruuan lisäkkeeksi niin hyvä. Porkkanatkaan kun ei kalliita ole.. Sitten tietenkin voit ostaa kaikenlaisia pakastevihanneksia.



Mutta todellakin perunaa kannattaa ostaa paljon ja esim. jauhelihastakin saa hyvän määrän ruokaa yhdestäkin paketista.. Tee itse lihapullia/mureketta/kastiketta..



Vierailija
6/8 |
20.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

6 koipea saa n 5 eurolla ja siitä riittää kyllä jo pariksi päiväksi, riisin tai perunan kanssa.



Me syödään köyhäilyviikkoina aina paljon keittoja, Esim. kanakeiton voi keittää noista kanankoipien jämistä ja laittaa lisäksi tuorejuustoa, niin tulee ruokaisampaa.



Tosi halpa ruoka on myös meillä kaikkien herkku, eli makkara-makaronisörsseli, johon lisätään pikkuporkkanoita ja sipulia ja maustetaan ruokakerma/sinappi/ketsuppi/mustapippuri -sekoituksella :-) Siis sekoitetaan kaikki mausteet yhteen ja viskataan pataan. Tosi hyvää ja älyttömän halpaa.



Munakkaat myös edullinen herkku ja sinne sopii väliin lähes mitä vaan, mitä kaapeista löytyy. Meillä 1- ja 3-vuotiaatkin tykkää, kun välissä juustoa ja kinkkua.



Aamu- ja iltapalalla syödään puuroa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
20.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ma makkarakeitto

ti tonnikalarisotto

ke makaroonilaatikko

to nakkikastike ja perunat.

Aamu ja iltapaloina vaihtoehtoisesti vispipuuroa (puolukoita pakkasessa),teetä ja sämpylöitä tai puuroa.

Lisukkeiksi on onneksi pakkasessa vihanneksi montaa sorttia.

Perjantaina tuleekin sitten lapsilisät =)

Vierailija
8/8 |
20.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lihamakaronilaatikko (riittää ainakin 2 päiväksi)

Kana/liha/kala/jauheliha/kasvis/makkara/hernekeitto (isosta satsista 2 päivää)

Broilerin koipireisiä ja riisä

Jauheliha/makkarakastike ja perunoita

Uuniriisipuuro

Kaalipata

Possun uunifile/kasslerpaisti tms. n. 6e/kg lihaa ja muussia

(noista syö jo 10 päivää, eli valitse osa - illaksi ruoka ja seuraavana päivänä lounaaksi " tähteitä" )





Lisäksi

leipää (osa pakkaseen), leikkelettä/juustoa

Porkkanoita, kurkkua jne. kasviksia (ks. kilohinta!)

2 isoa jogurttipurkkia

Maitoa

Pakastevihanneksia lisukkeeksi

edullisia hedelmiä



(kaapissa on mm. jauhoja, hiutaleita yms. peruskamaa).



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä yksi