TAMMIKUISET 17.11. ->
Viime viikon jutustelut:
[http://www.vauva.fi/keskustelut?p_p_id=forum_WA...|http://www.vauva.fi/…]
Kommentit (26)
Hei, taas päästy takaisin netin iloihin. Oltiin viime viikko pois geimeistä yhteyksien takia!
Tulen tänään myöhemmin kahlaamaan läpi kirjoitetut tekstit!
Nyt tulin heittämään hätäpäissäni vain syömiseen ja ruokaan liittyvää kyssäriä:
kuinka saada Tomas syömään enemmän ja miten ruoasta saisi tuhdimpaa? Eli energiapitoisempaa! Nyt tuntuu ettei mikään maistu. Tosin hampaita puhkeamassa neljä. En välittäisi tästä, mutta alkaa vaikuttaa jo painon nousuun.
Kerätäänkö listaa siitä mitä kikkoja tähän voisi käyttää.
Kiitos jos jaksatte auttaa.
PALAAMME!
vastasin Magda sulle siihen sun omaan aloitukseen.
Meillä on känkkäränkkä kylässä. Yks ylähammas kuultaa hyvin läpi, joten josko olis hammas puhkeamassa... Ja huomenna olis se maitoaltistus! Pitäkää hyvät ihmiset meille peukkuja, että se vihdoin onnistuisi huomenna! Kaks kuukautta tätä ollaankin jo odotettu!
Pronaxenista piti kysyä, että onko kukaan ostanu sitä ihan viime aikoina tai onko kaapissa avaamatonta pulloa? Muistatteko kuinka täynnä pullo oli/on? Mä korkkasin eilen uuden pullon ja siinä oli lääkettä vain etiketin yläreunaan asti (hieman yli) ja mun mielestä se on vähemmän kuin viimeksi. Edellisen pullon avaamisesta on vain sen verran kauan aikaa, että en ihan varmuudella tuota voi sanoa. Apteekkiin menen kyllä pullon kanssa, mutta noloa kun olen joutunut sen jo avaamaan :/.
Nyt syömään, ennen kuin päästään hakeen esikoista kerhosta!
Kuulumisiin :).
Käytin Aadan kuumeilun, yskän ja nuhan takia lääkärissä ja keuhkot rohisi runsaasti jokapuolelta, joten lääkäri määräsi antibioottikuurin keuhkoputkentulehdukseen. Aadalla on äänikin ihan paineessa. Voi pientä.
Magda_lena: Tulisi ensimmäisenä mieleen, miten ruuasta saada tuhdimpaa, että lisäisi siihen vaikka ruokaöljyä. Toivottavasti alkaa ruuat maistumaan pian.
Justus08: Meillä on vain vajaa 240ml Pronaxen pullo hyllyssä, joten en osaa sanoa, kuinka paljon sitä on pullossa uutena ollut. Kysyin muuten lääkäriltä, paljonko annetaan lääkettä nyt kun kiloja on 10,8kg, niin määrä on 2ml 2xvrk. Onkohan jollain tietoa, paljonko annetaan 15 kiloiselle? Ajattelin vaan, että jos isoveli tulee kipeäksi, niin paljonko hänen annos on.
Lempileluista: Aadan lempilelut taitaa olla dublot, kaukosäädin, mainoslehdet. Oon miettinyt, että mitähän ostaisi Aadalle joululahjaksi. Isoveli sai 1-vuotiaana joululahjaksi Learning puppy pehmohauvan, joka laulaa lauluja ja se on ollut tosi suosikki lelu koko ajan. Mitähän yhtä kivaa Aadalle keksisi. Ehkä jokin vauvanukke, Baby born tai vastaava, voisi olla kiva.
Nyt lähdemme päiväunille ja nukutaan pitkään ja hartaasti...
T:vikli80 ja Aada 4.1.08
Vikli, pikaista paranemista Aadalle!
Täältä löytyy pronaxenin annostelutaulukko: http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humspc/9/78779.shtml
Kun käytiin enterorokon vuoksi lääkärissä, siellä sanottiin että Pronaxenin annostusta voi väliaikaisesti nosta 1,5 kertaiseksi, jos kivut ovat kovat - kuten tuossa enterorokossa olikin.
Justus
Jospa pitkästä aikaa laittaisin vähän kuulumisia. Olen lukenut vain pikalukuna pari viimeistä pinoa, joten olen aika ulkona jutuista, anteeksi. Monessa perheessä sairastellaan, jaksamisia sinne. Meillä oli 3/5 porukasta angiinassa, kahdella muksulla myös korvatulehdus, nyt vaihteeksi kaikki jotakuinkin kunnossa. Kopkop...
Teillä kuulosti olleen mukava mammanäyttely. Ihanan lohdullista tuo Strutsin mokailu =)
Pikkujouluja ei mullakaan työn tai harrastusten puolesta ole, mutta järjestämme serkkujemme kanssa tapaamisen, joten se korvannee pikkujoulut. Serkut ovat hajaantuneet ympäri Suomen ja näemme nykyään vain hautajaisissa, joten asiaan oli tehtävä muutos.
Hyvä Justus, kun mainitsit joulukorttikuvan otosta! Olin unohtanut koko homman. Ostin järjestelmäkameran jonka käytössä riittää vielä opiskelemista...
gallup:
lapsen nimi: Annu
ikä: 9,5kk ja rapiat
pituus: 72cm (9kk)
paino: 9,1kg
hampaita: 8 (kaikki rysähtivät kolmen viikon sisällä, 9. tekee tuloaan)
ryömiikö: ei enää
konttaako: joo
istuuko: joo
seisooko: tuettuna, ei vielä itse nouse
käveleekö: käsistä tukien, pukkaa taapero-kärryä kun vähän avittaa
syömiset: aamulla puuro+hedelmäsose, lounas kasvis-lihasose, välipala hedelmä- tai marjasose, päivällinen kasvis-kala (liha)-sose, illalla puuro+hedelmäsose. Maitoa lisäksi noin 600ml päivässä.
lempparit: omatekoiset kasvis-lihamössöt
inhokit: kaupan kalaruuat
sormiruoat: maissinaksut, ruisleipä, banaani jne.
puhe: tavumökellystä, paa-buh (lamppu), ihhi (isi), vauva, äiti kuultu vasta kerran...
pottailu: harvoin, ei viihdy potalla ollenkaan
imetätkö: en
menkat: maaliskuusta asti säännöllisesti
lempilelut: brion kulkushelistin, jonka perässä konttailee, hakka ym. joista lähtee iso ääni, isoveljien lelut (autot, legot ym)
Väsynyt neiti haiskahtaa ja haluaa päikkäreille, joten ei tämän enempää tällä kertaa! Voikaa hyvin!
aksiina ja Annu 28.1
Kiitti tuosta pronaxen vinkistä, se voisi tosiaan olla paikallaan kun tuo hampaiden teko niin vaikeaa on, panadol-supolla en huomaa yhtään minkäänlaista vaikutusta!
Ja nyt luulen, että taas se alkoi! Reilun kaksi vuorokautta ehtikin olla meillä rauha maassa kun sai sen tokan hampaan läpi, mut eilen illalla alkoi vaikuttaa että yläientä juilii ja kutiaa...ja yö oli taas vähän huono, ei nyt pahimmasta päästä, mutta huomattavasti huonompi kuin edelliset. Epäilen siis että kolmatta pukkaa.
Nyt lohduttaa mahdollisia valvomisia se, että ke-to Ohto on menossa mun mutsille yökylään. Kun mies tekee poikkeuksellisesti iltavuoroa, en pääse harrastukseeni ke jos ei joku vahdi Ohtoa. Harrastus on aika myöhään (19-20), joten mutsi tarjoutui pitämään Ohtoa koko yön että saadaan kunnolla levätä välillä kun tää nyt on ollu aika valvomispainotteista viimeaikoina. Lupasi se kestää vaikka Ohto huutaisi lähes koko yön...
Ja pidän todellakin peukkuja että pääsette sinne altistukseen!!!
Frimmy
Kiitokset galluppiin osallistuneille! on ollu mielenkiintosta ja jopa hyödyllistä lukee vastauksia.
Ametisti: Tahtoisin tietää lisää siitä keltarauhashormoonista! Onko se joku pillerikuuri? Kallis? Haluakko kertoo miks halusit menkat? Eikö se oikeesti mitenkään haittaa imetystä? Ja vielä, määrättiinkö kuuri terveyskeskuksessa vai neuvolassa?
Viimeaikoina oon vähän tuumaillu josko sittenkin tarjoutuis tekeen työkeikkaa silloin tällöin jos semmosia sattuis tyrkylle tuleen. Semmostakin on yhessä tuumailtu josko ruvettais yrittäjiks... Oma kirpputori on ollu mielessä.
Täällä on aikas räkäset tunnelmat joten kämpillä meni tääkin päivä. huh huh..
Xena ja pinja 070208
kuvassa pinsku serkkunsa Sannin kans
[URL]http://www.aijaa.com/v.php?i=3103225.jpg[/URL]
Justus: Peukut on pystyssä, että maitoaltistus vihdoinkin teillä onnistuisi!
Melkein kaikilla taitaa olla jokin nuha-flunssa-kuume-rokkotauti. Olavilla ei ole enää kun röhää. Olen ulkoillut hänen kanssaan ja hän nukkuu parhaiten ja yskimättä vaunuissaan.
Magda: Silloin kun Olavi on kipeä niin hän syö ihan sitä mikä maistuu. Meillä se on jugurtti ja hedelmäsoseita. Tarjoan kyllä aina kunnon ruokaa mutta jos se ei maistu niin sitten vaan herkkuja tai sormiruokaa. Yleensä viileät ja jääkaappikylmät ruuat maistuvat paremmin, jos vauvalla on nuha, hampaita tulossa tai kuumetta. Mun vinkki olisi, että anna Tomakselle sitä sapuskaa mitä hän suostuu syömään. Tarjoaisin ruokaa vain ruoka-aikoina ja pitäisin kunnon tauot.
Vauvat haluavat kasvaa ja kehittyä, eli kyllä vauva taas rupeaa syömään, kun sille tulee nälkä.
Xena: Mulla oli sesällä kuukauden kestävät PMS-oireet ja pari tiputteluvuotoa. Kävin ihan gynellä, joka tutki ja ehdotti keltarauhasormonikuuria. Suostuin ilomielin, jo parin pillerin jälkeen mieliala kohosi huomattavasti. Menkat alkoivat jo ennen ekan kuurin loppumista. Primolutia voi syödä vaikka imettää. Söin kaksi kuuria. Nyt odottelen vielä joitakin kuukausia, että kierto tasaantuisi. Muuten kipitän taas lääkäriin.
Olavi se karjuu makkarissa :(. Mies on sitä nukuttamassa. Olavi haluaa vaan seistä, kääntyillä ja istua sängyssä. Hän myös säpsähtelee nukahtamisvaiheessa, ilmeisesti hermosto kehittyy niin hirveää vauhtia. Kävin jo kerran Olavia nukuttamassa, toin hänet sitten alas konttailemaan.
Hampaan tulo taitaa vaivata.
Pronaxen on ehdottomasti paras särky.ja kipulääke. Olaville on annettu vain sitä. Olen pitänyt nyrkkisääntönä annostelussa 0,2ml / kg. Tuon muistaa aamuyölläkin :). Yleensä kannattaa anostella pikkasen yli, että särky helpottuu.
Xena: Edellisellä mammalomalla ajattelin, että voisin ruveta romiksen pitäjäksi. Välitin ja jakelin ystävien ja tuttavien tavaroita muuttojen yms. yhteydessä. Onne kirppishankkeelle!
Strutsi: Pidetään vaan vauvanäyttely vielä joulukuussa. Vauvojen pikkujoulut :).
Hyvää yötä!
Ametisti ja Olavi 13.1
Kaikki sitä tosiaan tuntuu kehuvan ja suosivan, että kai se olisi hyvä meilläkin. Mutta sehän on reseptilääke? Antaako lääkärit sitä reseptiä miten helposti sitten? Siis ihan jos vaan sanoo että hampaidentekoon???
Frimmy
Moi taas kaikille!
Olisipa ollut mukava olla mukana pikkujouluissa, kuulosti kivalta. Mikaelilla on nyt ilmeisesti sitten se entero. Sillä on samanlaisia näppyjä kuin ystävän vauvalla oli. Siellä luultiin, ettei kyseessä olisi entero kunnes perheen äiti sairastui ja sai oikein kunnon tunnistettavat näpyt käsiin ja jalkoihin.
Justus: Siellä äidin tauti alkoi kurkkukivulla, eikö teillä ollut sama homma? Toivottavasti pääsitte tänään kuitenkin altistukseen.
Dementiasta: Näytin oman dementiani taas kerran viime viikon palstalla kun onnittelin Ametistin Olavia päivää etukäteen, sorry ;)
Maidoton dieetti ei auttanut poistamaan Mikaelin naamanäppyjä, mutta tulin itse ajatelleeksi, että kyseessä saattaa ollakin omena joka aiheuttaa näppyjä. Niinpä emme syö nyt mitään mikä sisältää omenaa tai omenamehua. Toivottavasti syy selviää pian.
Toivottavasti voitte hyvin, tuli tällainen pikaviesti tällä kertaa...
Emem ja Mikael 211207
Tulin nostamaan pinoa...
Olavi nukkuu vaunuissa ulkona. Viime yönä heräsi kerraan; huuteli sängyn päädyssä seisaallaa, että palveluaaaa.
Xena: Pyydä vaan lääkäriltä Pronaxenia särkyyn ja kuumeeseen. Tietysti, jos sulla on jokin tuttu lääkäri, joka tietää teidän perheen niin on helpompaa saada resepti. luulisin.
Emem: Saahan sitä onnitella etukäteen, ei se mitään.
10kk vauva on kyllä suloinen. Olavi osottelee yhdellä sormella esineitä joita haluaa. Hän haluaa kaikkea :). Nyt on alkanut myös esineiden nimeämisen tarve. Mun pitää sanoa, että kello, taulu, kuppi, lamppu..... Olavi nousee rappuja vasten ensin polvilleen ja sitten ylös.
Magda: Joko keksit, että miten Tomas söisi paremmin? Meillä on käytössä se leluarsenaali syödessä. Tai siis kaikki mahdolliset tavarat pöydiltä ja laatikoista, joita hän voi hyplätä syödessään. Jos meillä lapsi söisi huomattavan huonosti niin veisin hänet antrolääkärille tai homeopaatille. Ilmeisesti toiset lapset syövät todella vähän. En ollut itsekään mikään suursyömäri lapsena. (vaikea uskoa nykyään), Jos Tomas voi hyvin ja on oma aktiivinen itsensä niin hän saa ruokaa tarpeeksi.
Esikoisen kummisetä tulee hoitamaan Olavia. Menen kampaajalle oikein Hesaan saakka. Väänsin itseni eilen esikoisen kanssa "viihdekonserttiin". Hän jaksoi ja halusi istua koko konsertin ja minäkin piristyin. (Mies on pikkusen käärmeissään näistä mun iltamenoista :))).
Ametisti ja Olavi 13.1
Kiitos ensimmäiseksi ruokavinkeistä, ihan sikahyviä vinkkejä taas sainkin. Tomaksella kaksi hammasta tullut nyt läpi ikenestä, neljä taitaa olla tulossa vielä perästä. Lisäksi jäbällä alkoi flunssa.
T ollut aina pieniruokainen, mutta nämä Ametisin mainitsemat "syömisen huonontajat" ovat meillä nyt melkein kaikki päällä - kuumetta lukuunottamatta.
Ihana päästä pitkästä aikaa taas kirjoittelemaan. Juon samalla chai-teetä maidon ja sokerin kera (kuten se kuuluu juodakin) SUOSITTELEN!
Mutta eihän mulla ole mitään kummempaa edes kirjoitettavana!! Kaikki mennyt mukavasti ja tasaisesti hampaan teon ja flunssan keskellä. Yöt olleet taas (em. seikoista johtuen) normaalia huonompia - mutta still alive.
Moni vauveli onkin sairaana. :( PIkaista paranemista toivotamme!
Justus: Miten kävi lopulta maitoaltistuksen kanssa?? Saitteko vihdoin pois alta?
Frimmy: aina kun pääsee (öiden suhteen) askeleen eteenpäin, mennään tyyliin kaksi taaksepäin. Tomas nukkui jo täydet yöt ilman unikoulua, mutta nyt nämä 6 tulevaa hammasta ja flunssa napsahti heti mukaan kuvioita sotkemaan. Päivä kerrallaan. Tsemppiä. On sua kyllä öiden suhteen koeteltu
Multa jäi mammapikkujoulut väliin. (Paska)
Taidan vastata galluppiin vähän jälkikäteen.
gallup:
lapsen nimi: Tomas Oliver
ikä: 9,5kk
pituus: 72cm (9kk)
paino: 8,8kg
hampaita: 4 (4 tekee tuloaan)
ryömiikö: vain sängyn alla
konttaako: kovaa
istuuko: joo
seisooko: tukea vasten ja ilman tukea (alle 5 sek) jos ei huomaa.
käveleekö käsistä vieden ja tukea vasten: taaperokärryä ja rattaita työntää. Pari askelta ottanut (vahingossa) ilman tukea
syömiset:
aamulla maissipuuro+hedelmäsose (joskus aamulla maistuu vain maito),
lounas kasvis-lihasose, välipala hedelmä- tai marjasose, päivällinen kasvis-lihasose, illalla maissipuuro ja tai velli. Maitoa lisäksi noin 600ml päivässä.
lempparit: maissinaksut ja maissi
inhokit: pelkkä peruna
puhe: ätä, ota-ota-ota, anna, haloo-tavailua ja monenlaista hölinää (paljon)
pottailu: tutustumisvaihe
imetätkö: en
menkat: huh.. ei taas hetkeen ollut
lempilelut: palikkahommat ja kaikki mitä saa jyystettyä suuhun sopivasti. Kynnyksen ruuvit, kaukosäädin, puhelin, etc. Autoja työntää jo päristellen.
Voikaa hyvin.
Ametisti: Aah, ylellistä olisi nukkua pitkään ja herätä hiljaisuuteen. No, kaikkea ei voi saada. Eipä tosiaan ole ainuttakaan hammasta meidän neidillä. Pojat saivat ekat hampaansa alle kahdeksankuisina jokainen. Onneksi täällä on muitakin hampaattomia - vai jokos Millakin sai ekoilla legoilla ikenet rikki?
Joulu on musta ihan jees. Tykkään syödä hyvin. :) Tässä joulussa on ikävämpi puoli se, että yhtään ainutta lahjaa ei ole vielä hankittu ja ideoitakin on aika vähän. Saan sitten juosta asioilla kun jään kotiin. Vaikka kovin paljoa ei aiota lahjoja antaa lapsille, niin jotain kuitenkin. Vauva luultavasti saa vain jonkun vaatepaketin. Ei tarvitse leluja, eikä osaa vielä mitään kaivata, joten lahjapaperit varmaan riittävät pitämään mielen iloisena. Niin, ja sukulaiset ei taatusti osaa olla ostamatta mitään.
Justus: Muuttamisen määritelmä on joskus vaikeeta. Lasketaanko se siitä, koska virallinen muuttoilmoitus on tehty vai siitä, koska sängyt siirretään vai... Me asuttiin rakentamisaikana samalla tontilla talonrotiskossa, joka sitten purettiin. Muutettiin sitten vaivihkaa, kannettiin aluksi vain sängyt yhtenä arki-iltana ja pikkuhiljaa muutakin kamaa. Te kai siis nukutte jo uudessa?
Lempileluja meidän tytöllä on tietenkin kaikki isoveljien huoneista löytyvä. Myös digiboxin napit on kivoja. Kukkamullat ja lehdet ei enää kiinnosta paljoakaan. Duplo-ukkoja tykkäisi kuljetella suussaan, mutta tyhmä äiti ottaa ne pois kun pelkää, että hattu tai tukka irtoaa - siis ukkelilta. Kaukosäätimet ja kännykät olisivat kivoja, mutta tylsät vanhemmat eivät anna niitäkään imeskellä. Hauskempaa kuin yksittäiset esineet on se, kun pääsee tutkimaan jotain uutta paikkaa.
Emem: Jospa pääsisit sitten seuraavaan tapaamiseen. Pikaista paranemista Mikaelille!
Taas tulin ihan vaan pikaisesti käymään, mutta kummasti vierähti aikaa. Joulukuussa onneksi pääsee tänne päiväsaikaan. Mulla kun on varmaankin hyvin aikaa kaiken lastenhoidon, siivoamisen, joulujuttujen, lehtien lukemisen yms. lomassa. ;)
Strutsi ja neiti 31.1.
Ei mulla muuta tällä erää, mut pakko oli tulla kommentoimaan, että meillä on hyvin samat lempilelut kuin magdan Tomaksella. Pääasia että suussa tuntuu hyvältä, miten se kaukosäädin ja kaikenmaailman ruuvit ja kolot onkin niin mielenkiintoisia..! Autoilla päristellään kans.
Frimmy
Johan meillä oltiinkin terveitä muutaman nanosekunnin ajan! Sisulle iski su-ma välisenä yönä kamala yskä ja räkätauti. Ihan limoissaan korisee ja yskii. Tänään olimme lääkärissä ja BINGO!, sehän on korvatulehdus. Olemme valvoneet täysin kaksi viimeistä yötä, joten olo on todella sumuinen.
Toissa yönä esikoinenkin näki vielä plussana painajaisia ja kulki meidän sängyn ja oman huoneen väliä taukoamatta. Sellaista elämää täällä. Onneksi ei pahempaa.
Jottei hermo alkaisi mulla kiertää enempää, niin lähden kohta isäni kanssa keilaamaan (mies siis vapaapäivällä). Saa nähdä meneekö pallo naapuriradan puolelle vai omille varpaille ;)
Gallupiin on pitänyt vastata, joten -
gallup:
lapsen nimi: Sisu
ikä: 10 kk 1pv
pituus: 78 cm
paino: 10,2 kg
hampaita: 6
ryömiikö: kyllä, jos siten pääsee kiellettyihin paikkoihin
konttaako: speed limit 80mph
istuuko: kyllä
seisooko: nousee seisomaan, saattaa sekunnin olla ilman tukeakin
käveleekö: tukia pitkin jonkin verran, aika varovainen
syömiset: puuro aamulla ja illalla, 2 x liha-ateria, välipala niiden välissä
lempparit: banaani
inhokit: valmisruuat ja maissi
sormiruoat: maissinaksut, murot, kaikkea mitä äiti antaa
puhe: äi-TI, ei, isi
pottailu: paiskoo pitkin vessaa, laiska äiti, ei olla harjoiteltu
imetätkö: en
menkat: syyskuusta
lempilelut: äänentoistolaitteet, erityisesti vahvari, kaukosäätimet, pallot (heittelee ja pelaa mielellään)
Joulupukille tässä samalla kirjoitellaan kirjettä tuon isomman kanssa, tuli jotenkin ajankohtaiseksi kun tänään on ekaa kertaa meillä lunta maassa. Viritin valopuun ja havut ulko-oven edustalle, lynkkauksen uhallakin aion illalla sytyttää siihen valot.
Nyt litra kahvia ja kyllä sitten keilat kaatuu!
ipu
Tulin laittamaan teille kysymystä pariin juttuun, jotka juuri nyt askarruttaa mieltä.
Pieni kommentti Ipulle: toivon sydämestäni, ettei keilapallo tullut ainakaan sun omille varpaille, koska siinä tapauksessa saattaisi olla koko naapuriratalaiset vaarassa.. heh. Tai ehkä voisin kommentoida jotain tälläista vain ihan omasta puolestani. haha :) Tämä oli sitten huumoria. Koittakaa pienet ystäväiset parantua. Meilläkin on flunssa. Kunpa ei menisi nyt korviin. Siskon tytöillä ollut niin järjettömät korvatulehdusrumbat ja putket lähteneet molemmilta ainakin viisi kertaa.. joten pelottaa.
No nyt niihin kysymyksiin:
A) kuinka monta tuntia TEILLÄ NUKUTAAN PÄIVÄUNTA / päivä? Tomas on alkanut nukkua päivällä varmaan liikaa. Eilenkin sain herättää kolmen tunnin jälkeen, kun jätkä olis vaan vetänyt unta kuulaan... Ja sit tuntui että yöllä olisi riittänyt elämää ja energiaa taas turhankin kanssa.. KUINKA PITKÄ YÖUNET SITTEN OVAT? Mulla olis hirveän helppoja nämä päivät, jos antaisin T:n vain koisia.. Mut sitten ne yöt.....
B) Oliskohan meidän aika jo lopettaa vihdoin yöpalvelut? Eli maitopullot, tutin korjaaminen suuhun ja sänkyyn painaminen (jotta ei seiso ja kohella sängyssä)
Tänään lähdetään mun vanhempien luo yöksi koko perhe. T pääsee siis mummulaan ja luontoon ihmettelemään. Asuvat ihanan järven rannalla. Meilläkin on muuten jo jouluvaloa lyöty kehiin.
Aadan keuhkoputkentulehdus alkaa pikku hiljaa parantua, kuumetta ei ole nyt ollut pariin päivään. Syömiset nyt on vähän sekaisin, kun ei meinaa kiinteät maistua, kuin muutaman lusikallisen verran, mutta onneksi maitoa menee jo. Aloin jo toissa päivänä huolestua, kun ei välillä tahtonut mikään mennä alas. Mutta paranemaan päin ollaan siis menossa. Antibiootit veti vatsan ihan vesiripulille. Viimeiset ripulit oli kuitenkin eilen aamulla, ja nyt odotellaan kakan tuloa, ettei vaan menis ummelle...
Äsken käytiin jo ulkoilemassakin. On ollut aika tylsää tämä kotona kyhjöttäminen, mutta tosiaan äsken käytiin 2v10kk isoveljen kanssa liukurimäessä ja Aada otti 30min aamupäikkärit rattaissa.
Maga_lena kyseli muutenkin päikkäreistä. Aada nukkuu usein aamulla "pikku tirsat" ja sen lisäksi puolilta päivin yhdet päiväunet 1,5-2h. Illalla alkaa väsymys jo painaa klo 19 jälkeen, joten yöunille menee klo 20 mennessä. Joskus se väsymys sitten häviääkin heti sänkyyn laitettaessa, ja alkaa hulinat, mutta aikansa siinä seisoskeltuaan ja touhuiltuaan nukahtaa usein ennen yhdeksää illalla.
Joulu alkaa täälläkin olla mielessä. Tekis mieli jo laitella jouluvaloja sun muita, mutta odottelen ehkä tuohon kuun vaihteeseen. Kunhan joulukuu alkaa, niin sitten lähden lahjaostoksillekin.
T:vikli80 ja Aada 4.1.08
MOi,
mulla taas joku ihme kyselyvaihe päällä... Moni asia askarruttaa varmaan koko elämässä.
Syömisestä vielä sen verran: mikä on normaali määrä teistä syödä lounaalla? T syö esim yhden pienen piltin verran. Joskus vähemmän. terveydenhoitajasta tämä on liian pieni määrä. Paljon teillä oikein syödään???
Kiitos taas vaivautuneille! Vikli kiitos tuosta päiväunivastauksestasi. Paranemista teille loppuun asti. Hyvä, että parempaan päin menette jo!
Kiva kuulla, että oli onnistunut tapaaminen!
Strutsin kuivan oluen tilaaminen sai hyvän mielen näin heti aamusta - et joku muukin mokailee kuin minä :D.
Frimmy, toivottavasti seuraavalla kerralla tajuat heti, kun Ohtolle on tulossa hampaita. Sitä jaksaa ne viis päivää paremmin, kun tietää mistä johtuu!
Jos teillä ei vielä ole Pronaxen-särkylääkettä, niin suosittelen hankkimaan. Pronaxen ja Panadol yhtäaikaa antaa vauvalle hyvän olon. Tuota yhdistemää on jouduttu testaamaan tänä syksynä vähän liiankin kanssa.
Meillä ei ole yhtiäkään pikkujouluja, tms. tiedossa. Tai oishan mulla ollu tyttöjenilta nyt lauantaina ja mies lähtee työporukan kanssa laivalle parin viikon päästä, mutta niitä ei lasketa.
Mulla joulun suhteen vähän sama fiilis kuin Ametistilla, ekaa kertaa tekis mieli jättää joulu väliin. Nämä taudit vieneet viimeisetkin mehut tästä äipästä.
Joulukorttikuvan sain kuitenkin otettua viime viikolla ja kortitkin laitettua tilaukseen. Ja kaikki lahjatkin pitäis olla jo hankittuna (toivottavasti lahjalaatikko ei huku muuton yhteydessä!!!).
Se hyvä puoli tässä joulussa on se, että ollaan anoppilassa viikon verran. Jee, ei tarvii valmistella joulua kotiin!
Ei olla vielä virallisesti muutettu. Kamoja jo pakkailen ja uudessa kodissa tulee vietettyä enemmän aikaa kuin vanhassa. Mutta muuttolupa saadaan vasta joulukuun puolella.
Ametisti laittoi gallupin loppuun vielä luettelon lempileluista.
Meidän pojua kiinnostaa oikeastaan kaikki esikoisen lelut. Varsinkin autot ja kaikenlaiset kepit. Lehtien repiminen (ja syöminen) on intohimo. Uusin kiinnostus löytyi lauantaina nuppipalapeleistä: äiti kasaa ja poika purkaa :).
Myös kirjat kiinnostaa. Ja taitaa pojusta tulla aikamoinen tekniikan ihmelapsi, työkalut j akaikenlaiset namiskat kiinnostaa hirvittävän paljon.
MiiKaro, toivottavasti löysitte kurikset kirpparilta. Itse olen hankkinut kaikki kuravaatteet käytettynä. Ja miehellesi onnea työnhakuun!
Pojalle on nyt sopivat ensiaskelkengät, talvisaappaat, kuravaatteet ja talvihaalari, jonka alaosa kumia. Kumisaappaat saa vasta keväällä.
Vikli, toivottavasti saatte nykyisen kodin myytyä pian! Meidän uuden kodin naapurissa oli kaksi taloa myynnissä jostain elokuulta lähtien. Toinen myytiin 2kk kuluttua ja toista ei olla myyty vieläkään.
Ette arvaakaan kuinka ihanalta tuntuu, kun pojulle maistuu taas ruoka. Se on syönyt aina ihan ok, paitsi kipeimpinä hetkinään. Viime keväänä kiinteiden aloitus oli loistava: ruokaa meni vaikka kuinka ja paljon. Juhannuksen jälkeen alkoi alamäki ja ruokaa meni about koko ajan puolet vähemmän kuin normaalisti. Nyt tuo suursyömäri on taas löytänyt syömisen ilon ja sitä on mukava katsella! Jospa vaikka vähän kasvaisinkin :).
Nyt on mentävä! Palaan astialle vasta joskus loppuviikosta.
Justus & poju 14.1.